4.8.2014

Test mražených krémů

Test mražených krémů

Chutnají dobře, ale moc zdravé nejsou. Některé nám ukrojí víc než čtvrtinu z dávky tuků, které bychom měli přijmout za celý den. A často jsou to tuky, které neprospívají srdci a cévám. Prokázal to test čtrnácti vzorků mražených krémů. Naštěstí je nejíme denně.

Chutná smetanově, ale smetana v něm není. Poleva vypadá, křupe i chutná jako čokoláda, čokoláda to ale není. Co je to?

Dnešní nanuk neboli jednoporcový mražený krém. Už dávno se nevyrábí ze smetany nebo mléka, ale z levnějších rostlinných tuků. Ty jsou jak v krému, tak polevě. Nemusí to být pravidlo, ale takových výrobků je většina.

Snažili jsme se do testu, který měl posoudit kvalitu mražených krémů, zahrnout oba typy výrobků – jak ty mléčné, tak ty „rostlinné“ – trh ale rozhodl jinak. Ze 14 vzorků jen čtyři byly tvarohové a jeden smetanový. A ani nepřekvapí, že dopadly lépe než nanuky z rostlinných tuků. Obsadily první místa v pořadí. Chutnaly dobře, obsahovaly méně tuků a vesměs i kvalitnějších.

Chuťově neporazitelné Magnum

Ve smyslovém hodnocení nedopadly testované zmrzliny vůbec špatně, porotcům chutnaly krémy i polevy. Nejlépe si vedlo Magnum Classic, které triumfovalo intenzivní vanilkovou chutí i vynikající čokoládovou polevou.

Vítězem testu se tato nejdražší zmrzlina však nestala, stejně jako před sedmi lety, kdy MF DNES zmrzliny testovala naposled, ji v celkovém hodnocení předběhl tvarohový Kuba. K vítězství mu pomohl i fakt, že je podstatně menší, takže jedna porce nepředstavuje tak velký přísun kalorií. Zatímco Kuba si z doporučené denní dávky tuků „vybere“ jen sedm procent, nanuky ve větších baleních, jako jsou Magnum, Maxx Vanilla, Anita Torta nebo Imperium Klasik, až čtvrtinu.

Kalorická bomba

Že zmrzliny přinášejí kromě příjemného osvěžení i velkou nálož kalorií, není žádné překvapení. Nejde však jen o množství tuku, ale i o jeho kvalitu.

Test ukázal, že i ve složení mastných kyselin jsou mezi jednotlivými vzorky velké rozdíly. Lépe si v hodnocení kvality tuku vedly mražené krémy tvarohové, které neobsahují přídavek rostlinných tuků.

K výrobě se většinou používají tuky méně zdravé (kokosový, palmový), které obsahují vysoké množství nasycených mastných kyselin. Důvodem je především jejich nižší cena a dobré technologické vlastnosti.

I tady dopadly v porovnání hůře větší zmrzliny – jedna porce krému Magnum Classic, Anita Torta nebo Imperium Klasik odkrojí z množství nasycených mastných kyselin, které bychom měli přijmout za celý den, celé dvě třetiny.

„Potvrdilo se, že z výživového hlediska jsou mléčné a smetanové zmrzliny jednoznačně vhodnější než ty s rostlinným tukem,“ říká Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko- technologické v Praze, která se na testu podílela. „I těch bychom však měli konzumovat pouze přiměřené množství. Pokrokem určitě je, že obsah trans mastných kyselin je naprosto zanedbatelný.“

Poleva: kakaová, nebo čokoládová?

Na první pohled jsou k nerozeznání, přesto je mezi nimi podstatný rozdíl.

Čokoládová poleva: musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, nejméně 31 % kakaového másla a nejméně 25 % tukuprosté kakaové sušiny.

Kakaová poleva: není z čokolády, ale ze směsi rostlinných tuků a kakaového prášku. Stačí, když je ho pět procent.

