12.1.2015

Test řezaných květin

Test řezaných květin

Kytka ke čtyřicátinám. Jen jedna přežila se ctí týden ve váze.

Pozitiva: Prodejci se většinou snažili nepřekročit stanovenou cenu. Laikům se mnohé kytice líbily.

Negativa: Květináři detailně nezjišťovali, pro koho kytka je. Podle expertů se část kytic hodila jen na hrob.

Pokud se pro kytici náhodně stavíte v nejbližším květinářství, mnoho nečekejte. Nákup se podobá loterii, ve které sem tam vyhrajete pár korun, ale nikdy nic většího, co by vám udělalo opravdu velikou radost. Tak by se dal shrnout výsledek testu 14 kytic, které MF DNES nakoupila na různých místech republiky.

Ve vybraných květinářstvích jsme požádali o to, aby nám připravili kytici pro kolegyni v práci ke čtyřicátinám. Cenový limit byl 400 Kč a měla vydržet alespoň týden. Kromě toho jsme pořídili i několik kytic v obchodních řetězcích a na benzinové pumpě. Nákup jsme provedli ve stejný den.

Hodnotil se přístup prodavačů, výdrž kytice a její vzhled. Ten posoudila odborná porota složená z floristů. Zhodnotila také, zda se květy hodí ke čtyřicátinám.

Prodavače moc nezajímá, pro koho kytka je

Už první část testu, která hodnotila přístup květinářů, ukázala, že prodejci se až na malé výjimky nezajímají, komu kytici vážou. Povaha obdarovávaného člověka je přitom důležitá. „Vždy se o něm snažíme získat více informací. Zda je romantický, zda má rád jednodušší, či složitější věci, jaké barvy či druhy květin má rád. Bez toho se kytice dobře sestavit nedá,“ vysvětluje Petra Pejpalová z pražského salonu Floraservis, u kterého si MF DNES nechala sestavit vzorovou kytici s požadovanými parametry.

Na šesti ze čtrnácti míst také floristé neposkytli kupujícím žádné informace o tom, jak o kytici pečovat. Špatná péče přitom zkracuje trvanlivost květin až o polovinu. Podrobné pokyny poskytla květinářství v Olomouci, Kladně, Ostravě a prodejce na farmářském trhu v pražských Holešovicích.

Překvapivě detailní instrukce umístil na štítek i řetězec Marks & Spencer. Jasné instrukce doručil i e-shop, naopak málo informací uvedla květinářka v Mladé Boleslavi. Nejhůř dopadla pumpa Agip: žádné informace o péči ani výživa.

Spíš na hrob než k narozeninám?

Porota expertů, která hodnotila vzhled a technické zpracování, nebyla příliš spokojena. Květináři podle ní nabízeli relativně čerstvé květy, neuměli je však připravit podle zadání.

„Pro tak významné jubileum byl sortiment velice úzký. Chybějí třeba orchideje a další luxusnější materiál,“ říká porotkyně Jarmila Pejpalová.

„V dárkové kytici bych čekala floristický šperk, třeba nařetízkované perličky, ozdobné drátky či andělské vlasy. Zde kromě ratanových tyček a manžety z umělé textilie, která hrozí potrhat šaty, není vůbec žádná přidaná hodnota,“ řekla učitelka floristického designu Radka Jedličková.

Také třetí expert, Miroslav Mokoš, byl zklamaný. Porotci se nakonec shodli, že sníží nároky, jinak by vzorkům rozdávali většinou jen čtyřky a pětky.

Nejlepší známku za výběr květin, kompozici a tvar pak získala květinářství v Kladně a v Ostravě. Paradoxní však je, že kytice, které v celkovém hodnocení obsadily prvních pět míst, nejsou vhodné k narozeninám. „Dostaly nejlepší známky proto, že mají nejluxusnější materiál a nejméně chyb. Jejich vadou však je to, že se nehodí k narozeninám. Vazbou to jsou smuteční kytice na hrob,“ uvedla Jedličková.

Nad rámec testu jsme požádali 40 laiků, ať také ohodnotí vzhled kytic (do výsledku se to nepočítalo). Nebyli tak kritičtí jako experti, řada kytic se jim líbila. V jejich hodnocení vyhrála kytice z farmářského trhu. „Nejlépe splňuje parametry dárkové kytice a je i jedna z nejhezčích. Jenže použitý materiál je starý, nemá kupolovitý tvar, listy pod úvazkem budou ve vodě hnít a o dráty se můžete poranit,“ řekla Pejpalová.

Týden vydržela jen jedna kytice

Třetí část testu – výdrž ve váze – prokázala, že prodejci nabízejí různě starý materiál. Absolutním vítězem v této kategorii a zároveň vítězem celého testu se stala kytice z Olomouce, která jediná vydržela v téměř plné kráse požadovaný týden. Ještě desátý den v ní bylo osmdesát procent čerstvých květů.

Nejméně vydržela kytice koupená u pumpy. Už během prvního dne na ní kazila dojem povadlá a zmačkaná lilie. Pumpa totiž není pro nákup kytic ideální. Výfukové plyny uvolňují etylen, který urychluje vadnutí květin.

Výrobky, které uspěly v testu

Květiny Picasso, Olomouc

Cena: 399 Kč
Koupeno: třída Svornosti 1177/57
Čerstvá vydržela 7 dní

Běžná cena 399

Co zjistil test

Hodnocení

Složení: lilie, alstromerie, brassica (okrasné zelí), asparágus, lýko, barvené ratanové tyčky, papírový obal

Vzhled a zpracování: Květiny jsou zvoleny velmi dobře vzhledem k požadované trvanlivosti. Pokud by byly svázány do kruhu, hodily by se k oslavě kulatin, svázáním naplocho jsou vhodné jen pro smuteční příležitosti. Manžeta se ke kytici nehodí. Známka 2,6.

