Řeznictví MÚÚÚ I Dopřejte si jihočeskou divočinu za výhodné ceny!! Portmonka I Nákupy OnaDnes!

E170 - Uhličitany vápenaté

Regulátor kyselost, barvivo, protispékavá látka, zvlhčovadlo, nosič,

  • Stupeň škodlivosti 1 - Látka vyskytující se v přírodě, získaná synteticky
  • Látka nevhodná pro děti

Popis E170 - Uhličitany vápenaté

Uhličitany vápenaté se dělí na 2 podskupiny: E170(i) Uhličitan vápenatý, E170(ii) Hydrogenuhličitan vápenatý. Můžeme jej znát pod názvem křída. Jedná se o látku bez zápachu a chuti. Řadíme jej mezi barviva, regulátory pH, protispékavé látky, nosiče, plnidla a mezi pomocné látky ke zvlhčování. Vyskytuje se ve formě prášku a nachází se přirozeně v různých nerostech, jako jsou např. vápenec, mramor, aragonit či v korálech.

Využití E170 - Uhličitany vápenaté

  • Barvivo - Dodávají potravinám barvu. Barviva mohou být přírodní, přírodně identická (tedy nejsou získány přirozenou cestou, ale jejich vlastnosti jsou shodné) nebo syntetická.
  • Stabilizátor - Jsou látky udržující fyzikálně-chemické vlastnosti potravin
  • Protispékavá látka (protihrudkující) - Jsou látky snižující tendenci částic potraviny ulpívat vzájemně na sobě
  • Regulátor kyselosti - Jsou látky, které mění či udržují kyselost či alkalitu potraviny
  • Plnidlo - Jsou látky přispívající k objemu potravin bez většího zvyšování její energetické hodnoty
  • Nosič
  • Lešticí látka - Jsou látky, které potravině udělují po nanesení na vnější povrch lesklý vzhled nebo vytvářející ochranný povlak

Používá se jako regulátor kyselosti nebo jako neutralizátor ve víně, sirupech, zmrzlinách, cukroví či prášcích do pečiva. Dále slouží jako proti protihrudkující látka v solích, jako plnidlo žvýkaček, jako nosič v různých bělidlech, jako leštidlo v zubních pastách nebo jako stabilizátor kandovaného ovoce. V medicíně se užívá proti průjmům, avšak při nadměrné konzumaci může způsobit např. nadýmání či zácpu.

Účinky E170 - Uhličitany vápenaté na organismus

Při konzumaci běžného množství nebyly pozorovány nežádoucí účinky. Snižuje pálení žáhy. Při nadměrné konzumaci může způsobovat např. nadýmání a zácpu.

Stupeň škodlivosti1
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiANO
Způsobující alergieNE
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRNE

Tabulka zobrazuje vliv E170 - Uhličitany vápenaté na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.