Mražený krém je vlastně jen jiný název pro zmrzlinu. Z legislativního hlediska není mezi nimi rozdíl.

Smetanový: Vyrábí se našleháním a zmrazením směsi smetany, cukru, stabilizátorů a dalších přísad (podle příchutě). Nesmí obsahovat záměrně přidané jiné než mléčné bílkoviny a mléčný tuk. Čili jakákoliv přítomnost rostlinného tuku je nepřípustná.

Mléčný: Podmínky jsou stejné jako u smetanového – tedy žádný rostlinný tuk. Mléčné zmrzliny se mohou nazývat názvem mléčného výrobku, z něhož jsou vyrobeny, tedy tvarohová nebo jogurtová.

S rostlinným tukem: Mléčný tuk je nahrazen levnějším rostlinným. V současnosti na trhu převažují.

Vodový: Je to zmrzlina bez tuku, připravená jen z vody a cukru. Pro obsah ovoce není určen žádný minimální limit, takže vodové zmrzliny jsou většinou jen aromatizované a obarvené.

Ovocný: Základem je také voda, ale musí obsahovat minimálně 15 procent ovocné složky.

Sorbet: Našlehaná ovocná směs s podílem ovocné složky minimálně 25 procent.

Poleva z čokolády?

Že má poleva hnědou barvu a chutná podobně jako čokoláda, neznamená, že z ní skutečně je. Pravou čokoládovou polevou byly potaženy jen tři vzorky – Magnum, Maxx Vanilla a Anita Torta, zbylé jsou vyrobeny opět z rostlinných tuků (jiných než kakaového másla), do nichž je přimícháno malé množství kakaového prášku.

Z legislativního hlediska jsou ale v pořádku, protože jsou správně označeny.

To se nedá říct o dvou dalších krémech – Herkules Classic a Frostík Vanilka. Výrobci je šalamounsky označili „v mléčné“ (Herkules), respektive „v hořkomléčné“ (Frostík) polevě. Nic takového ale česká legislativa nezná, může to být tedy cokoliv.

Názvy sice přímo neříkají, že jde o čokoládovou polevu, ale evokují mléčnou a hořkomléčnou čokoládu. Jenže s tou nemají nic společného, prokázaly to i analýzy.

 

Stáhni v PDF

Výrobky, které uspěly v testu

Prima Kuba tradiční tvarohový krém

Výrobce: Bidvest OpavaKoupeno: Tesco

mražený tvarohový krém v kakaové polevě
Cena za 100 g: 21,80 Kč
Obsah tuku:10,7 g/100 g
Obsah tuku v jedné porci 5,2 g

Běžná cena 10,90

Co zjistil test

nejnižší obsah tuku
obsahuje nejméně nasycených mastných kyselin
Krém má dobrou texturu i chuť

Hodnocení

Z analýz: Má nejnižší obsah tuku ze všech testovaných vzorků. Jeho složení je navíc z výživového hlediska nejpříznivější, obsahuje nejméně nasycených mastných kyselin.

Z degustace: Se známkou 1,4 patřil Kuba ve smyslovém hodnocení k nejlepším. Krém má dobrou texturu i chuť. Tvarohová chuť je intenzivní, středně sladká. Poleva je vynikající.

Známka testu 1,4

Ballino Smíšek tvarohový krém

Koupeno: Lidl

mražený tvarohový krém v kakaové polevě
Cena za 100 g: 13,80 Kč
Obsah tuku: 12,7 g/100 g
Obsah tuku v jedné porci 6,2 g

Běžná cena 6,90

Co zjistil test

nízký obsah tuku
krém je velmi chutný

Hodnocení

Z analýz: Zmrzlina má nízký obsah tuku, v polevě se ho nachází dvakrát více než v krému. Z výživového hlediska patří tuk k těm kvalitnějším.

