Vaše poloha:
Jak se bránit proti klíšťatům? Vyrobte si účinný domácí repelent
(Foto: canva.com)
Jak se bránit proti klíšťatům? Vyrobte si účinný domácí repelent
(Foto: canva.com)

11.08.2022

Jak se bránit proti klíšťatům? Vyrobte si účinný domácí repelent

Každá sezona je spojená s výlety do přírody a nebo jen do parku uprostřed města. Hlavně uprostřed horkých letních dnů mnoho lidí vyráží do lesů, kde je příjemný chládek, nebo na pěší výlety do přírody obecně. Ve vysoké trávě, ale i na stromech a v keřích se vyskytují klíšťata, která v porostu trpělivě čekají na nového hostitele. Měli bychom toto riziko mít na paměti a před klíšťaty se patřičně chránit. Přinášíme několik rad, jak na to.

 

Pojďme si nejdříve připomenout důležitý fakt. Je obecně známo, že klíšťata, jako mnoho jiných parazitů, mohou přenášet infekce a nemoci. Zdaleka ne každé klíště ale nepřenáší infekci, proto pokud všechny opatření selžou a zakousnuté klíště na sobě přece jen najdete, není to hned důvod k panice. Je pouze třeba postižené místo sledovat pro případné včasné vyhledání lékařského ošetření.

 

Proč může být kousnutí klíštětem rizikové?

 

Nejčastěji zmiňovány bývají borelióza  a klíšťová encefalitida. První zmíněné onemocnění je zároveň to nejčastěji přenášené klíšťaty v česku. Postihuje klouby, kůži a nervový systém a nelze se proti němu nechat očkovat. V případě infekce se po krátké době kolem zarudlého místa kousnutí objeví charakteristický červený kruh, tzv. „Erytema migrans“. Dále se projevuje únavou, slabostí, bolestí hlavy, kloubů a svalů, zvětšením uzlin. Pokud tyto příznaky prvního stádia pozorujete, vyhledejte lékaře. Zpravidla se léčí antibiotiky. V některých případem může ale mít i chronický průběh.

V případě klíšťové encefalitidy, se mohou a také nemusí objevit příznaky. Pokud se objeví, jde nejčastěji o febrilie, bolesti hlavy a neurologické příznaky. Pokud k infekci dojde, léčba samotného onemocnění neexistuje. V takovém případě se léčí pouze příznaky. Dobrou zprávou ale je, že proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat.

Dalšími onemocněním přenášenými klíšťaty jsou: Marseillská horečka, Q horečka, TIBOLA (tick-borne lymphadenopathy), Lidská granulocytární anaplazmóza, Nemoc z kočičího škrábnutí, Tularémie a Babesióza.

 

Prevence

 

Základem prevence je očkování. Jak bylo zmíněno, očkovat se lze proti encefalitidě. Očkuje se ale v zimě a to třemi přeočkováními. Pro tuto sezónu už je tedy tato možnost pryč. Pokud již nejste očkováni, určitě tuto moznost zvažte, abyste riziko snížili alespoň od příštího léta.

Dalším opatřením je klíšťatům aktivně zabránit, aby se k vám dostala. Pokud vyrážíte do přírody a plánujete trasu přes vysoké trávy, houštiny atp., myslete na dlouhé kalhoty z hladkého materiálu a světlé barvy. Pokud se na nich klíště přece jen udrží, snadno si ho všimnete.

Používejte repelent a to v dostatečné dávce. Ten aplikujte na všechny části oblečení, které je v kontaktu s trávou. Tedy hlavně nohy. Pokud na trávě ležíte, pak celé tělo.

Po návratu domů se důkladně prohlédněte, nejlépe ca pomoci jiné osoby. Věnujte pozornost zejména záhybům a místům s jemnou kůží, jako podkolení jamky, podpaží, třísla, nebo intimní partie.

 

(Foto: canva.com)

 

Co když se už klíště zakouslo?

 

Když už se klíště zakouslo, je potřeba jej vyndat co nejdříve. Je sice mnoho názorů, jak na to, ale doporučujeme to zbytečně neprotahovat, nebo se nepokoušet klíště dusit. Jednoduše použijte kleštičky na klíšťata dostupné v každé lékárně, uchopte jej kleštěmi co nejblíže u kůže  a pomalu otáčejte, jako byste šroubovali šroubek. Klíště vykroutíte. Pokud v kůži zůstanou kusadla, nic se neděje. Po krátké době se vytvoří stroupek a odpadnou, případně vyhnisají. Ranku nezapomeňte důkladně vydezinfikovat.

Klíště jde jen velmi obtížně rozmáčknout. Proto doporučujeme jej spálit. I proto, že tím předejdete kontaktu s případnou nákazou. Klíště můžete také zaslat na rozbor, zda nebylo infikované.

 

(Foto: canva.com)

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Jak zatočit s komáry? Stačí vám k tomu dvě suroviny, které určitě máte doma!

S létem se o slovo hlásí i jeden nevítaný společník, a to komár. Tento dotěrný a nepříjemný hmyz nás otravuje nejen protivným bzučením, ale především nám pije krev. Jak se ale komárů zbavit? Repelent si můžete nejen zakoupit, ale dokonce i vyrobit doma.

