Test DNES: Voda z automatu

Pozitiva: Voda na všech místech měla přijatelnou vůni i chuť. V některých barelech byla velmi kvalitní.

Negativa: Alespoň drobné nedostatky měly všechny vzorky. A šestina z nich obsahovala rizikové bakterie.

Když se jdete v nemocnici, na úřadě či třeba v supermarketu napít vody z veřejného automatu, předpokládáte, že bude nezávadná. Ale je to tak doopravdy?

Test MF DNES ukázal, že ne vždy. Vodu z veřejných automatů (takzvaných watercoolerů) jsme odebrali na 25 veřejně dostupných místech po celé České republice.

Velmi špatně dopadla šestina odběrů. Zdravým lidem by taková voda nejspíše neublížila, ale malé děti nebo zdravotně oslabení jedinci by mohli mít potíže. Dva vzorky zcela propadly, protože v nich byla nalezena nebezpečná bakterie escherichia coli (E. coli), která může lidem způsobovat velké střevní potíže.

Právě E. coli vyvolala nedávno průjmovou epidemii v pražských Dejvicích, když se tam dostala do vodovodního řadu. Ve vodě odebrané ze dvou závadných automatů však byla koncentrace E.coli mnohonásobně nižší.

Na druhou stranu mnohé vzorky byly velmi kvalitní, byť se drobné nedostatky našly u všech.

Nejlepší vodu nabídl prodejce řeziva

Nejlepší pití nabídla lidem firma Acer, jež v Ústí nad Labem prodává dřevomateriál. Vzorek obstál téměř ve všech parametrech na výbornou, jen v počtu kolonií mikrobů, jež se namnoží při teplotě 36 °C, překonal přísnou hodnotu stanovenou pro balenou vodu. „Takřka se vyrovnal velmi přísně kontrolované kohoutkové vodě,“ konstatoval Jakub Meloun ze Zdravotního ústavu Ústí nad Labem, který analýzy zpracovával.

Velmi kvalitní vodu pili také zákazníci České spořitelny v Jihlavě, supermarketu Terno či lékárny Dr. Max v Českých Budějovicích, královéhradeckého úřadu či Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Bauhaus a Ikea vodu stáhly

Naopak méně kvalitní tekutinu s velkým počtem bakteriálních kolonií nabízelo klientům Zubní centrum Kronusová v Nýřanech a Equa bank v Liberci. „Okamžitě jsme preventivně provedli sanitaci (odborné vyčištění) všech přístrojů,“ uvedla mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková s tím, že banka zároveň zjišťuje, jak mohlo k chybě dojít, a nechá během roku přístroje častěji čistit a kontrolovat. Zubní centrum na upozornění o větším počtu bakterií nereagovalo.

„Zdravý člověk se vody s vyšším počtem kolonií nemusí bát, ale v lékárnách či zdravotnických zařízeních, kam chodí lidé imunitně oslabení, tam by to problém být mohl,“ uvedl František Kožíšek z Národního referenčního centra pro pitnou vodu.

Pardubický magistrát nebo liberecký Bauhaus měly v barelech vodu obsahující rizikové koliformní bakterie. Magistrát nechal automaty na vodu vyčistit na konci srpna a barely měnil ve vedrech i několikrát týdně, takže si nedokáže pozitivní nález vysvětlit. Podle mluvčí Nataši Hradní však okamžitě objednal mimořádné prověření a vyčištění přístrojů a bude celou věc řešit s dodavatelem.

Bauhaus z opatrnosti raději hned zastavil distribuci vody na všech provozovnách a vyzval dodavatele, aby zkontroloval kvalitu vody i všech automatů a častěji prováděl jejich servis.

Podobně zareagovala i Ikea, jejíž vzorek v testu propadl kvůli výskytu E. coli (ale i dalších dvou rizikových skupin mikrobů). „Vzniklá situace nás mrzí a zákazníkům se omlouváme. Všechny stanice s barely s vodou jsme z preventivních důvodů obratem odstranili z prodejní plochy obchodního domu v Ostravě,“ uvedl mluvčí nábytkářského řetězce Tomáš Kubík s tím, že s externím dodavatelem zahájili ihned šetření.

Prošetřit automat na vodu svým dodavatelem nechá také Česká spořitelna v Hradci Králové. Také tam se našla E. coli. „Pro dodávky barelů do všech našich poboček vyžíváme externí firmu. Sanitace v pobočce v Hradci Králové probíhá stejně jako v dalších pobočkách podle všech hygienických předpisů a norem. Jedná se tedy o zcela nestandardní situaci, kterou aktuálně prověřujeme a podnikáme kroky k její nápravě,“ konstatovala mluvčí Klára Pačesová.

Zajímaly nás bakterie i čistota prostředí

Vzorky pro test odebírali pracovníci Zdravotního ústavu Ústí nad Labem.

Nejdříve prověřili vůni a chuť, jež byla na všech místech v pořádku, poté vodu odebrali do vzorkovnic k vlastní analýze. V mrazicích boxech ji převezli do krajských laboratoří, kde ji přefiltrovali.

