Portmonka I Získejte slevové kupóny na nákupy OnaDnes!

E401 - Alginát sodný

Stabilizátor, zahušťovadlo a želírující látka

  • Stupeň škodlivosti 3 - Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě
  • Látka způsobující alergie

Popis E401 - Alginát sodný

Alginát sodný je sodná sůl kyseliny alginové, která je získávána z hnědých řas. Látka je viskózní koloidní roztok, který není rozpustný ve vodě. Používá se zejména jako zahušťovadlo, stabilizátor a želírující látka.

Využití E401 - Alginát sodný

  • Stabilizátor - Jsou látky udržující fyzikálně-chemické vlastnosti potravin
  • Zahušťovadlo - Jsou látky, které zvyšují viskozitu potraviny
  • Želírující látka - Jsou látky, které udělují potravině texturu vytvářením gelu

Používá se jako zahušťovadlo, emulgátor, stabilizátor a želírující látka do zmrzlin, mražených dezertů, jogurtů, polev, džemů, do krémů, majonéz, nízkotučných dresinků a k potírání koláčů a dalších sladkých pekařských výrobků.

Účinky E401 - Alginát sodný na organismus

Při běžných dávkách nejsou u látky známy nežádoucí účinky, je tedy považována za bezpečnou látku. Vzhledem k tomu, že se váže na stopové prvky, může ve větším množství způsobit horší vstřebávání živin. Ve vysokých koncentracích může způsobit nadýmání a projímavé účinky.

Stupeň škodlivosti3
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiNE
Způsobující alergieANO
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRNE

Tabulka zobrazuje vliv E401 - Alginát sodný na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.