1.2.2013

Müsli tyčinky

Müsli tyčinky

Na hubnutí se příliš nehodí. Nekvalitní tuky útočící na srdce a cévy a příliš mnoho kalorií. To není bilance bramborových lupínků, ale zdravě vypadajících tyčinek.

Tváří se zdravě

Často se pyšní nápisy typu fit a většina zákazníků je vnímá jako zdravou svačinu. Není to pravda, mnohé z nich jsou doslova nezdravé, proto je třeba mezi nimi vybírat. Jak ukázal test jedenadvaceti výrobků, problémy se objevují hned na několika frontách.

Tím nejvíce překvapivým je, že obsahují tuky – transmastné kyseliny, které působí na hladinu cholesterolu hůře než živočišné tuky.

Evropská unie před takovými tuky důrazně varuje a třeba Dánsko či Rakousko již zakázalo prodávat jídlo, které obsahuje více než dvě procenta uměle vytvořených transkyselin. U téměř třetiny testovaných tyčinek byl přitom podíl transkyselin vyšší, mnohdy i dvojnásobně.

Denně byste podle Světové zdravotnické organizace neměli sníst více než 2,5 g těchto tuků. Stačí dvě „špatné“ tyčinky a limit je překročen.

Zhoršují dobrý i špatný cholesterol

Proč jsou tuky obsahující transmastné kyseliny TFA tak špatné? Zjednodušeně řečeno: jsou velmi nekvalitní a pro tělo zcela neužitečné. Zatímco například sádlo a máslo zvyšují hladinu špatného cholesterolu a na ten dobrý nemají vliv, TFA zvyšují špatný a navíc snižují dobrý cholesterol. Nejvíce jich je v nekvalitních ztužených tucích.

Vysoký cholesterol neznamená jen riziko ucpaných cév a následného infarktu a mrtvice, vliv má i na rozvoj cukrovky.

Rady jak nakupovat tyčinky

Lidé věří tomu, že všechny zdravě vypadající tyčinky, které spolu najdete v jenom regálu, jsou pro zdraví skutečně užitečné. Jenže mezi tyčinkami jsou podstatné rozdíly. Co by tedy měl zákazník sledovat?

Bez polevy, nebo s ní?

Poleva je zřejmě nejdůležitější kritérium při rozhodování. Často zvyšuje energetickou hodnotu až o dvacet procent. Polevy navíc bývají plné nevhodných tuků. Náš test to ostatně potvrdil: tři nejlepší tyčinky jsou bez polevy, tři nejhorší s ní. „Jogurtové polevy mnohdy neviděly jogurt ani z rychlíku a jsou plné nevhodných tuků,“ komentuje Marie Skalská ze společnosti STOB.

To, že takové tyčinky získaly nejhorší hodnocení, nebylo pro naše odborníky překvapením. Zákazníci si však často řeknou, že trocha polevy neuškodí. Jogurt v nich dokonce vzbuzuje pocit něčeho zdravého. Není to pravda.

Bohužel, množství nevhodných transmastných kyselin se z obalu nedozvíte. Proto si raději tyčinky s polevou dopřejte jen jednou za čas. A to ještě v případě, že nebojujete s kilogramy. I tak jsou vhodné jako doplnění energie před sportovním výkonem.

Dejte přednost müsli před cereáliemi

Když už víme, že pro lidi, kteří si úzkostně hlídají zdraví a linii, je lepší tyčinka bez polevy, můžeme se nyní zaměřit na vlastní obsah tyčinky. Složení totiž bývá také značně odlišné. Rozhodovat se můžete mezi müsli tyčinkou, která je vyrobena z vloček, a cereální tyčinkou, která zase obsahuje obiloviny, rýži či kukuřici. Pokud hlídáte kilogramy, dejte raději přednosti müsli tyčince, má nižší glykemický index, to znamená, že na delší dobu zasytí než cereální výrobky, zejména jsou-li extrudované.

Důležitým faktorem je také energetická hodnota. Některé tyčinky měly energetickou hodnotu kolem tisíce kilojoulů v 50 gramech. To je v podstatě stejné, jako byste si dali jednu tatranku nebo třeba koblihu s marmeládou.