Z degustace: Krém je velmi chutný, má skvělou texturu, v hodnocení patřil mezi nejlepší. Tvarohová, sladká chuť je středně intenzivní. Poleva je vynikající. Známka za smyslové hodnocení 1,4.

Známka testu 1,8

Prima Mrož tvaroh se smetanou

Výrobce: Bidvest OpavaKoupeno: Kaufland

mražený smetanový krém tvarohový v kakaové polevě
Cena za 100 g: 28,70 Kč
Obsah tuku: 14,8 g/100 g
Obsah tuku v jedné porci 6,9 g

Běžná cena 12,90

Co zjistil test

Zmrzlina patří k méně tučným
Chuťově mezi nejlepšími

Hodnocení

Z analýz: Zmrzlina patří k méně tučným, tuk se svým složením řadí mezi kvalitnější.

Z degustace: Chuťově mezi nejlepšími. Krém má velmi příjemnou chuť a vynikající texturu. Intenzita sladké chuti dosti silná, smetanová a tvarohová chuť středně silná. Poleva vynikající. Známka za smyslové hodnocení 1,4.

Známka testu 1,8

Míša

Výrobce: Tipafrost ČRKoupeno: Kaufland

mražený tvarohový krém s kakaovou polevou
Cena za 100 g: 27,10 Kč
Obsah tuku: 15,7 g/100 g
Obsah tuku v jedné porci 7,9 g

Běžná cena 14,90

Co zjistil test

Chuťově je krém velmi dobrý

Z tvarohových zmrzlin nejtučnější

Hodnocení

Z analýz: Z tvarohových zmrzlin nejtučnější. Z výživového hlediska patří obsažený tuk k průměrně kvalitním.

Z degustace: Chuťově je krém velmi dobrý, textura je jen průměrná. Jogurtová chuť je silná, tvarohová slabá. Sladká a smetanová chuť středně silná. Kakaová poleva je velice dobrá. Známka za smyslové hodnocení 1,7.

Známka testu 2

Magnum Classic

Výrobce: UnileverKoupeno: Kaufland

mražený krém s rostlinným tukem vanilkový v mléčné čokoládě
Cena za 100 g: 29,90 Kč
Obsah tuku: 29,9
Obsah tuku v jedné porci 16,7 g

Běžná cena 35,90

Co zjistil test

Chuťový vítěz

Vysoký obsah tuku

Hodnocení

Z analýz: Vysoký obsah tuku. Porce je navíc dost velká, takže si s ní vyčerpáme 24 procent tuku, který bychom měli přijmout za celý den.

Z degustace: Chuťový vítěz. Krém má vynikající chuť i texturu. Vanilková je dost silná, sladká středně silná. Čokoládová poleva výborná. Známka za smyslové hodnocení 1,3.

Známka testu 2

Euroice Olympia Tvarohová

Výrobce: Euroice ČRKoupeno: Kaufland

mražený krém tvarohový v kakaové polevě
Cena za 100 g: 13,20 Kč
Obsah tuku: 12,3 g/100 g
Obsah tuku v jedné porci 6,3 g

Běžná cena 7,90

Co zjistil test

Patří k nejméně tučným zmrzlinám
tuk se složením řadí mezi nejkvalitnější

Poleva hodnocena jako nejhorší

Hodnocení

Z analýz: Patří k nejméně tučným zmrzlinám (zejména díky tvarohovému krému), tuk se svým složením řadí mezi nejkvalitnější.

Z degustace: Chuť krému i jeho textura jsou velmi dobré. Výrazná tvarohová chuť, ale mírně nakyslá. Smetanová a sladká chuť jsou slabé. Poleva je dobrá, ale nevýrazná, hodnocena jako nejhorší. Známka za smyslové hodnocení 2,3.

