dTest: Sekačky

S příchodem jara se opět musíme začít starat o naše zahrady a zahrádky. Jsou činnosti jako natírání plotu, lakování zahradního nábytku či sázení okrasných květin, které děláme pouze jednou za rok. Potom jsou ale úkony, které musíme dělat pravidelně přes celou sezónu, a zaberou tak majiteli pozemku mnoho času. Pokud máte zahradu v přijatelné velikosti a nepoužíváte žací traktůrek, vlastníte pravděpodobně rotační sekačku. Stejně jako jiné technologie, i sekačky na trávu prodělávají vývoj a reflektují technologické novinky, které mají ulehčit práci.

Pokud váš stroj již vypověděl službu a nevíte jaký si pořídit jako náhradu, určitě čtěte dál. Časopis dTest vyzkoušel desítky rotačních sekaček se spalovacím i elektrickým motorem. Mnoho benzínových modelů si bez problémů poradilo s nejčastějším typem trávníků. Z elektrických sekaček s přívodním kabelem dobře posekaly trávník jen čtyři z deseti. Překvapením pro mnohé však bylo, že vůbec nejlépe sekala sekačka na dobíjecí baterie.

Výkonnost sekaček

Žádný zahrádkář nemá rád přerostlý trávník. Problém s vysokou trávou není jen o estetice, ale především její pokosení dělá vrásky nejednomu chataři a chalupáři. Během sezóny se přitom několikrát stane, že trávu každý týden neposekáte. Zvláště u nerovného hrbolatého terénu, který může být i ve svahu, jsou potom některé typy sekaček bezradné. Proto časopis dTest zjišťoval výkonnost na různých druzích trávníků – nízký, vlhký, přerostlý nebo v obtížném terénu. „Mezi zástupci testovaných benzinových sekaček zvládla všechny terény dobře nebo velmi dobře drtivá většina modelů. U sekaček s přívodním kabelem už byly výkony slabší. Dobře jej posekala necelá polovina testovaných elektrických sekaček. Nejlépe však obstála akumulátorová sekačka Bosch Rotak 43 LI Ergoflex, která sekala vůbec nejlépe ze všech testovaných,“ uvádí Hana Hoffmannová, vedoucí redakce dTestu.

Výkon sekačky v různých podmínkách ovšem není jediný parametr, který musíte při výběru zohlednit. Podstatná je například celková velikost plochy. Obecně platí, že čím větší plocha, tím větší by měla být šíře záběru rotujícího nože sekačky. Výhodou je i přítomnost centrálního nastavení výšky sečení pomocí jedné páky nebo tlačítka. Velký průměr kol usnadňuje průchodnost nerovným terénem a zlepšuje manévrovatelnost sekačky. Pokud je stroj vybaven pojezdem, je dobré, aby šla měnit rychlost jízdy, protože fixní rychlost je někdy moc vysoká. Záběr sečení by měl být v ideálním případě stejně velký jako šíře sekačky, protože ta pak dokáže posekat trávu i podél zdi nebo plotu.

Pohodlí při užívání

S nerovností v terénu souvisí i další hodnocený parametr - nastavitelnost jednotlivých komponentů. Pohodlí při užívání může značně ovlivnit nedostatečná možnost nastavení výšky madla a kol podvozku nebo i váha stroje. Nejtěžší benzinová sekačka v testu vážila 42 kg, a přesto, že je vybavena pojezdem, manipulace s ní byla náročná. Nejtěžší elektrická sekačka měla 13 kg a nejtěžší akumulátorová 19 kg, což už je pro úklidovou manipulaci přijatelnější. „Nejlehčí sekačka značky John Deere R40, která test i vyhrála, je současně i nejtišší sekačkou ve své kategorii. Pořizovací cena tohoto typu se pohybuje okolo 14 000 Kč. Titul Výhodný nákup, tedy přijatelný poměr mezi výkonem a cenou, získala mezi benzínovými stroji sekačka Vega 46 HWXV, kterou lze pořídit zhruba za 7 000 Kč,“ uzavírá Hana Hoffmannová.

Výrobky, které uspěly v testu

John Deere R40

John Deere R40

Vítěz mezi testovanými sekačkami

Běžná cena 14 000

Co zjistil test

Hodnocení

Sekačka značky John Deere R40 je současně nejlehčí i nejtišší sekačkou ve své kategorii.

Další testy z kategorie dTest

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

Čističe koupelen jsou přípravky, které by měly být schopné odstranit běžnou koupelnovou nečistotu. Většinou slibují pomoc při úklidu vodního kamene, zbytků mýdla a dodání lesku vodovodním bateriím a armaturám. Dnes již téměř standardní výbavou prostředků na koupelny je čistič s rozprašovačem, který umožňuje pohodlné a rovnoměrné nanášení prostředku, včetně pokrytí i hůře dostupných míst.

dTest: Mandle v čokoládě

dTest: Mandle v čokoládě

Mikuláš a Vánoce se blíží, čeká nás tedy velká nadílka nejrůznějších sladkostí. Oblíbené jsou tzv. dražované mandle – mandle obalené čokoládou nebo jinou polevou. Spotřebitelský časopis dTest prozkoumal 21 vzorků, aby zjistil, jak si stojí s kvalitou. Ne vždy se jedná o čokoládu. Pozor je si třeba dát i na lešticí přípravky upravující povrch čokoládového dražé. Někteří výrobci míchají leštidla ještě s dalšími přídatnými látkami.

dTest: Jak se vyznat v jedlé soli

dTest: Jak se vyznat v jedlé soli

Sůl musí v České republice obsahovat nejméně 98 % chloridu sodného, u solí s jódem či fluorem to je nejméně 97 %. Jak zásadně se liší kvalita solí, otestoval spotřebitelský časopis dTest. Porovnání 19 vzorků kamenné, mořské a himalájské soli ukázalo, že chemický základ je ve všech případech stejný, určité rozdíly však mezi nimi jsou.

dTest: Jak se vyznat ve smetanách

dTest: Jak se vyznat ve smetanách

Asi každý, kdo čas od času šlehá smetanu a touží po nadýchané pěně, zažil neúspěch. Spotřebitelský časopis dTest proto vyzkoušel, zda za nezdary může být něco víc než jen špatně vychlazená smetana nebo špatný způsob přípravy. V laboratoři test podstoupilo 22 smetan ke šlehání slibujících našlehanou nadílku.

dTest: Ovesné vločky

dTest: Ovesné vločky

Ovesné vločky patří mezi stálice na pultech obchodů i ve spížích některých domácností. Jsou suché, za správných skladovacích podmínek dlouho vydrží a skvěle se hodí k přípravě kaší nebo müsli. Časopis dTest otestoval 14 výrobků a zjistil, že některé vločky sice mají nedostatky v dodržení vyhlášky, spotřebitelé se však nemusí bát o své zdraví. V žádném z testovaných výrobků se sledované jedovaté látky nenašly.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.