

28.03.2022
8 tipů pro kvalitnější spánek!
Pro kvalitní spánek, po kterém budete mít spoustu energie do nového dne, musíte udělat více, než chodit včas spát. My vám poradíme, jak získat kvalitnější spánek a mít produktivnější den!
Každý z vás sní o tom, že po probuzení se budete cítit plný sil a energie. Budete se muset soustředit na více faktorů, které ovlivňují váš odpočinek a spánek. Delším spaním to určitě nevyřešíte. My vám přinášíme 8 tipů, jak tento problém vyřešit a dostat se k lepšímu spánku.
1/ Nejezte před spaním
Pokud si večer dopřáváte tučná a těžká jídla, tak to určitě neděláte dobře. Často se stává, že doháníte konzumaci jídla z celého dne a to není v pořádku. Zbytečně zatěžujete žaludek, který musí pracovat i během spánku a tím pádem mu přidáváte náročnější práci a musíte vydat více energie. Hrozí i pálení žáhy, což ovlivní usínání a může se stát, že vám nebude úplně nejlépe. Správně poslední jídlo před spaním by mělo být cca 2-3 hodiny a určitě něco méně tučného.
Pokud máte hlad a kručí vám v žaludku, tak to také není v pořádku a zbytečně se budete trápit. Dejte si lehčí, menší jídlo, které nezatíží žaludek a nebude vám po něm těžko. Dopřejte si například banán, ořechy, celozrnné výrobky nebo šťávy z citrusů. Před uložením do postele si klidně můžete ohřát mléko s medem nebo si uvařit meduňkový čaj, který pomáhá ke zklidnění.
2/ Do postele s čistou hlavou
Říká se, že bychom neměli ulehat do peřin s nevyřešeným konfliktem. Nežádoucí myšlenky nebo naštvanost nám zaměstnává mozek a probouzí adrenalin, který není shodný se spánkem.
Zkuste si hádky vyřešit před uložením do postele a nemyslet na nic špatného nebo nepřemýšlet nad tím, co vše jste mohli stihnout nebo co musíte udělat druhý den.
K tomu vám pomůže třeba jóga nebo si zaběhat. Sportem se unavíte a odstraníte negativní vlivy.
3/ Čistota půl zdraví
Pokud máte v ložnici nepořádek, špinavé ložní prádlo nebo nahromaděný prach, tak se vám nebude usínat v poklidu.
Zkuste si udržovat ložnici čistou a uklizenou. Utírejte si prach i na rámu postele, na nočním stolku mějte jen nejnutnější věci a povlečení vyměňujte pravidelně aspoň 1 týdně. To samé platí u pyžama, protože v něm trávíte cca 8 hodin spánku a i při spaní se potíte. Večer si určitě vyvětrejte a udržujte si spíš nižší teplotu na cca 18°C.
Kvalitu spánku ovlivňuje i umístění postele
Věděli jste, že umístění postele může ovlivnit kvalitu spánku? Připravili jsme pro Vás několik tipů, jak správně umístit postel, zařídit místnost a snít sladké sny.
4/ Královská postel

Samozřejmě je důležité, na čem spíte. Postel by měla mít kvalitní rošty, správnou velikost, pohodlnou matraci a ideální polštář s přikrývkou.
Zamyslete se, kam umístíte postel a na jakou světovou stranu budete mít umístěnou hlavu. Peřinu si zvolte podle potřeby zahřátí a alergií. Z polštáře by vás nemělo bolet za krkem. Spíše doporučujeme menší výplň, ať se vám příliš neláme krk.
Povlečení si kupte z příjemného materiálu. V létě volte spíše len a v zimě můžete zvolit froté.
5/ Vyhněte se elektronice
Asi každý si před spaním vezme do ruky mobil a tráví na něm čas. Zhlédnete sociální sítě, pustíte si videa nebo si zahrajete mobilní hru. Jednak si zatěžujete hlavu a můžou se vám vyvolat negativní myšlenky, ale škodíte si s modrým světlem. Zabraňuje k produkci hormonu melatoninu, který se nám vytváří právě pro kvalitnější spánek.
6/ Usnutí nějakou chvilku trvá
Nepropadejte panice, že nemůžete ihned usnout. Než se vaše tělo zklidní, začne produkovat hormon melatonin, tak to chvilku trvá (cca 15-20 min). Naopak když usnete při položení hlavy na polštář, tak to může znamenat nadměrné vyčerpání a to rozhodně není v pořádku, pokud je to dlouhodobý problém.
7/ Spací návyky
Vytvořte si svůj spací rituál. Může to být klidně maličkost, jako například sklenice vody na nočním stolku, bylinkový čaj ve vašem oblíbeném hrníčku nebo si zvolte polohu k usínání.

