

27.05.2022
Pěstujte masožravou rostlinu! Jakou péči potřebuje?
Omrzelo vás pěstování klasických pokojových rostlin? Vyzkoušejte něco netradičního a pořiďte si dekorativní masožravku! Péče o ní je jednodušší, než se zdá…
Masožravky jsou v říší rostlin naprostým unikátem a na první pohled tak upoutají svým výjimečným vzhledem. Navíc zbaví vaši domácnost obtížného hmyzu i potenciálních škůdců ostatních pokojových rostlin. Vyzkoušejte tedy jejich pěstování! Při splnění základních požadavků se jim u vás bude nesmírně dařit.
Hojnost vláhy i světla
Masožravé rostliny se v přírodě vyskytují na slunných, bažinatých stanovištích. Není tedy divu, že pro zdárný růst potřebují dostatek vody a slunečního záření. Většina běžných druhů masožravek dobře snáší přímé slunce, naopak na tmavých místech velmi strádá.
Rostlinám musíme zajistit také dostatek vody. Květináč se substrátem by při pěstování těchto vlhkomilných rostlin měl stát v misce s asi centimetrovou hladinou vody. Po vyschnutí vody v misce ji musíme rostlinám ihned dodat, jelikož vyschnutí substrátu bývá fatální.
Při rosení i zalévání masožravek je dobré brát v potaz také tvrdost vody. Masožravky preferují měkkou, nejlépe dešťovou vodu. Můžete je však zalévat také vodou destilovanou či převařenou v rychlovarné konvici.
Substrát chudý na živiny
Se samotným substrátem si většinou příliš hlavu lámat nemusíte. Masožravkám vyhovují substráty chudé na živiny a vystačí si tak většinou i s půdou, ve které si je přivezete z obchodu či zahradnictví. Nejlépe však rostou v rašelině smíchané s pískem.
Masožravky nesnášejí vodu bohatou na minerály. Nikdy je tedy nepřihnojujte běžnými hnojivy pro pokojové rostliny. Jemný kořenový systém masožravek je na zvýšenou koncentraci solí ve vodě nesmírně citlivý a hrozil by tak úhyn rostliny.

Je vhodné rostliny krmit?
Pro masožravé rostliny je hmyz bohatý na bílkoviny jednoznačně vítaným „zpestřením stravy“. V půdě chudé na živiny je to pro rostlinu jediný způsob, jak si obstarat všechny životně důležité minerály. Většinou si však i v domácích podmínkách dokáže masožravka hmyz obstarat i bez nutnosti krmení. Můžete se tak elegantně zbavit komárů, much, molů, octomilek, smutnic i jiného nepříjemného hmyzu.
Trávení hmyzu je však pro rostlinu velmi náročné a často musí na strávení jediné mušky rostlina obětovat celý list. Časté dokrmování tedy skutečně bývá spíše na škodu. Za ideální množství bývá považován přibližně jeden kus hmyzu za týden.
Pozor na květy!
Většinu rostlin pěstujeme pro barevné a dekorativní květy, které nám přinášejí radost a provoní náš interiér. U masožravek je tomu však trochu jinak. Pokud je rostlina v bezvadném stavu a nejeví známky poškození, pak můžete květy uvítat jako zajímavé zpestření.
Pokud však masožravku pěstujete jako začátečník, je květ s největší pravděpodobností signál, že se rostlině nedaří. Z posledních sil se tedy snaží vykvést a zachránit se pomocí semen. Pokud vám tedy začne masožravka kvést, je nejlepší květ již v zárodku zastřihnout. Rostlina se tak nebude vysilovat a vy budete mít více času na zjištění, proč se vaší masožravce nedaří.
Masožravky vhodné pro začátečníky
Při dodržování těchto základních požadavků zvládnou pěstování masožravek i skuteční začátečníci. Pokud si však chcete být jisti, že jste si zvolili jeden z méně náročných druhů pro pěstování, pořiďte si jednu z následujících:
- Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)
- Rosnatky (Drosera capensis, Drosera capillaris či Drosera aliciae)
- Mexické tučnice (Pinguicula agnata, Pinguicula esseriana či Pinguicula moranensis)
- Špirlice (Sarracenia leucophylla, Sarracenia minor či Sarracenia alata)
Odvážnější pěstitelé si pak mohou pořídit bublinatky či láčkovky. Pro pěstování všech však platí podobná pravidla, při jejichž dodržování se můžete z masožravek těšit po mnoho let.
Mohlo by Vás zajímat

Sůl v květináči: Tajemství úspěšného pěstování květin a rostlin doma
Pěstování květin a rostlin doma je pro mnoho lidí zálibou a způsobem, jak si zkrášlit svůj interiér a přinést do něj čerstvost a život. Při péči o své rostliny v květináčích je důležité dodržovat několik klíčových pravidel, a jedním z nich může být překvapivě i použití soli. Ano, sůl může být tajnou ingrediencí pro úspěšné pěstování květin a rostlin. V tomto článku se podíváme na to, jakým způsobem může sůl obohatit vaši oázu uvnitř domova.