Známka testu 2,2

Prima Pegas Vanilka

Výrobce: Bidvest OpavaKoupeno: Globus

mražený vanilkový krém s rostlinným tukem v kakaové polevě
Cena za 100 g: 12,90 Kč
Obsah tuku: 17,9 g/100 g
Obsah tuku v jedné porci 13 g

Běžná cena 12,90

Co zjistil test

Chuť i textura krému jsou velice dobré

Poleva nejtučnější ze všech testovaných vzorků
obsahuje hodně nasycených mastných kyselin

Hodnocení

Z analýz: Poleva nejtučnější ze všech testovaných vzorků. Tuk není příliš vhodný, obsahuje hodně nasycených mastných kyselin.

Z degustace: Smyslově velmi dobře hodnocená zmrzlina. Chuť i textura krému jsou velice dobré. Sladká, smetanová a vanilková chuť jsou středně silné. Poleva chutná velmi dobře. Známka za smyslové hodnocení 1,6.

Známka testu 2,3

Euroice Herkules Classic

Výrobce: Euroice ČR Koupeno: Kaufland

mražený krém s rostlinným tukem vanilkový v mléčné polevě
Cena za 100 g: 10,80 Kč
Obsah tuku: 14 g/100 g
Obsah tuku v jedné porci 9,1 g

Běžná cena 12,90

Co zjistil test

Krém i poleva chutnají příjemně

V názvu je chybně uvedena mléčná poleva, což není legislativou definovaný pojem.

Hodnocení

Z analýz: Průměrně tučná zmrzlina. V názvu je chybně uvedena mléčná poleva, což není legislativou definovaný pojem.

Z degustace: Krém i poleva chutnají příjemně, textura dobrá. Chuť vanilky slabá, smetany střední. Známka za smyslové hodnocení 2.

Známka testu 2,3

Stáhni v PDF

Další testy z kategorie Potraviny

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurty

V červenci se významně změní legislativní pravidla pro řecké jogurty. Proto dTest otestoval výrobky této speciální kategorie neochucených jogurtů. Do laboratoře bylo posláno 12 vzorků, jednalo se o české, německé, polské... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 21.4.2017

Test DNES: Mražená zelenina

Test DNES: Mražená zelenina

Hrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninovou polévku. Stačí v obchodě vybrat mraženou zeleninu, ne jenom sáček promrzlé drti a ledu.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.2.2017

dTest: Citronky

dTest: Citronky

Citronová šťáva, také známá jako citronka, je stále oblíbená pomocnice v mnoha českých kuchyních. Časopis dTest se podíval na složení 21 citronových a 7 limetových přípravků, aby zjistil, co se vlastně uvnitř lahviček na... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 10.2.2017

Test DNES: Zeleninové lupínky

Test DNES: Zeleninové lupínky

Do továrny přivezou valník velmi zdravé suroviny. Jenže rozpálená olejová lázeň promění řepu či celer na mimořádně tučný a slaný pamlsek, který z jídelníčku raději úplně vynechejte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.1.2017

Test DNES: Dětské svačinky

Test DNES: Dětské svačinky

Žádná zdravá svačinka. Až na výjimky to jsou pouhé pamlsky. Všechny mají vysokou energetickou hodnotu, málo bílkovin, zato hodně tuků a cukrů. Rozhodně je nelze doporučit jako „to nejlepší, co si dát mezi jídly“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 11.10.2016

Test DNES: Bílé jogurty

Test DNES: Bílé jogurty

Jogurty byly většinou kvalitní. Obsahovaly dostatek vápníku i bílkovin, ve třech ze 14 vzorků však bylo málo potřebných bakteriíZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.9.2016

Nejčtenější testy

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myčekVítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické my... Celý test

Test DNES: Máslo

Test DNES: MásloPozitiva: Výrobci másla nešidí přídavkem vody nebo rostlinných tuků. Nenašli jsme v nich ž... Celý test

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurtyV červenci se významně změní legislativní pravidla pro řecké jogurty. Proto dTest otestoval výrobky ... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama