Dětské plenky

Až deset plenek potřebuje miminko každý den. Kvalitu posuzoval Státní zdravotní ústav (SZÚ), který se zaměřil na zdravotní nezávadnost plen a jejich schopnost absorbovat tekutinu, a zároveň deset žen s malými dětmi v praktické části testu. Komfort nošení, tedy to, zda pleny nedřou, dobře drží a jsou i velikostně tak akorát, vyzkoušelo jedenáct dětí ve věku od jednoho do dvou let. Jejich maminky denně pečlivě zapisovaly poznatky o jednotlivých z dvanácti testovaných vzorků. Posuzovala se celá škála plenek od levnějších po dražší, tak aby byly v testu zastoupeni největší výrobci na trhu. Redakce do testu nezařadila plenky Huggies, jejichž výrobce Kimberly Clark odchází z trhu a zboží už jen doprodává.

Nejlepší udrží 630 mililitrů vody, nejhorší o 60 mililitrů méně

Zkouška, která byla pro hodnocení vzorků důležitá, je test nasákavosti. To znamená schopnosti pleny udržet tekutinu. Aby byl test přesnější používali při něm ve Státním zdravotním ústavu fyziologický roztok složením co nejbližší moči.

Mezi nejlepším (Bella Happy) a nejhorším vzorkem (Pretty Baby) v této kategorii byl rozdíl více než půl deci tekutiny, přesně 60 mililitrů. Roční dítě vyprodukuje denně zhruba půllitr moči. „Je to samozřejmě individuální a závislé na jeho konstituci a množství vypité tekutiny,“ upřesňuje dětská lékařka Dagmar Kořistková.

Rozdíl v množství pojaté tekutiny tak zamíchal celkovým pořadím. Plenky Bella Happy vynesla nejvyšší schopnost udržet tekutinu až na celkové druhé místo. Maminky je přitom při praktickém testu hodnotily průměrně. Naopak matkami velmi dobře známkované Pretty Baby posunulo poslední místo v testu nasákavosti až na 7. příčku celkového pořadí.

Vítěz testu, plenky Pampers Active Baby, dostaly za laboratorní test nasákavosti stejně dobré hodnocení jako poslední v celkovém pořadí, pleny Tesco Value. Ty prohrály kvůli hodnocení maminek, nelíbila se jim například nepraktická lepicí páska místo suchých zipů. „Do výběru se bohužel nedostaly další naše výrobky, které na rozdíl od plenek Tesco Value nebo Gaga Premium nejsou připraveny primárně pro zákazníky vybírající si prakticky výhradně podle ceny. Nabídka společnosti Tesco pod vlastní značkou totiž obsahuje i řadu Essentials, která kvalitou předčí dostupné prémiové značky při zachování velmi výhodné ceny,“ reaguje na hodnocení testu Jan W. Dvořák ze společnosti Tesco.

Žádná bělidla, kovy ani nevhodná úprava

Další laboratorní zkoušky ukázaly, že všechny vzorky jsou v pořádku. „Žádné škodlivé látky jsme nenašli. A ani jsme s tím nepočítali,“ říká Dagmar Jírová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro kosmetiku SZÚ, která měla testování na starost. Výrobky pro děti jsou totiž u nás podle ní pod důkladnou kontrolou hygienické služby.

Například při stanovení formaldehydu, který by mohl dětskou pokožku dráždit, což byla jedna z prováděných zkoušek, je předepsaný limit pro dětské pleny 30 miligramů na kilogram (mg/kg) u netkané textilie, to znamená té části, která přichází do styku s pokožkou. Naše vyhláška, která stanovuje kritéria bezpečnosti u výrobků určených pro děti do tří let věku, je velmi přísná. V Evropě se takové limity vůbec nestanovují. „V běžných textiliích, které máme v bytě, jsou hodnoty formaldehydu okolo 500 nebo 800 mg/kg a není to pro zdraví škodlivé,“ objasňuje Dagmar Jírová. Všechny vzorky limit splňovaly. Obsah formaldehydu se u nich pohyboval v rozmezí mezi 0,91 u Pampers do 21,69 mg/kg u Baby Time. „U hodnoty nad 20 to svědčí o nějakém nevhodném obalu nebo prostředí, kde jsou výrobky skladovány, mohlo by se jednat o sekundární kontaminaci, která ale rozhodně není nebezpečná pro zdraví," zdůrazňuje lékařka Jírová. „Ale být výrobcem či  prodejcem, asi bych se zamyslela, kde se tam taková hodnota vzala.“

V plenách se nenašly stopy po bělidlech či nevhodné povrchové úpravě. Použití recyklovaných materiálů odborníci úplně vyloučili. Hodnoty pH jsou u všech vzorků v optimální hladině.„Prováděli jsme i vysoce citlivý test toxicity v kultuře kožních buněk in vitro,  protože se jedná o výrobky, které se dostávají do přímého kontaktu s dětskou kůží a sliznicí. Navíc je děti mohou třeba dávat do pusy. Žádné známky toxicity nebyly prokázány,“ upřesňuje odbornice.

