Portmonka I Získejte slevové kupóny na nákupy OnaDnes!

E151 - Brilantní čerň BN

Syntetické fialovočerné barvivo

  • Stupeň škodlivosti 4 - Přísada, která je v podezření jako příčina alergií, hyperaktivity, stresu
  • Látka nevhodná pro děti
  • Látka způsobující alergie

Popis E151 - Brilantní čerň BN

Čerň BN je fialovo-černé barvivo, které se řadí do tzv. azobarviv. Vyznačuje se stabilním chováním v kyselém prostředí.

Využití E151 - Brilantní čerň BN

  • Barvivo - Dodávají potravinám barvu. Barviva mohou být přírodní, přírodně identická (tedy nejsou získány přirozenou cestou, ale jejich vlastnosti jsou shodné) nebo syntetická.

Používá se k barvení mléčných výrobků, většinou slazených a fermentovaných (např. čokoládové mléko, kakao, vaječný koňak, syrovátkové nápoje aj.). Dále pak v cukrovinkách, zmrzlině, dezertech, marmeládách, hořčici, nealkoholických nápojích, omáčkách, kaviáru, instantních polévkách.

Účinky E151 - Brilantní čerň BN na organismus

Bylo zjištěno, že může způsobovat sníženou trávicí schopnost. Nedoporučuje se dětem požívat potraviny, ve kterých je toto barvivo obsaženo. Je považováno jako původce dětské hyperaktivity.

Stupeň škodlivosti4
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiANO
Způsobující alergieANO
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRNE

Tabulka zobrazuje vliv E151 - Brilantní čerň BN na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.