Reklama Kaufland Card I Registrujte se a vyhrajte skútr Piaggio Medley 125 nebo horské elektrokolo CRUSSIS Reklama Kaufland Card I Registrujte se a vyhrajte skútr Piaggio Medley 125*

dTest: Ovesné vločky

Ovesné vločky patří mezi stálice na pultech obchodů i ve spížích některých domácností. Jsou suché, za správných skladovacích podmínek dlouho vydrží a skvěle se hodí k přípravě kaší nebo müsli. Časopis dTest otestoval 14 výrobků a zjistil, že některé vločky sice mají nedostatky v dodržení vyhlášky, spotřebitelé se však nemusí bát o své zdraví. V žádném z testovaných výrobků se sledované jedovaté látky nenašly.

Setkat se v zásadě můžeme se dvěma typy vloček. S velkými, tmavšími o tloušťce 0,5 až 0,7 mm a pak s drobnějšími, světlejšími vločkami. Odlišnosti ve tvaru jsou způsobeny zpracováním. Ty menší, jemné (často označované anglickým slovem fine oats) vznikají tak, že se ovesné zrno před lisováním příčně pokrájí. Naproti tomu ty větší, běžné, se vyrábějí lisováním (tzv. vločkováním) celého zrna. Výhodou jemných vloček je, že není třeba je vařit tak dlouho jako ty celé. Zkouškami časopisu dTest prošly oba typy vloček. „Testovali jsme, jestli je jejich kvalita v souladu s českou vyhláškou, jak jsou na tom po výživové stránce, jestli cestou z pole k zákazníkovi oves nezplesnivěl a zda se v nich nenachází tolik diskutovaný pesticid glyfosát,“ popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.

Česká vyhláška č. 333/1997 Sb. se ovesným vločkám věnuje, avšak specificky nepopisuje, jak by měly vypadat. Má ale poměrně jasnou představu o tom, kolik nečistot různého typu v nich nanejvýš může zůstat. Podíl nerozmačkaných zrn nesmí být větší než 0,1 % hmotnosti. Části stébel, pluchy nebo oplodí musí zaujímat maximálně 0,2 % hmotnosti. Vločky, které mají „změněnou barvu na více než 50 % povrchu“ se v ovesných vločkách se vyskytovat mohou, ovšem jen do výše 0,5 % hmotnosti. Předepsané maximum existuje také pro vlhkost, ta smí být ve vločkách nanejvýš 12 %, aby se ve vlhku nemnožily plísně. Plísně se však mohou v obilí objevit ještě na poli před jeho zpracováním. Proto bylo součástí testu přezkoumání přítomnosti plísní a jejich jedovatých produktů – mykotoxinů. „Plísně jsme nalezli pouze u výrobku Alnatura Bio Hafer Flocken Feinblatt, ale i tak šlo pouze o velmi malé množství. Mykotoxiny, jako jsou ochratoxin A a aflatoxiny B1, B2, G1, G2, test ani v jednom případě neprokázal,“ komentuje výsledky chemické analýzy Hana Hoffmannová. Nedostatky v jakosti jako zvýšená vlhkost, výskyt černých vloček a přítomnost stébel a pichlavých kousků se vyskytovaly u Bio Harmonie ovesných jemných vloček. Ty v testu skončily na poslední příčce. Vlhkost a výskyt černých vloček trápil výrobek Country Life Bio Vločky ovesné.

Přehled testovaných ovesných vloček najdete na webu www.dtest.cz. Kompletní výsledky testu přineslo dubnové vydání časopisu dTest.

Výrobky, které uspěly v testu

Emco Ovesné vločky

Emco Ovesné vločky

Výrobce:
Emco
Koupeno:
Tesco

Běžná cena 23


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.