Výrobky, které uspěly v testu

Pampers Aktive Baby

Pampers Aktive Baby

Výrobce:
Procter & Gamble
Koupeno:
Albert

- počet kusů: 82 kusů
- cena za kus: 5,9 Kč
- velikost: 7 - 14 kg

Běžná cena 480

Co zjistil test

Matkami nejoblíbenější značka plen. Měkká, přizpůsobivá, drží tekutinu, dobře se zalepuje a odlepuje.

Velikost je menší než udávaná. Zbytečná parfemace.

Hodnocení

Zdravotně nezávadný výrobek. Všechny zkoumané hodnoty byly v limitu. Nasákavost 16,9 g vody na gram vzorku. Nejnižší obsah formaldehydu ze všech zkoumaných vzorků: 0,91 mg/kg.

1,4 Známka testu

Bella Bohemia

Bella Bohemia

Výrobce:
Bella Bohemia
Koupeno:
Globus

- počet kusů: 70 kusů
- cena za kus: 6 Kč
- velikost: 8 - 18 kg

Běžná cena 419

Co zjistil test

Plenka příjemná na nošení, udrží poměrně velké množství tekutiny, i když není na povrchu úplně suchá. Praktický je nařasený pásek na zadním díle.

Velikost je menší než udávaná. Malá lepítka, která se trhají.

Hodnocení

Zdravotně nezávadný výrobek. Všechny zkoumané hodnoty byly v limitu. Nejvyšší nasákavost ze zkoumaných vzorků: 18,7 g vody na gram vzorku. Obsah formaldehydu je velmi nízký – 1,79 mg/kg.

1,6 Známka testu

Baby Dream

Baby Dream

Výrobce:
Německo (blíže nesdělují)
Koupeno:
ROSSMANN

- počet kusů: 40 kusů
- cena za kus: 4 Kč
- velikost: 7 - 18 kg

Běžná cena 163

Co zjistil test

Dobře hodnocená plenka. Příjemná, měkká, dobrá velikost. Přes den ani v noci nepropustily tekutinu. O trvalém používání by rozhodovala cena.

Cuckovatí výplň. Plenky byly i po krátkém nošení na dotyk mokré.

Hodnocení

Zdravotně nezávadný výrobek. Všechny zkoumané hodnoty byly v limitu. Poměrně slušná nasákavost 17,5 g vody na gram vzorku. Obsah formaldehydu je 7,44 mg/kg.

1,9 Známka testu

Baby Love Aktiv

Baby Love Aktiv

Výrobce:
Německo (prodejce blíže nesdělil)
Koupeno:
dm drogerie markt

- počet kusů: 42 kusů
- cena za kus: 4,7 Kč
- velikost: 7 - 18 kg

Běžná cena 197

Co zjistil test

Dobře hodnocené pleny. Praktické, často používané.

Zbytečně složitý systém gumiček. Gumičky škrtí. Větší tvrdost. Někdy způsobuje opruzeniny.

Hodnocení

Zdravotně nezávadný výrobek. Všechny zkoumané hodnoty byly v limitu. Nasákavost 17,5 g vody na gram vzorku. Třetí nejvyšší obsah formaldehydu ze zkoumaných vzorků: 14,55 mg/kg.

2,1 Známka testu

K-Classic

K-Classic

Výrobce:
Ontex CZ
Koupeno:
Kaufland

- počet kusů: 50 kusů
- cena za kus: 4,8 Kč
- velikost: 7 - 18 kg

Běžná cena 239

Co zjistil test

Velmi příjemná plena. Zajímavý design. Tenká, přesto pojme slušný objem moči a nezapáchá.

Krátké. Volné gumičky. Výplň cuckatí.

Hodnocení

Zdravotně nezávadný výrobek. Všechny zkoumané hodnoty byly v limitu. Nasákavost pleny je 17,4 g vody na gram vzorku. Formaldehydy ve střední úrovni 11,75 mg/kg.

2,1 Známka testu

Toujours

Toujours

Výrobce:
prodejce nesděluje
Koupeno:
Lidl

- počet kusů: 35 kusů
- cena za kus: 4,8 Kč
- velikost: 7 - 18kg

Běžná cena 169

Co zjistil test

Velmi slušná kvalita, tenká jako pampers, velmi příjemně měkká. Hezký vzhled.

Mokrá na omak. Děti měly po sundání vlhký zadeček, i když plena nebyla přesáklá.

Hodnocení

Zdravotně nezávadný výrobek. Všechny zkoumané hodnoty byly v limitu. Nasákavost průměrná 16,5 g vody na gram vzorku. Druhý nejnižší obsah formaldehydu: 1,75 mg/kg.

2,1 Známka testu

Další testy z kategorie Děti

Test Dnes: Pera

Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun. Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.