Soutěž I Nakupuj vybrané potraviny a vyhraj na rok auto ŠKODA KAROQ a další skvělé ceny! Portmonka I Nákupy OnaDnes!

E140 - Chlorofyly a chlorofyliny

Přírodní zelená barviva

  • Stupeň škodlivosti 0 - Látka získaná přírodní cestou

Popis E140 - Chlorofyly a chlorofyliny

Chlorofyly jsou přírodní zelená barviva (také zvaná jako přírodní zeleň). Mají zelenou až olivově zelenou barvu a jsou nejrozšířenější pigmenty v přírodě. Jsou běžnou součástí výživy jako je například listová zelenina - špenát, kopřivy, řasy aj. Mají velmi pozitivní vliv na některé funkce organismu - metabolismus, růst tkání, dýchání, hojení ran a jsou také využívány při léčbě chudokrevnosti. V ČR je barvivo povolené na všechny druhy potravin vyjímajíc dětské výživy.

Využití E140 - Chlorofyly a chlorofyliny

  • Barvivo - Dodávají potravinám barvu. Barviva mohou být přírodní, přírodně identická (tedy nejsou získány přirozenou cestou, ale jejich vlastnosti jsou shodné) nebo syntetická.

Chlorofyly a chlorofyliny se používají k barvení polévek, kečupů, oliveového a sójového oleje, omáček, dezertů, limonád, cukrovinek, likérů, různých pastilek (také žvýkaček) - zabraňují nepříjemnému pocitu v ústech. Za pomoci nich se také vyrábí antiperspiranty, deodoranty, ústní vody, aj.

Účinky E140 - Chlorofyly a chlorofyliny na organismus

Dosud nejsou známy žádné negativní účinky, může však způsobit zvýšenou citlivost na světlo.

Stupeň škodlivosti0
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiNE
Způsobující alergieNE
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRNE

Tabulka zobrazuje vliv E140 - Chlorofyly a chlorofyliny na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.