Jak předejít svalovým křečím: Je hořčík klíčovým řešením?

Svalové křeče jsou nepříjemným a někdy i bolestivým stavem, se kterým se setkávají lidé všech věkových kategorií. Mnoho z nás je zažilo při sportu, v noci během spánku, nebo dokonce při každodenních činnostech. Otázka, jak těmto křečím předejít, je často diskutovaným tématem nejen mezi sportovci, ale i v lékařských kruzích. Jedním z klíčových minerálů, který je často zmiňován v souvislosti se svalovými křečemi, je hořčík. Je ale opravdu hořčík klíčem k řešení tohoto problému?

Trápí vás klouby? Než sáhnete po doplňcích, poznejte pravdu o kloubní výživě

Bolest kloubů je častým problémem, který postihuje lidi všech věkových kategorií. Ať už se jedná o důsledek stárnutí, zranění, nebo onemocnění, hledání účinného řešení je často spojeno s frustrací. Na trhu je mnoho doplňků stravy slibujících zázračnou úlevu, ale jaká je skutečná pravda o kloubní výživě? Než sáhnete po prvním balení, přečtěte si, co byste měli vědět o výživě kloubů, mýtech a skutečných možnostech, které vám mohou pomoci.

Mýty a fakta o klíšťatech: Co je pravda a co ne?

Klíšťata jsou malí parazité, kteří se mohou stát velkými problémy pro lidi i zvířata. Přenášejí totiž závažné infekce, jako je klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Kolem těchto tvorů koluje mnoho mýtů, které mohou vést k nebezpečnému podcenění rizik nebo naopak k nadměrnému strachu. Tento článek se zaměří na rozptýlení těchto mýtů a odhalí skutečná fakta o klíšťatech. Pomůže vám lépe porozumět těmto parazitům a poskytne důležité informace o prevenci a ochraně.

Bojujete s tlakem v uších? Zkuste tyto osvědčené techniky

Trápí vás nepříjemný pocit tlaku v uších? Může vznikat z přirozených příčin, ale značí také některá vážnější onemocnění. Zjistěte proto, jak tlaku v uších předejít a jak ho léčit.

Žvýkačky a jejich skrytá hrozba: Narušují hormonální systém?

Na první pohled se zdá, že žvýkačky jsou neškodnou zábavou, která nám pomáhá osvěžit dech a uklidnit se. Mnoho lidí si je bezmyšlenkovitě dopřává po jídle, v autě, nebo jen tak pro zábavu. Málokdo si ale uvědomuje, že i tato zdánlivě nevinná pochoutka může skrývat nebezpečná tajemství. V mnoha žvýkačkách se stále nacházejí látky, které narušují hormonální systém a můžou mít negativní dopad na naše zdraví. V tomto článku se dozvíte více o těchto skrytých hrozbách a o tom, jak si vybrat žvýkačky, které vám neublíží.

Proměňte svůj život rajčaty: 9 důvodů, proč je jíst každý den

Rajčata jsou nejen chutným a všestranným přírodním produktem, ale také skvělým zdrojem mnoha důležitých živin. Je dobré jíst rajčata denně, protože nabízejí nespočet zdravotních výhod, které mohou pozitivně ovlivnit váš život. Tento článek vám představí devět důvodů, proč byste měli zařadit rajčata do svého každodenního jídelníčku.

Hemoroidy: Jak rozpoznat příznaky a kdy vyhledat lékaře?

Hemoroidy jsou bolestivé onemocnění, jenž patří mezi velká tabu. A to i přesto, že jimi trpí přibližně polovina populace nad 50 let. Léčbu hemoroidů přitom mnohdy zvládnete bez problémů sami v pohodlí domova. Jak na to?

Nízký krevní tlak: Nepodceňujte ho a včas vyhledejte pomoc

Nízký krevní tlak, známý také jako hypotenze, je často považován za méně závažný problém ve srovnání s vysokým krevním tlakem. Přestože mnoho lidí může žít s nízkým tlakem bez zjevných problémů, u některých jedinců může způsobovat vážné zdravotní komplikace. Je důležité rozpoznat příznaky a příčiny nízkého krevního tlaku, aby bylo možné včas vyhledat odbornou pomoc a předejít tak závažným následkům.

Hrách v boji proti chronickým onemocněním: Prevence diabetu a srdečních chorob

Chronická onemocnění, jako je diabetes a srdeční choroby, představují v dnešní době jednu z největších zdravotních výzev. Tato onemocnění ovlivňují miliony lidí po celém světě a mají významný dopad na kvalitu života a zdravotní systém. Klíčovou roli v prevenci a léčbě těchto nemocí hraje strava. Správně sestavená dieta může nejen předcházet vzniku těchto onemocnění, ale také pomáhat při jejich léčbě. Jednou z potravin, která získává stále větší pozornost pro své zdravotní benefity, je hrách. Tento nenápadný luštěninový zázrak se ukazuje jako cenný pomocník v boji proti chronickým onemocněním.