Řeznictví MÚÚÚ I Dopřejte si jihočeskou divočinu za výhodné ceny!! Řeznictví MÚÚÚIDivočina za skvělé ceny!

E261 - Octan draselný

Bezpečný konzervant

  • Stupeň škodlivosti 2 - Syntetická přísada, bez známých vedlejších účinků

Popis E261 - Octan draselný

Octan draselný je bezbarvý, ve vodě dobře rozpustný prášek či krystalky. Látka je bez zápachu, se slabou octovou vůní a slanou chutí.

Využití E261 - Octan draselný

  • Konzervant - Jsou látky prodlužující trvanlivost potraviny a chránící potravinu proti mikrobiálnímu kažení
  • Regulátor kyselosti - Jsou látky, které mění či udržují kyselost či alkalitu potraviny
  • Látka zvýrazňující chuť a vůni - Jsou látky, které svou přítomností v potravině zvýrazňují její chuť a vůni

Nejlépe se uplatní jako přísada do potravin (má podobné chuťové a konzervační jako kyselina octová, z níž se připravuje. Podobně jako ona se může nacházet například v nakládané zelenině, sýrech, omáčkách, čalamádách a dalších. Dále má schopnost déle zachovat původní přirozenou barvu potravin rostlinného původu. Octan draselný nachází využití i v chemii jako odmrazovač nebo tlumicí činidlo a v medicíně k léčení srdeční arytmie či jako diuretikum.

Účinky E261 - Octan draselný na organismus

Na jedince se špatně fungujícími ledvinami může velké množství této látky neblaze působit. U zdravých jedinců nemá nežádoucí účinky.

Stupeň škodlivosti2
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiNE
Způsobující alergieNE
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRNE

Tabulka zobrazuje vliv E261 - Octan draselný na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.