Jakým pokojovkám prospívá přemístění ven na slunce?
Slunné teplé dny jsou ideální pro letnění pokojových rostlin. Poradíme vám, jak správně postupovat, abyste se mohli těšit z vitálních rostlin se záplavou květů!

Pokojové rostliny v šerém bytě? Určitě to jde! Vsaďte na rostliny z pralesů
Ne každý má štěstí na byt, kde je dostatek denního světla. Tento problém se hlavně vyskytuje ve větších městech, kde jsou domy postaveny blízko sebe. Nechcete se ale kvůli tomu vzdát pokojových rostlin, chcete zároveň, aby měly adekvátní prostředí a dařilo se jim? Máme tu pro vás pár tipů, které si vystačí, i se slabšími světelnými podmínkami!

Potřebuje vaše orchidej zachránit? Dejte ji zázračný elixír!
Orchideje jsou velice oblíbenými domácími rostlinami a to hlavně pro své krásné květy všech barev. Jde o tropickou rostlinu vyskytující se převážně ve vlhkých, tropických oblastech. Orchideje, pokud jsou v dobré formě, kvetou prakticky neustále. Avšak často se můžete setkat s tím, že Vám po nějaké době odmítá rostlina kvést. Máme pro Vás skvělý tip, jak jí navrátit sílu s pomocí obyčejného piva!

Dny květin v OBI: Víkend plný barev, vůní a květin, co vám rozzáří domov i zahradu
OBI přináší víkend plný barev, květin a radosti. Od 25. do 27. dubna 2025 vás čekají Dny květin. Jde o slavnost pro milovníky zahrady i interiéru. Užijte si inspiraci, soutěže, odborné rady i možnost nechat si zasadit květinu přímo na místě. Domů si odnesete nejen krásné rostliny, ale i kus jarní pohody.

Zachraňte svou orchidej zázvorem: Jednoduchý trik, který funguje
Orchideje jsou krásné rostliny, které přinášejí do našich domovů exotickou krásu a eleganci. Pěstování orchidejí však může být pro některé z nás výzvou. Pokud jste se ocitli v situaci, kdy vaše orchidej nedává svému prostředí najevo svou obvyklou vitalitu, možná jste hledali různé způsoby, jak jí pomoci. Jedním z nečekaných řešení může být použití zázvoru.

10 největších chyb při pěstování sazenic rajčat, kterým byste se měli vyhnout
Pokud patříte mezi milovníky rajčat, a ještě si rajčata sami pěstujete, určitě se vždy nemůžete dočkat, než semínka vyklíčí tak, že si je budete moci vychutnat na talíři. Jenže do toho se vám může připlést mnoho problémů, jako například onemocnění rostliny, pokrytí skvrnami a tak dále. Pokud tyto potíže nastanou, není těžké je vyřešit. Je však důležité se jim jako první pokusit předejít.

Proč je jarní řez rybízu tak důležitý? Tohle musíš vědět, než vezmeš nůžky
Jak správně provést jarní řez rybízu, abyste se dočkali bohaté úrody? Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

Nebezpeční zelení společníci: Které pokojové rostliny ohrožují vaše děti a domácí mazlíčky?
Pokojové rostliny dodávají interiéru krásu a svěžest, ale některé z nich mohou představovat vážné zdravotní riziko pro malé děti a domácí zvířata. Tento článek vás seznámí s rostlinami, na které je třeba dávat pozor, a nabídne tipy, jak minimalizovat nebezpečí a udržet váš domov bezpečným.

Máte doma orchidej? Pokud listy žloutnou, okamžitě proveďte tento krok
Orchideje jsou oblíbené pokojové rostliny známé svými nádhernými květy a exotickým vzhledem. Přestože jsou relativně nenáročné na péči, mohou se u nich objevit problémy, jako je žloutnutí listů. Tento jev může mít několik příčin, od přirozeného stárnutí až po chyby v péči. Je důležité rozpoznat příčinu a přijmout vhodná opatření k nápravě.