Vaše poloha:
Proč naložit česnek na zimu? Zdravotní výhody a jednoduchý recept
(Foto: canva.com)
Proč naložit česnek na zimu? Zdravotní výhody a jednoduchý recept
(Foto: canva.com)

01.12.2023

Proč naložit česnek na zimu? Zdravotní výhody a jednoduchý recept

Naložení česneku na zimu je vynikajícím způsobem, jak si zajistit přísun mnoha zdravotních benefitů, které tento aromatický kořen nabízí. Česnek je známý svými antimikrobiálními vlastnostmi a bohatstvím živin, což ho činí skvělým spojencem pro posílení imunitního systému během chladných zimních měsíců.

 

Zdravotní výhody česneku:

 

  1. Posílení imunitního systému: Česnek obsahuje allicin, sloučeninu s výraznými antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi, která může pomoci bojovat proti nachlazení a chřipce.
  2. Snížení krevního tlaku: Studie naznačují, že pravidelná konzumace česneku může přispět k regulaci krevního tlaku, což snižuje riziko srdečních onemocnění.
  3. Antioxidační účinky: Česnek obsahuje antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a chrání buňky před poškozením.
  4. Podpora trávení: Česnek může stimulovat produkci trávicích enzymů a pomáhat tak při trávení a vstřebávání živin.

 

Jednoduchý recept na naložený česnek:

 

Ingredience:

 

Postup:

  1. Odloupejte jednotlivé stroužky česneku a očistěte je.
  2. Vložte česnek do sterilizovaných sklenic, přidávejte vrstvu po vrstvě.
  3. Mezi vrstvy přidejte nasekanou petržel, pepř a rozmarýn podle chuti.
  4. V malé nádobě smíchejte olivový olej s octovým nálevem a solí. Nalijte směs do sklenic tak, aby česnek byl úplně ponořen.
  5. Zakryjte sklenice a skladujte je v chladničce. Nechte česnek luhovat alespoň týden, aby získal bohatší chuť.

 

(Foto: canva.com)

 

Naložený česnek můžete používat jako aromatickou přílohu k různým jídlům, například k masu, těstovinám, nebo do salátů.

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Lidem často chybí vitamín D, i když je pro imunitní systém velmi důležitý. Jak ho doplnit?

V zimních měsících trpí nedostatkem vitaminu D 70-90 % české populace. Jedná se přitom o nesmírně důležitou látku, bez níž se naše tělo jednoduše neobejde. Jak ho účinně doplnit?

Jak posílit imunitu? Zkuste otužování v ledové vodě

Probuďte svůj imunitní systém pomocí otužování v ledové vodě. Připravili jsme pro Vás několik rad, jak na otužování.

S rýmou a oslabenou imunitou přichází další problém, a to je opar! Jak urychlit léčbu?

Opar na rtu je nepříjemná návštěva, která zaťuká na vaše dveře nečekaně a v tu nejnevhodnější možnou chvíli. Nehezký puchýř na rtu vám tak může mrknutím oka zkazit rande, pohovor v práci, večírek či každodenní rutinu. Jakmile se objeví, nezbývá vám nic jiného než se ho co nejrychleji zbavit.

Víte, že rakytník řešetlákový má skvělé léčivé účinky?

Plody rakytníku jsou sice malé, kulaté, krásně oranžové a velmi dekorativní, ale jsou i plné vitamínů a prospěšných látek. Konzumací rakytníku (sirup, tablety, marmelády, sušený čaj…) dodáte Vašemu tělu koktejl, který bude mít velmi pozitivní vliv na vaše zdraví i imunitu.

Jaké má česnek účinky na zdraví?

Česnek je jednou z prvních rostlin na světě, která byla prohlášena za léčivou. Má příznivé účinky na zdraví člověka a lze ho považovat za účinný imunitní stimulant.

Posílení imunity: Domácí tipy

Přání k narozeninám, k svátku, k narození miminka či vřelé rozloučení se s přáteli a rodinou často končí slovy „a hlavně ať jste zdraví“. Po kašli, rýmě a teplotě opravdu netouží nikdo z nás, proto je dobré posilovat svoji imunitu. Každé roční období skrývá jiné nástrahy a ve spojení s celosvětovou pandemií bychom měli o své tělo a imunitu pečovat dvojnásob.

Jak předejít svalovým křečím: Je hořčík klíčovým řešením?

Svalové křeče jsou nepříjemným a někdy i bolestivým stavem, se kterým se setkávají lidé všech věkových kategorií. Mnoho z nás je zažilo při sportu, v noci během spánku, nebo dokonce při každodenních činnostech. Otázka, jak těmto křečím předejít, je často diskutovaným tématem nejen mezi sportovci, ale i v lékařských kruzích. Jedním z klíčových minerálů, který je často zmiňován v souvislosti se svalovými křečemi, je hořčík. Je ale opravdu hořčík klíčem k řešení tohoto problému?

Trápí vás klouby? Než sáhnete po doplňcích, poznejte pravdu o kloubní výživě

Bolest kloubů je častým problémem, který postihuje lidi všech věkových kategorií. Ať už se jedná o důsledek stárnutí, zranění, nebo onemocnění, hledání účinného řešení je často spojeno s frustrací. Na trhu je mnoho doplňků stravy slibujících zázračnou úlevu, ale jaká je skutečná pravda o kloubní výživě? Než sáhnete po prvním balení, přečtěte si, co byste měli vědět o výživě kloubů, mýtech a skutečných možnostech, které vám mohou pomoci.

Mýty a fakta o klíšťatech: Co je pravda a co ne?

Klíšťata jsou malí parazité, kteří se mohou stát velkými problémy pro lidi i zvířata. Přenášejí totiž závažné infekce, jako je klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Kolem těchto tvorů koluje mnoho mýtů, které mohou vést k nebezpečnému podcenění rizik nebo naopak k nadměrnému strachu. Tento článek se zaměří na rozptýlení těchto mýtů a odhalí skutečná fakta o klíšťatech. Pomůže vám lépe porozumět těmto parazitům a poskytne důležité informace o prevenci a ochraně.

Bojujete s tlakem v uších? Zkuste tyto osvědčené techniky

Trápí vás nepříjemný pocit tlaku v uších? Může vznikat z přirozených příčin, ale značí také některá vážnější onemocnění. Zjistěte proto, jak tlaku v uších předejít a jak ho léčit.