Prodejce: Velmi ochotný. Podrobně se ptal, pro koho kytice je, a poskytl dost informací, jak o kytky pečovat. Působil však nejistě ohledně skladby kytice.

Známka testu 2,1

Květiny Václav Sakař, Kladno

Cena: 389 Kč
Koupeno: T. G. Masaryka 2104
Čerstvá vydržela 3 dny

Běžná cena 389

Co zjistil test

Hodnocení

Složení: anturie, list aralie, ruskus, nesmáčenlivý celofán

Vzhled a zpracování: Jednoduchá kytice, málo použitého materiálu, pro narozeniny jsou vhodně zvoleny exotičtější květiny. Problém je, že kytice je svázána naplocho a hodí se tím ke smutečním příležitostem. Ze všech testovaných má nejméně chyb a nejluxusnější květiny. Jedna ze tří nejčerstvějších kytic v testu. Známka 2,4.

Prodejce: Poskytnuté informace byly ve všech parametrech nejlepší ze všech hodnocených míst.

Známka testu 2,1

Květinářství Gloria, Ostrava-Poruba

Cena: 400 Kč
Koupeno: Hlavní třída 867
Čerstvá vydržela 3 dny

Běžná cena 400

Co zjistil test

Hodnocení

Složení: slunečnice, gerbera, gladiola (mečík), eustoma, list aspidistry, bear-grass, točené ratanové tyčky, umělá textilie

Vzhled a zpracování: Jedna z nejlépe technicky připravených kytic s velmi dobře zpracovaným úvazkem a očištěním. Velkou chybou je opět sestava naplocho. Plusem je vůbec největší práce floristy s materiálem. Známka 2,4.

Prodejce: Aktivita ve čtyřech z pěti parametrů výborná. Snaha zjistit, jakému typu ženy má být kytice určena, byla jen průměrná.

Známka testu 2,2

Květiny Fantazie, Liberec

Cena: 400 Kč
Koupeno: Pazderkova 866
Čerstvá vydržela 3 dny

Běžná cena 400

Co zjistil test

Hodnocení

Složení: lilie, gerbera, anturie (toulitka), růže, list aralie, horská palma, wax (láskomilka), umělá mašle

Vzhled a zpracování: Po estetické stránce je tato kytice jen průměrná. Velkou chybou je vazba naplocho a problematické je sestavení jednotlivých květin – všechny prvky jsou v kytici použity jen jednou, což je špatně. Známka 2,7.

Prodejce: Velmi pasivní. Na otázky sice odpovídá, ale pokud by zákazník nevěděl, na co se má ptát, nedozvěděl by se patrně nic.

Známka testu 2,4

Další testy z kategorie Ostatní

Test DNES: Reflexní pásky

Test DNES: Reflexní pásky

Rozsvícený mobil ani bílé triko vám život na noční silnici určitě nezachrání. Raději si nakupte pořádné reflexní prvky, ideální jsou co nejširší pásky ve světlých barvách. Nejlepší pásky „svítí“ 60krát lépe než ty nejhor... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.11.2016

dTest: Sekačky

dTest: Sekačky

S příchodem jara se opět musíme začít starat o naše zahrady a zahrádky. Jsou činnosti jako natírání plotu, lakování zahradního nábytku či sázení okrasných květin, které děláme pouze jednou za rok. Potom jsou ale úkony, k... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 2.6.2016

Test DNES: Nádraží v Česku

Test DNES: Nádraží v Česku

Pozitiva: Ochotný personál, čisté záchody, automaty na jídlo, půjčovny kol a spousty dalších služeb. Negativa: Většinou chybí wi-fi, ubylo úschoven zavazadel, záchody jsou leckde drahé.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 28.11.2015

TEST DNES: Test autoservisů

TEST DNES: Test autoservisů

Většina servisů opravu zvládla, jeden katastrofálně pohořel. Stejná oprava jednou za 981 Kč, jindy za 11 690 Kč Pozitiva: Pět ze šesti servisů odhalilo obě závady. Ceny za opravy se u nich výrazně nelišily. Negativa: Jed... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 26.1.2015

TEST DNES: Test vánočních svíček

TEST DNES: Test vánočních svíček

Mastí, špiní, čoudí, jedy však nevylučují Pozitiva: Většina svíček hoří dobře a neskapává z nich vosk. Jsou také zdraví neškodné. Negativa: Polovina vzorků zanechala na rukou mastnotu či špínu. Některé mohou způsobit pot... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 23.12.2014

TEST DNES: šperky zakoupené online

TEST DNES: šperky zakoupené online

Lehčí zlato, falešné stříbro a jedy. Puncovní úřad zabavil několik testovaných šperků. Pozitiva:  Mnoho vzorků bylo bez chyb a obchody fungovaly velmi dobře. Negativa: Dva „stříbrné“ šperky byly jen z mědi, jeden obsahov... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 15.12.2014

Nejčtenější testy

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Čínské instatní polévky

Test DNES: Čínské instatní polévkyHlad zaženou rychle, ale jsou napěchované solí a „éčky“. Pozitiva: Polévky neobsahují žádné škodlivi... Celý test

Test DNES: Mražená zelenina

Test DNES: Mražená zeleninaHrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninov... Celý test

Probiotika

ProbiotikaJak na jarní únavu? Pomůže zelenina, nebo probiotika. Také jste se nemohli dočkat jara, a když se ko... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama