Nakupte PIVO V AKCI a ušetříte až 44% Vítěz testu DNES: Albert leták

E209 - Heptyl p-hydroxybenzoát (Heptylparaben)

Zakázaný konzervant

  • Stupeň škodlivosti 4 - Přísada, která je v podezření jako příčina alergií, hyperaktivity, stresu
  • Látka je zakázaná v EU a ČR - Látky zakázané přidávat do potravin v EU. V jiných zemích může být jejich použití povoleno. Zákaz automaticky neznamená, že je látka škodlivá, pouze se zde nesmí prodávat potraviny, které ji obsahují.

Popis E209 - Heptyl p-hydroxybenzoát (Heptylparaben)

Heptylparaben je konzervant zabraňující mikrobiologickému kvašení, působí proti kvasinkám a plísním. Řadíme jej do skupiny látek zvaných parabeny.

Využití E209 - Heptyl p-hydroxybenzoát (Heptylparaben)

  • Konzervant - Jsou látky prodlužující trvanlivost potraviny a chránící potravinu proti mikrobiálnímu kažení

Heptylparaben se používá do sladových nápojů, neperlivých nealkoholických nápojů, ovocných nápojů. Používá se při povrchové úpravě sušených masných produktů, cereálních či bramborových lupínků, ořechů s polevou. Látka se dále používá do pečiva, uměle slazených marmelád, ovocných náplní, mléčných výrobků, balených ryb, masa, drůbeže, olejů, mražených mléčných výrobků. Tato látka se hojně používá dále při výrobě kosmetiky a ve výrobcích používaných pro osobní hygienu.

Účinky E209 - Heptyl p-hydroxybenzoát (Heptylparaben) na organismus

U mužů může konzumace vysoké dávky parabenu způsobovat pokles počtu spermií a u žen může způsobit rakovinu prsu. U parabenů obecně je již známa řada potencionálních nežádoucích účinků: poruchy endokrinního systému, kontaktní dermatitida, alergické reakce.

Stupeň škodlivosti4
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiNE
Způsobující alergieNE
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRANO

Tabulka zobrazuje vliv E209 - Heptyl p-hydroxybenzoát (Heptylparaben) na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.