Zubní kartáčky

Zeptali jsme se třiceti lékařů a většina z nich doporučila kartáček Curaprox, někteří i TePe. Stejně dopadl test kartáčků pro dospělé, ke kterému jsme přizvali čtyři stomatology a jednu dentální hygienistku. Spolu s nimi jsme vybrali 16 kartáčků na českém trhu. Volili jsme jak levné, tak drahé, jak od renomovaných firem, tak od těch zcela neznámých. Kartáčky jsme kupovali v supermarketech, specializovaných obchodech či na internetu. Hodnotila se tvrdost vláken, jejich hustota, velikost pracovní části, tvar rukojeti i její pružnost. Jen tři kartáčky by lékaři doporučili bez větších výhrad. Curaprox, TePe a Swisdent profi.

Tvrdý kartáček poškozuje dásně

Největším problémem zubních kartáčků je tvrdost a malá hustota vláken. „Příliš tvrdá vlákna a nevhodné čištění poškodí nejen dásně, ale i zuby. Sklovina je sice hodně tvrdá, ale při nesprávném čištění lidem hrozí ústup dásní, odhalené části zubu mohou být pak velice citlivé a snadněji se mohou poškodit,“ říká Klára Jedličková, dentální hygienistka z pražské kliniky Dental office H33 a jedna z porotkyň testu.

U takových pacientů s poškozenými dásněmi navíc hrozí takzvané klínovité defekty. Vypadají jako podélné rýhy v oblasti krčku zubu, různě hluboké, s hladkými, jakoby vyleštěnými stěnami. Vznikají právě používáním tvrdých kartáčků, případně čištěním příliš velkou silou. Typicky se vyskytují na levé straně u praváků a naopak. Jde o místa, kde člověk přirozeně nejvíce tlačí. 

Test MF DNES také ukázal, že velká část kartáčků, zhruba polovina, nevyhovuje ani hustotou štětinek. Podle zubařů totiž platí pravidlo: čím více, tím lépe. „Je třeba, aby bylo při jednom stěru odstraněno co nejvíce plaku a nečistot. A toho dosáhnete jen tím, že použijete hustý kartáček,“ říká pražský privátní stomatolog David Novotný. Čistou jedničku za počet vláken si odnesl jen výherce Curaprox, hned za ním skončily TePe a Swissdent. Tvrdost vláken skrze obal neodhadnete, hustotu ano. Proto se vždy dívejte pořádně a berte kartáček, který je co možná nejhustší. 

Velikost pracovní plochy

O tom, zda si domů odnesete skutečně kvalitní kartáček, rozhoduje také velikost pracovní plochy. Platí, že čím menší, tím lepší. S menší hlavičkou se lépe dostanete k jednotlivým zubům, vyčistíte snáze zadní prostory i zaoblené části. Když je pracovní plocha příliš velká, s kartáčkem se špatně manipuluje a vyčistíte v podstatě jen vršky zubů. „Nejlepší by bylo, pokud by velikost pracovní plochy byla velká jako jeden samostatný zub. Jenže málokdo má tolik času, aby si mohl čistit zuby po jednom,“ říká odborná asistentka, doktorka Milena Nedvědová z Ústavu klinické a experimentální stomatologie 1.LF UK a VFN.

Při čištění by bylo optimální se soustředit jen na čištění jednoho zubu, na kterém je kartáček přiložený. „I proto nevidím žádný problém, když si dospělý člověk čistí zuby dětským kartáčkem, dokonce to některým i doporučuji,“ dodává zase dentální hygienistka Klára Jedličková. Lékaři proto také doporučují takzvané solo nebo jednosvazkové kartáčky. S nimi se člověk soustředí právě na jeden zub. Čistí se s ním bez pasty, můžete si s ním sednout třeba k televizi.

Pro pohodlné čištění je také důležité, aby se rukojeť kartáčku dobře držela, neklouzala a nebyla příliš pružná. „Pokud je více odpružená, pak člověk nemůže ani trochu přitlačit a zuby se čistí velmi špatně. Pokud není zase vůbec odpružená, kvalita čištění se také zhoršuje,“ tvrdí stomatoložka z pražské dentální kliniky Daniella Křížová.

Výrobky, které uspěly v testu

Curaprox 1560

Curaprox 1560

Výrobce:
Curaden (distributor)
Koupeno:
Tesco

- typ: měkký
- země výroby: Švýcarsko

Běžná cena 77

Co zjistil test

husté štětinky
velikost pracovní části
tvrdost vláken

příliš tuhý materiál
tvar rukojeti

Hodnocení

Husté štětinky velmi účinně stírají a zubní povlak se odstraňuje snadněji. Téměř ideální je také velikost pracovní části a tvrdost vláken. Dejte si však při nakupování pozor, curaprox má totiž řadu tvrdostí. Toto je kartáček s 1 560 vlákny, který porotci doporučili ke každodennímu použití. Měkčí jsou vhodné spíše pro chrup po chirurgickém zákroku nebo jen na doporučení lékaře. Tvar rukojeti a její pružnost známku zhoršují. Je totiž příliš tuhý a materiál při namočení klouže.

