Vaše poloha:
Jak účinně bojovat s plísní u pěstování okurek
(Foto: canva.com)
Jak účinně bojovat s plísní u pěstování okurek
(Foto: canva.com)

19.07.2022

Jak účinně bojovat s plísní u pěstování okurek

Plísně patří mezi nejnebezpečnější nepřátele okurek, jelikož dokáží během několika dnů zlikvidovat celou úrodu. Poradíme vám, jak okurkovou plíseň rozpoznat a jak se jí co nejefektivněji zbavit.

 

Okurky mají celou řadu přirozených patogenů, které každoročně ohrožují naši úrodu. Mezi ty nejobávanější bezesporu patří různé druhy plísní. Jak proto okurky před nákazou ochránit?

 

Nejdůležitější je bezesporu prevence, díky které můžete nákaze úplně předejít. Jde to přitom i bez konvenčních chemických postřiků! Leckdy postačí i běžné domácí prostředky jako je syrovátka či hořčičný prášek. Ty rychle zatočí s plísňovými onemocněními a vy se tak můžete těšit z bohaté úrody.

 

Jak plíseň rozpoznat?

 

Plíseň se na okurkách pozná poměrně jednoduše, jelikož způsobuje postupné odumření celé rostliny. Je proto důležité věnovat čas náležité prevenci. Samotná nákaza se totiž rostlinou šíří velice agresivně a už za pár dní tak může zničit celou úrodu. Okurková plíseň se přitom nezastaví ani před dalšími tykvovitými rostlinami jako jsou dýně, melouny či patisony.

 

Plíseň se zpočátku projevuje malými žlutozelenými skvrnami na listech. Postupně pak dochází k rozšíření žlutých skvrn a sesychání listů. Na spodní straně listů pak roste podhoubí plísně, které způsobuje zašedlou až šedofialovou barvu. Při nákaze většinou nejprve hnědnou a usychají větší listy blíže u země, ovšem následně se nákaza šíří po celé rostlině. Šnace na její záchranu je tak jen velmi malá.

 

Jak dochází k šíření plísně?

 

Plíseň okurková se šíří větrem a je tak problémem zejména v oblastech, kde se okurky pěstují v těsné blízkosti. Stejně jako ostatní plísně preferuje vlhké a teplé prostředí a je tak problémem i ve sklenících a špatně větraných stanovištích.

 

Klíčová je prevence

 

Pokud chcete předejít nákaze okurek, věnujte dostatek času preventivním opatřením. Dnes zahrádkáři nejčastěji používají postřiky, které mají zabránit rozvoji onemocnění. Velký vliv však má i to, jak okurky pěstujete.

 

Z hlediska šíření chorob je nejvýhodnější vertikální pěstování okurek, které zajišťuje rostlinám dostatečné proudění vzduchu. Rostliny zároveň nepřichází do styku se zeminou a lépe schnou. Vertikální pěstování navíc rostlinám zajistí dostatek slunce pro zdárný růst.

 

postřik okurek
(Foto: canva.com)

 

Jak okurky ošetřovaly naše babičky

 

Pro zdravé okurky není nutné rostliny pravidelně ošetřovat nešetrnými chemickými postřiky. Vždyť celé generace našich babiček se bez nich obešly. Jako účinné prevence nákazy vám postačí i běžné domácí prostředky.

 

1/ Mléčný postřik

 

Ačkoli to může znít mírně překvapivě, osvědčenou metodou pro prevenci plísní se stal tzv. mléčný postřik. Ten můžete připravit nepasterizovaného mléka, či ještě lépe z mléčné syrovátky.

 

Mléko či syrovátku smíchejte s vodou v poměru 1:2 a rostliny řádně postříkejte. Roztok aplikujte po obou stranách listu alespoň každých 5 dní.

 

Mléčný postřik způsobuje vysrážení mléčných proteinů na povrchu listů, čímž brání vzniku nákazy, jelikož se plíseň nemá kde uchytit. Při péči o okurky je tak nutné myslet na to, že mléčný postřik slouží výhradně jako prevence, nikoli léčba napadených rostlin.

 

2/ Postřik z křenu

 

Známým fungicidním přípravkem je i postřik z křenu. Stačí nastrouhat či rozmixovat 50-100 g křenu, který necháte den vyluhovat v 5 litrech vody. Následně postřik aplikujte na obě strany listů.

 

3/ Jedlá soda a mýdlo

 

Fungicidní účinky mají i další běžně dostupné ingredience. Pro přípravu postřiku ze sody a mýdla je nutné smíchat 10 l vody s 5 lžícemi sody a 50 g tekutého domácího mýdla. Toto množství účinně zabrání infekci a nepoškodí přitom vaše sazenice.