8/ Neležte v posteli, pokud vám nejde usnout
Jestli se spánek nedostaví, určitě se netrapte v posteli a běžte si najít nějakou nenáročnou aktivitu ve vedlejší místnosti. Poslouchejte hudbu nebo si něco přečtěte.
Mohlo by Vás zajímat

Jak porazit nespavost? 10 ověřených metod pro lepší spánek
Trpíte nespavostí? Podle odhadů trpí poruchami spánku až 40 procent populace. Přinášíme vám proto 10 tipů, které vám pomohou nespavost překonat a zajistí vám klidný a kvalitní spánek.

Potraviny pro lepší spánek: Jak vám správná strava může pomoci zlepšit kvalitu spánku?
V dnešní uspěchané době trpí mnoho z nás nedostatkem spánku a zkouší různé metody pro zlepšení kvality odpočinku, od léků na předpis po aplikace pro meditaci. Přesto často přehlížíme jedno z nejúčinnějších řešení, které máme přímo u ruky – správnou stravu.

Spaní na levém boku může mít negativní dopady: Jaká poloha je pro vás nejlepší?
Spánková poloha výrazně ovlivňuje naše zdraví. I když se spaní na levém boku často doporučuje, nemusí být ideální pro každého. Jaký vliv má poloha spánku na trávení, srdce či bolesti zad? A jak zjistit, která spánková poloha je pro vás ta nejlepší?

Spíte s otevřenými dveřmi ložnice? Tyto důvody vás přimějí to změnit
Spíte s otevřenými dveřmi ložnice? Možná vás to láká kvůli pocitu volnosti, ale věděli jste, že to může negativně ovlivnit kvalitu vašeho spánku a bezpečnost? Přečtěte si, proč je vhodné mít ložnici zavřenou a jaké výhody vám to přinese.

Brzké vstávání: Proč stojí za to změnit své návyky
Brzké vstávání má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví i na psychickou pohodu. Mezi nejdůležitější pozitiva patří snadnější hubnutí, aktivnější život i lepší spánek. Stačí přitom začít malými krůčky.

Spíte raději na pravém nebo levém boku? Tato volba vám může ovlivnit zdraví
Když se řeší spánek, tak se jedná vždy o jeho délce, kvalitě matrací a polštáře nebo o ideální teplotě v ložnici. Napadlo vás ale, že pro kvalitní spaní a také vaše zdraví je důležitá poloha? Spíte rádi na levém nebo pravém boku? Pojďme se podívat, jaký bok je nejvhodnější.

Kvalitu spánku ovlivňuje i umístění postele
Věděli jste, že umístění postele může ovlivnit kvalitu spánku? Připravili jsme pro Vás několik tipů, jak správně umístit postel, zařídit místnost a snít sladké sny.

Víte, že nedostatek spánku může ohrozit vaše zdraví? Dejte si pozor na tyto příznaky
Posilující spánek je základ. Pokud si myslíte, že se jedná pouze o prázdnou frázi, není tomu tak. Kvalitní a dostatečný spánek je totiž extrémně důležitý, protože během něho dochází k regeneraci organismu.

Máte čisté povlečení, a přesto se vám špatně spí? Zkuste si vyčistit matraci!
Ložnice, a především postel se každou noc mění v posvátný chrám, kde si odpočineme, uvolníme se a načerpáme síly do nového dne. Nebo by to tak alespoň mělo být. Pokud ne, nastal čas vyhrnout si rukávy a pořádně vyčistit matraci.

Káva vás uspává? Odborníci odhalili, proč vás kofein může utlumit
Zní to jako paradox, ale místo očekávaného povzbuzení vám káva může přinést ospalost a únavu. Proč vás kofein utlumí místo toho, aby vás probudil? Důvodem může být genetika, spánková deprivace, vysoká tolerance nebo dokonce cukr v kávě. Vysvětlíme, co za tím stojí.