1,2 Známka testu

TePe Select Soft

TePe Select Soft

Výrobce:
Profimed (distributor)
Koupeno:
Profimed

- typ: měkký
- země výroby: Švédsko

Běžná cena 48

Co zjistil test

hustota vláken
velikost pracovní části

příliš tuhý materiál rukojeti

Hodnocení

Kvalita za rozumnou cenu. I tak lze ohodnotit tento kartáček. Vlákna jsou o něco tužší než u předchozího kartáčku, ale hustota je podle porotců stále výtečná. Velmi dobrou známku kartáček dostal také za velikost pracovní plochy. Je dokonce o něco menší než u kartáčku Curaprox, což stomatologové doporučují. Rukojeť už tolik chvály nezíská. Materiál je opět příliš tuhý a méně vhodný.

1,6 Známka testu

Swissdent Profi Whitening

Swissdent Profi Whitening

Výrobce:
Profimed (distributor)
Koupeno:
Profimed

- typ: měkký
- země výroby: Švýcarsko

Běžná cena 85

Co zjistil test

tvrdost vláken
hustota vláken


přílišné vykrojení vláken
nepohodlná a nepružná rukojeť

Hodnocení

Kartáček patří mezi špičku na českém trhu. Tvrdost vláken je ideální, hustota už za prvními dvěma lehce pozůstává. I tak je stále v pořádku. Někteří stomatologové upozorňovali, že by také zvolili mírnější vykrojení pracovní části kartáčku, případně by vlákna zarovnali úplně. Horší známku kartáček získal opět za rukojeť, která je značně nepohodlná a z nevhodného materiálu. Pružnost je také nulová, za což porota strhla body.

1,7 Známka testu

Sensodyne Expert

Sensodyne Expert

Výrobce:
GlaxoSmithKline (distributor)
Koupeno:
Rossman

- typ: měkký
- země výroby: Německo

Běžná cena 75

Co zjistil test

ideální velikost pracovní plochy
velmi dobrá rukojeť

hustota a tvrdost vláken

Hodnocení

Kartáček s téměř ideální velikostí pracovní plochy ztrácí známku za hustotu a tvrdost vláken. Oproti kartáčkům na prvních třech místech je totiž řidší a vlákna o něco tvrdší. Stále je však řazen k opravdu kvalitním výrobkům a díky velmi dobře tvarované rukojeti a vhodnému materiálu velmi pohodlný pro každodenní ústní hygienu.

1,9 Známka testu

Lacalut Aktiv

Lacalut Aktiv

Výrobce:
NaturProdukt (distributor)
Koupeno:
Rychlá lékárna

- typ: obzvláště měkký
- země výroby: Německo

Běžná cena 85

Co zjistil test

hustota a kvalita vláken

přílis velká pracovní část

Hodnocení

Skvělá vlákna, ale příliš velká pracovní část. I tak lze shrnout kvality a nedostatky tohoto kartáčku. Vlákna sice jsou příjemně měkká, podle některých porotců by tento kartáček měl být použit jen při paradontóze, ne na zdravý chrup. Přímo na obalu to napsáno není, uvádí se jen, že má obzvláště měkká, do špičky vybíhající kónická vlákna. Zvláštní sestřižení má pomoci vyčistit i hůře dostupná místa, podle odborníků to však neplatí.

2,2 Známka testu

Další testy z kategorie Drogerie

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

Čističe koupelen jsou přípravky, které by měly být schopné odstranit běžnou koupelnovou nečistotu. Většinou slibují pomoc při úklidu vodního kamene, zbytků mýdla a dodání lesku vodovodním bateriím a armaturám. Dnes již téměř standardní výbavou prostředků na koupelny je čistič s rozprašovačem, který umožňuje pohodlné a rovnoměrné nanášení prostředku, včetně pokrytí i hůře dostupných míst.

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Jestliže chcete zvýšit komfort při použití toalety, klidně si vlhčený papír kupte. Bývá sice poměrně drahý, ale je funkční a příjemný. Ovšem střezte se toho, abyste ho pak jen tak spláchli.

Test DNES: Pytle na odpadky

Test DNES: Pytle na odpadky

Asi to už zažil skoro každý: jdete vynést odpadky a na schodech, ve výtahu nebo před domem se pytel roztrhne a nevábný obsah se vysype na zem. Rozhodli jsme se proto sáčky na odpadky otestovat. Podle čeho se je vyplatí vybírat?

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myček

Vítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické myčky nemají povinnost uvádět na obalu konkrétní obsah aktivních látek. Vystačí si se základními množstevními škatulkami více než 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %. Které tablety a kapsle jsou ale nejúčinnější? Spotřebitelský časopis dTest otestoval 19 produktů a zjistil, že to nejlepší můžete sehnat velmi levně. Dva produkty splnily zadání velmi dobře. Dva vzorky naopak získaly nedostatečnou.

Test DNES: Papírové kapesníky

Test DNES: Papírové kapesníky

Hebké jako hedvábí i drsné jako struhadlo. Stačí pár dní rýmy a obvykle se dostaví nepříjemný následek: bolestivě odřený nos, i když reklamní slogany slibují kapesníky jemné jako bavlna. Existují takové, které by byly jemné a pevné zároveň?

Test DNES: Toaletní papír

Test DNES: Toaletní papír

Pozitiva: žádný z papírů v testu vyloženě nepropadl. Dobré výrobky jde koupit i za málo peněz. Negativa: Některé vzorky se trhaly a dřely na kůži. Některé role byly volně namotané a brzy se spotřebovaly.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.