 

4/ Postřik s hořčičným práškem

 

Mletá hořčičná semínka se vyznačují výbornými antibiotickými účinky a můžete je tak použít na přípravu postřiku. Na jeho přípravu budete potřebovat 100 g hořčičného prášku na 1 litr postřiku. Ten užívejte jednou denně z obou stran listů po dobu alespoň sedmi dnů.

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

10 největších chyb při pěstování sazenic rajčat, kterým byste se měli vyhnout

Pokud patříte mezi milovníky rajčat, a ještě si rajčata sami pěstujete, určitě se vždy nemůžete dočkat, než semínka vyklíčí tak, že si je budete moci vychutnat na talíři. Jenže do toho se vám může připlést mnoho problémů, jako například onemocnění rostliny, pokrytí skvrnami a tak dále. Pokud tyto potíže nastanou, není těžké je vyřešit. Je však důležité se jim jako první pokusit předejít.

Nebojte se pěstovat malinoostružiny, je to jednoduché. Tipy a triky pro úspěšné vypěstování

Malinoostružiník je jeden z nejoblíbenějších druhů z ovocných keřů. Pokud máte na zahradě dostatek místa a máte chuť na domácí pěstování čerstvého ovoce, neváhejte a zasaďte si křížence malin a ostružin. Pěstování Tayberry není náročné, ale vyžaduje dodržení několika zásad.

Proč vysévat k cibuli mrkev? Tento tah se vám opravdu vyplatí

I starší generace pěstovala mezi řádky cibule i mrkve. Toto uspořádání totiž přináší oběma rostlinám důležité benefity. Proč je tato kombinace rostlin prospěšná a jaké další druhy rostlin můžete na zahrádce zkombinovat?

Naučte se správně kombinovat zeleninu a jahody pro zdravou úrodu

S jarem přichází i otázka, co bychom si rádi zasadili na své zahrádce. Určitě vás napadne pěstování domácí zeleniny a ovoce. Jahody jsou ideální volbou, protože domácí koktejly nebo koláče jsou nejlepší. Ovšem není to úkol zcela jednoduchý. Hlavně pak, pokud pěstujete více druhů a chcete je na záhoně kombinovat. S jakými druhy se jahody ne/snesou?

Co je ačokča a zvládnete ji pěstovat i bez zahradnických zkušeností? S tímto návodem určitě ano

Slyšeli jste už o paprikookurce? Jedná se exotickou zeleninu, kterou si můžete snadno vypěstovat i na vaší zahrádce. Při správné péči vás čekají až stovky chutných plodů!

Jak vypěstovat silná a zdravá rajčata z vlastních semínek

Vypěstování silných a zdravých rajčat z vlastních semínek může být výzvou, ale s trochou, trpělivostí a správnou péčí můžete mít vynikající úrodu rajčat plných chutí a živin. Stačí dodržet tyto kroky, které vám zaručí, že vaše rajčata budou silná a šťavnatá.

Jak provést jarní řez rybízu? Náš postup vám pomůže krok za krokem

Jak správně provést jarní řez rybízu, abyste se dočkali bohaté úrody? Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

Chcete si uskladnit domácí mrkev? Tak je pravá doba na výsev

Blíží se doba výsevu mrkve, kterou budete moci využívat celoročně. Stačí mrkvi při pěstování věnovat náležitou péči a správně ji uskladnit. Poradíme vám, jak na to! Budete se tak moct těšit z čerstvé mrkve ze zahrádky po celý rok.

Pomalu přichází čas probudit muškáty. Jak na to, abychom jim neuškodili?

Muškáty každý rok zdobí mnoho oken a balkónů. Rozzáří naše bydlení i ulice mnoha pestrými barvami. Přes zimu je ale potřeba ukrýt před chladem a mrazem. Pokud přitom postupujeme správně, dokáží zimu přečkat bez větších potíží. Teď ale nastává nejvyšší čas muškáty opět probudit k životu. Zde je pár rad, jak na to.

Chcete si vypěstovat domácí papriku? Pokud ano, tak je nejvyšší čas pro výsev semen!

Paprika je oblíbenou zeleninou a vedle rajčat, nebo okurek, patří mezi první volby pěstitelů. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C, E, B6, vápníku, hořčíku, fosforu, železa a provitamínu A, by paprika na zahrádce neměla chybět. Pokud se pro její pěstování rozhodnete, je nejvyšší čas zaset. Přinášíme Vám pár rad, jak na to.