Bakterie zachycené na filtrech uložili do živné půdy. V té je nechali množit, aby zjistili, zda mezi nimi nejsou enterokoky, koliformní bakterie, či dokonce E. coli. Tyto bakterie mohou u lidí vyvolat průjem či zvracení, hlavně určité typy E. coli, které obsahují toxiny. Pokud se ve vzorku najde E. coli, která jednoznačně ukazuje na fekální znečištění, už se dále nezkoumá, zda jde o nebezpečný nebo neškodný druh. „Když se ve vodě najdou, není už považována za pitnou,“ říká František Kožíšek z Národního referenčního centra pro pitnou vodu.

Vedle těchto tří nebezpečných bakterií zkoumal zdravotní ústav i počty dalších bakteriálních kolonií, které tak nebezpečné nejsou a dobře rostou při 22°C, respektive 36 °C.

Tyto bakterie sice podle Kožíška u zdravých lidí nevedou po požití k žádným nepříznivým zdravotním rizikům, ale jejich vyšší počet ukazuje nejčastěji na to, že voda se nenacházela v ideálních podmínkách. Barel mohl být třeba na sluníčku, v prašném nevětraném místě, voda mohla mít malý průtok a stát v nádobě i týdny. Vliv na kvalitu mohli mít i zákazníci, kteří nešetrně a nehygienicky zacházeli s pákou na watercooleru.

Počet zákazníků kvalitu neovlivnil

Vodu jsme nechali odebrat na různě frekventovaných místech, abychom zjistili, zda to neovlivňuje její kvalitu. Ukázalo se, že ne. Dobře dopadla jak hodně frekventovaná místa, tak i ta, která za den navštíví lidí méně.

Použité pojmy

Escherichia coli (E. coli)

Patří ke střevní mikrofloře teplokrevných živočichů, včetně člověka. Pokud se vyskytne ve vodě, ukazuje na to, že tekutina byla fekálně znečištěna.

Enterokoky

Také ony ukazují na fekální kontaminaci vody.

Koliformní bakterie

Osídlují střevní trakt a žijí i v půdě. Výjimečně se mezi nimi mohou vyskytnout patogenní kmeny, které tvoří toxiny, mohou proniknout do tkání a způsobit přímo ohrožení zdraví.

Počet kolonií při 22 °C

Ukazuje, jak je voda kontaminovaná. Přináší informaci o celkovém bakteriálním znečištění vody. Zvýšené počty kolonií signalizují průnik nečistot z okolí, špatný postup při úpravě vody nebo při dezinfekci.

Počet kolonií při 36 °C

Je to ukazatel obecného znečištění vody. Z pohledu hygieny má tento údaj vyšší význam, než počet kolonií při 22 °C. Je to dáno tím, že se více blíží teplotě lidského organismu.

KTJ-Kolonii tvořící jednotka

Počet KTJ lze zjednodušeně chápat jako počet bakterií v daném objemu vody.

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test Dnes: Bezové sirupy

Test Dnes: Bezové sirupy

Vůně a chuť sirupu nebo limonády z černého bezu symbolizují začátek léta. Než keře rozkvetou, můžete ochutnat sirup z obchodu. Jen pozor na štíhlou linii. Lidově se mu říká kobzinky, smradinky, habzina, jidášovy uši, kozíček, smradlavka či smrdibez. Tedy žádná velká laskavost a respekt vůči aromatickým květům bezu černého, které jsou tak prospěšné pro naše trávení, vylučování, imunitu či dýchací cesty.

Test Dnes: Ledové čaje

Test Dnes: Ledové čaje

Jeden šálek čaje na litr, k tomu patnáct kostek cukru. Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný dryák, trochu šťávy z citrusů a cukru jenom na chuť. Většinou však pijete hlavně oslazenou vodu, v níž je čaje i ovoce jen pomálu.

Test DNES: Lehké colové limonády

Test DNES: Lehké colové limonády

Dvoulitrová lahev nejlevnější light coly stojí neuvěřitelných 5,50 Kč – sklenička tak přijde na 70 haléřů. Jenže ceně odpovídá i obsah: mix sladidel, barviv a konzervantů porotci při degustaci ztrhali.

Test DNES: Fanta z celého světa

Test DNES: Fanta z celého světa

Někde je plná šťávy, jinde cukru, bublin nebo chemie. Ve světě dozrává 500 odrůd pomerančů, byť jich v Evropě známe sotva dvacet. I pomerančová fanta, již koupíte v Česku, je jen jednou z mnoha existujících variant.

Test DNES: Colové limonády

Test DNES: Colové limonády

Pravá chuť cukru? Ne, coly jsou přeslazené sirupem. Půl litru „plnotučné“ coly stačí na to, aby si většina lidí vyčerpala doporučovaný limit na denní příjem cukrů. Naopak kofein ve sklenici coly asi nikoho neprobudí, odpovídá jen čtvrtince espresa.

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných složek, přesto skončil v nákupním košíku, neboť složení výrobku si ani jedna z žen nečetla.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.