TEST DNES: šperky zakoupené online

Lehčí zlato, falešné stříbro a jedy.

Puncovní úřad zabavil několik testovaných šperků.

Pozitiva:  Mnoho vzorků bylo bez chyb a obchody fungovaly velmi dobře.

Negativa: Dva „stříbrné“ šperky byly jen z mědi, jeden obsahoval jedovaté kadmium. Dva zlaté prsteny vážily méně, než prodejce tvrdil.

Dělali to už římští císaři před dvěma tisíci lety – měděné mince postříbřili a vypláceli jimi své legionáře. Pěkně na tom vydělali. Stejně jako dnešní obchodníci na českém internetu. Hned dva šperky – velký kříž a list – označené a prodávané jako stříbrné, byly ve skutečnosti kdesi v Číně odlity ze slitiny mědi a jen lehounce postříbřené. A ještě mnohem hůř: v listu bylo jedovaté kadmium v koncentraci tisícinásobně převyšující povolené normy. Tato látka, pokud se dostane do organismu, je karcinogenní, škodí i játrům a ledvinám. V kříži pak bylo docela dost niklu, jenž by se ve špercích coby alergen také neměl objevit.

A teď ty lepší zprávy: všechno zlato v testu se třpytilo, žádné falšování jsme neobjevili. Jen dvakrát ho bylo méně, než být mělo. Narazili jsme také na několik špatných prodejních dokladů, které porušovaly puncovní zákon, a kupcům by ztížily případnou reklamaci.

Odhalení na spektrografu

Do testu jsme v internetových obchodech nakoupili 14 šperků a nechali je prověřit u Puncovního úřadu v Praze. Ten byl garantem testu MF DNES, v jeho zkušebnách proběhly zkoušky ryzosti, vážení i spektrometrický rozbor.

Kromě již zmíněných vad navíc jedny zlaté náušnice postrádaly povinný punc. Ty jsme ovšem nakonec z testu vyřadili, protože váhově byly na hraně puncovní povinnosti.

Největší „kovbojka“ se však odehrála kolem stříbrné brože ve tvaru listu a velkého kříže. Už podle kontrolního črtu na prubířském kameni odborníci odhalili, že nejde o stříbro, ale nějakou slitinu z „obecného kovu“. Ale jakou? Spektrální analýza ukázala měď a zinek, jen trošinku stříbra na povrchu – mimochodem naneseného velmi nekvalitně, už se loupe. Nedalo nám to a nechali jsme udělat podrobnější rozbor – zajímalo nás, zda v broži není alergenní nikl. Nad výsledky výkonnějšího spektrografu jsme zůstali v šoku: kromě nezanedbatelného množství niklu je zde ještě pětkrát více jedovatého kadmia! Ve druhém vzorku je kadmia mnohem méně, zato obsahuje zhruba devět procent alergenního niklu. Oba šperky od téhož prodejce nám proto hned v laboratoři zabavili.

Stříbro z Tibetu?

A to nejen proto, že je zdravotně závadné – to bude zajímat spíše Českou inspekci životního prostředí, jíž jsme výsledek testu poskytli. Ale také kvůli porušení puncovního zákona. „Zboží bylo při prodeji označeno jako stříbrné, přestože bylo z obecného kovu. S prodejcem zahájíme správní řízení, v němž mu můžeme udělit až milionovou pokutu,“ říká ředitel odboru puncovní inspekce Josef Šťastný.

Majitelka e-shopu se hájí tím, že byla podvedena dodavatelskou firmou, a říká, že zboží začne okamžitě stahovat. „Nevěděli jsme, že používáním slova stříbrný porušujeme zákon. Hned začneme náš web opravovat,“ říká majitelka e-shopu.

V podrobném popisu zboží bylo sice jako materiál uvedeno „tibetské stříbro“, ale i to je zavádějící – nikdo neví proč, ale říká se tak slitině mědi a zinku, která má jen na povrchu slupičku stříbra (na našich vzorcích kolem 10 procent). Rada pro vás: stříbru z Tibetu se vyhněte obloukem.

Lehčí, než jsme čekali

Přestože většina šperků byla z nešizených kovů, některé neměly inzerovanou váhu. Dva zlaté prsteny byly lehčí zhruba o desetinu své hmotnosti, což přepočteno na cenu celého šperku dělalo rozdíl kolem čtyř set korun. Například u jednoho byla na paragonu uvedena hmotnost 2,1 g – ve skutečnosti však prsten vážil jen 1,83 gramu.

„To je jasné klamání spotřebitele, proti oběma prodejcům zahájíme správní řízení. Tak velký rozdíl ve váze mě překvapuje,“ komentoval výsledek Josef Šťastný.

Dalším častým prohřeškem prodejců byly špatné doklady, které šperk doprovázely. Někde chyběla informace o ryzosti kovu, jinde byly zmatené informace (stříbro místo zlata), které by při případné reklamaci ztížily pozici zákazníka.

Podle Šťastného je to u internetových obchodů běžná praxe. „Zvláště u těch, které nejsou registrovány u Puncovního úřadu (což je povinné), na to přicházíme neustále. Nejenže jsme někde při kontrolním nákupu nedostali žádný doklad, ale místo zlatého prstenu přišel mosazný,“ varuje šéf puncovních kontrolorů.

Výrobky, které uspěly v testu

Stříbrný prsten

Stříbrný prsten

Ag 925/1000
Hmotnost: 2 g
Cena: 498 Kč
Koupeno: tvujklenot.cz

Běžná cena 498

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Dobrá komunikace, informace o přijetí, vyřízení objednávky. Přehledný web s potřebnými informacemi včetně doby doručení. Rychlé vyřízení (4 dny).

Paragon: Uvedeny všechny potřebné údaje (a dokonce i hmotnost, která se u stříbra musí uvádět až nad 10 g).

Hodnocení Puncovního úřadu: Stříbro ryzosti 925/1000. Hmotnost 1,93 g, což je v toleranci, u stříbra se uvádí na celé gramy. Punc u šperků s hmotností pod 3 gramy být nemusí.

1 Známka testu

Zlatý křížek

Zlatý křížek

zlatý přívěsek, 585/1 000
Hmotnost: 0,56 g
Cena: 1 050 Kč
Koupeno: zlatnictvismaragd.cz

Běžná cena 1 050

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Nejlepší prodejce. Vzorná komunikace, přehledný web s potřebnými informacemi včetně doby dodání. Rychlé vyřízení (zboží došlo za 2 dny).

Paragon: Uvedeny všechny povinné údaje. Naprosto v pořádku.

Hodnocení Puncovního úřadu: Zlato 14 karátů. Šperk je označen státním puncem, nechybí výrobní značka ani ryzostní číslo 585/1 000. Vše v pořádku. Také hmotnost 0,56 gramu přesně odpovídá skutečnosti.

1 Známka testu

Stříbrné náušnice

Stříbrné náušnice

E0020 crystal, stříbro 925/1000
Hmotnost: 2,30 g
Cena: 595 Kč
Koupeno: kingsperky.cz

Běžná cena 595

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Komunikace vzorná, info o přijetí i vyřízení objednávky. Web obsahuje všechny informace i možnost vrácení zboží, navíc nabízí rady kupujícím. Rychlé vyřízení objednávky (5 dnů).

Paragon: Uvedeny všechny potřebné údaje (popis, druh kovu, ryzost, dokonce i hmotnost, která se u stříbra musí uvádět až nad 10 gramů).

Hodnocení Puncovního úřadu: Stříbro ryzosti 925/1000, hmotnost 2,30 g souhlasí.

1 Známka testu

Stříbrný prsten

Stříbrný prsten

prstýnek, krystal Swarovski
Hmotnost: 2 gramy
Cena: 690 Kč
Koupeno: sperky.cz

Běžná cena 690

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Dobrá komunikace, informace o přijetí, vyřízení objednávky. Ne úplně přehledný web, ale se všemi potřebnými informacemi včetně doby dodání šperků. Zajímala je zpětná vazba. Velmi rychlé vyřízení objednávky (5 dnů).

Paragon: Uveden druh kovu i ryzost.

Hodnocení Puncovního úřadu: Stříbro 925/1000 odpovídá deklaraci, prsten má vyraženo ryzostní číslo. Hmotnost 2,1 gramu. Na povrchu je rhodium, aby šperk rychle nezoxidoval.

1,1 Známka testu

Náušnice

Náušnice

Ag 925/1000
Hmotnost: 1,3 g
Cena: 288 Kč
Koupeno: eod.cz

Běžná cena 288

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Dobrá komunikace včetně informací o objednávce, zajímala je zpětná vazba. Velmi rychlé vyřízení (5 dnů). Nepřehledný web, ale se všemi potřebnými informacemi včetně doby dodávky šperků.

Paragon: Je uveden druh kovu, ryzost i hmotnost. Všechno v pořádku.

Hodnocení Puncovního úřadu: Stříbro ryzosti 925. Hmotnost 1,30 g (nemusí být označeno puncem). Ryzostní číslo 925 nechybí. Vše v pořádku.

1,1 Známka testu

Zlatý náramek

Zlatý náramek

Hmotnost: 1,30 g
Cena: 1 995 Kč
Koupeno: goldex.cz

Běžná cena 1 995

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Dobrá komunikace. Webové stránky nejsou úplně přehledné, ale obsahují potřebné informace včetně doby dodání šperků. Rychlé vyřízení (5 dnů).

Paragon: Je uveden druh kovu, ryzost i hmotnost. Jen drobná chyba: není uveden druh šperku (náramek).

Hodnocení Puncovního úřadu: Zlato 14 karátů (585/1000). Hmotnost 1,30 g. Je zde státní punc, nechybí ani ryzostní číslo. Vše v pořádku.

1,4 Známka testu

Stříbrný páv

Stříbrný páv

Ag 925/1000
Hmotnost: 4,95 g
Cena: 518 Kč
Koupeno: eod.cz

Běžná cena 518

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Dobrá komunikace, zajímala je zpětná vazba. Nepřehledný web, ale se všemi informacemi. Zboží došlo po urgenci po 20 dnech kvůli chybě obchodu.

Paragon: Uveden druh kovu, ryzost i hmotnost, vše v pořádku.

Hodnocení Puncovního úřadu: Zkouška potvrdila stříbro. Hmotnost 5,40 g. Šperk je označen puncem, vyraženou ryzostní číslicí 925 a výrobní značkou. Vše v pořádku.

1,4 Známka testu

Stříbrný náramek

Stříbrný náramek

1221-50 SR6, Ag 925/1000
Hmotnost: 2,7 g
Cena: 497 Kč
Koupeno: silver4u.eu

Běžná cena 497

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Dobrá komunikace, informace o přijetí, vyřízení objednávky, zajímala je zpětná vazba. Přehledný web se všemi potřebnými informacemi. Velmi rychlé vyřízení objednávky (5 dnů). Nebylo úplně jasné, kdy bude zboží k dispozici.

Paragon: Uvedeno pouze „stříbrný náramek“, není specifikována ryzost, čímž je porušen puncovní zákon. Může vzniknout problém při reklamaci. (Náramek a stříbrné náušnice byly dodány společně).

Hodnocení Puncovního úřadu: Stříbro 925/1000, ryzostní číslo vyraženo, není puncováno, což je při váze pod 3 gramy v pořádku.

1,6 Známka testu

Stříbrné náušnice

Stříbrné náušnice

Ag 925/1000
Hmotnost: 2,8 g
Cena: 592 Kč
Koupeno: silver4u.eu

Běžná cena 592

Co zjistil test

Hodnocení

Nákup: Dobrá komunikace, informace o přijetí, vyřízení objednávky, zajímala je zpětná vazba. Přehledný web se všemi potřebnými informacemi. Velmi rychlé vyřízení objednávky (5 dnů). Nebylo úplně jasné, kdy bude zboží k dispozici.

Paragon: Uvedeno pouze „stříbrné náušnice“, není však specifikována ryzost, čímž je porušen puncovní zákon. Může pak vzniknout problém při případné reklamaci zboží.

Hodnocení Puncovního úřadu: Stříbro 925/1000, ryzostní číslo vyraženo na závěsu náušnice. Není puncováno, což je při váze pod 3 g v pořádku.

1,6 Známka testu

Další testy z kategorie Ostatní

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Chtěli jsme jarní puget pro energickou padesátnici, a odnesli jsme si kvetoucí keř, hřbitovní kvítí, „ramínko“ v květu i svilušky v liliích. Redaktoři MF DNES v minulých dnech po celé republice vyzkoušeli, jaké pugéty jim v květinářství uvážou za 500 korun jako dárek pro energickou a veselou kolegyni, která slaví padesátiny. A ukázalo se, že než přinést některé floristické experimenty, bylo by zřejmě lepší investovat peníze do bonboniéry nebo kosmetiky.

Test DNES: Reflexní pásky

Test DNES: Reflexní pásky

Rozsvícený mobil ani bílé triko vám život na noční silnici určitě nezachrání. Raději si nakupte pořádné reflexní prvky, ideální jsou co nejširší pásky ve světlých barvách. Nejlepší pásky „svítí“ 60krát lépe než ty nejhorší. 

dTest: Sekačky

dTest: Sekačky

S příchodem jara se opět musíme začít starat o naše zahrady a zahrádky. Jsou činnosti jako natírání plotu, lakování zahradního nábytku či sázení okrasných květin, které děláme pouze jednou za rok. Potom jsou ale úkony, které musíme dělat pravidelně přes celou sezónu, a zaberou tak majiteli pozemku mnoho času. Pokud máte zahradu v přijatelné velikosti a nepoužíváte žací traktůrek, vlastníte pravděpodobně rotační sekačku. Stejně jako jiné technologie, i sekačky na trávu prodělávají vývoj a reflektují technologické novinky, které mají ulehčit práci.

Test DNES: Nádraží v Česku

Test DNES: Nádraží v Česku

Pozitiva: Ochotný personál, čisté záchody, automaty na jídlo, půjčovny kol a spousty dalších služeb. Negativa: Většinou chybí wi-fi, ubylo úschoven zavazadel, záchody jsou leckde drahé.

TEST DNES: Test autoservisů

TEST DNES: Test autoservisů

Většina servisů opravu zvládla, jeden katastrofálně pohořel. Stejná oprava jednou za 981 Kč, jindy za 11 690 Kč Pozitiva: Pět ze šesti servisů odhalilo obě závady. Ceny za opravy se u nich výrazně nelišily. Negativa: Jeden servis si naúčtoval výrazně více než ostatní. Řekl si o 14 tisíc korun, přestože auto neopravil.

Test řezaných květin

Test řezaných květin

Kytka ke čtyřicátinám. Jen jedna přežila se ctí týden ve váze. Pozitiva: Prodejci se většinou snažili nepřekročit stanovenou cenu. Laikům se mnohé kytice líbily. Negativa: Květináři detailně nezjišťovali, pro koho kytka je. Podle expertů se část kytic hodila jen na hrob.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.