Ne vždy energetická hodnota tolik vadí. Zvyšují ji také ořechy. Pak je vše v pořádku, zejména je-li jich okolo 30 procent. Ořechy totiž sníží glykemický index a člověk tak nemá po tyčince takový hlad. Kromě toho jsou zdrojem vitaminu E a nenasycených mastných kyselin, které jsou pro organismus příznivé.

Stejně výhodné je, když ve složení najdete větší množství sušeného ovoce, ideálně opět třicet nebo čtyřicet procent. Stále však platí: počítejte s tím, že tyčinka může být zdravá svačina, ale pokud si hlídáte kalorie, možná jí budete moci sníst jen polovinu.

 

Stáhni v PDF

Výrobky, které uspěly v testu

Nestlé müsli

Výrobce: NestléKoupeno: Globus

cena za 100 gramů: 34,75 Kč
cena za balení: 13,90 Kč/40 g
Ve 100 gramech výrobku energie: 1 622 kJ
sacharidy: 71,5 g
tuk: 7,3 g
bílkoviny: 5,8 g

Běžná cena 34

Co zjistil test

větší část tvoří ovesné vločky, které mají zdraví prospěšné sacharidy.

Hodnocení

Tyčinka se střední energetickou hodnotou obsahuje 46,6 procent cereálií, přičemž větší část tvoří ovesné vločky, které mají zdraví prospěšné sacharidy. Část obilovin sice prošla extruzí, což zvyšuje glykemický index, ale přesto má tyčinka velmi dobré složení – jedno z nejlepších v testu.

Známka testu 1

Swissi müsli tyčinka classic

Výrobce: Tekmar SlovenskoKoupeno: INTERSPAR

cena za 100 gramů: 19,67 Kč
cena za balení: 5,90 Kč/30 g
Ve 100 gramech výrobku energie: 1 485 kJ
sacharidy: 77,7 g
tuk: 6,2 g
bílkoviny: 5,4 g

Běžná cena 19

Co zjistil test

složení dominují ovesné vločky doplněny vločkami pšeničnými

Hodnocení

Tyčinka s nižší energetickou hodnotou. Složení dominují ovesné vločky, kterých je 26 procent. Pozitivem jsou i vločky pšeničné. Část obilovin sice prošla extruzí, což zvyšuje glykemický index, ale přesto má tyčinka velmi dobré složení, a pokud si ji chcete dávat denně, není v tom žádný problém.

Známka testu 1

Fit fruit limeta

Výrobce: ÚsovskoKoupeno: Albert

cena za 100 gramů: 34,78 Kč
cena za balení: 8 Kč/23 g
Ve 100 gramech výrobku energie: 1 590 kJ
sacharidy: 66 g
tuk: 10,6 g
bílkoviny: 4,3 g

Běžná cena 34

Co zjistil test

pozitivní je vysoký obsah ovoce

obsahuje naprosté minimum ovesných vloček

Hodnocení

Tyčinka se střední energetickou hodnotou. Pokud si ji dáte jednou za čas, neuškodí vám to. Pozitivní je vysoký obsah ovoce – 41 procent ovoce. Na druhou stranu ale obsahuje naprosté minimum ovesných vloček. Složení tuků je zcela v pořádku.

Známka testu 1

Bona Vita Dobrá vláknina

Výrobce: PragosojaKoupeno: Globus

cena na 100 gramů: 34 Kč
cena za balení: 8,50 Kč/25 g
energie: 1 025 kJ
sacharidy: 40,2 g
tuk: 7,8 g
bílkoviny: 3,2 g

Běžná cena 34

Co zjistil test

má jedno z nejlepších složení

Hodnocení

Výrobek s nejnižší energetickou hodnotou. Jedna tyčinka má jen zhruba 250 kilojoulů, což je méně než 100 gramů hroznového vína. Část obilovin sice prošla extruzí, což zvyšuje glykemický index, ale na druhé straně obsahuje obilné otruby, což jej zase snižuje. Přestože se nejedná o müsli, ale cereální tyčinku, má jedno z nejlepších složení.

Známka testu 1

Maxi Nuta pistácie a brusinka

Výrobce: RupaKoupeno: Albert

cena za 100 gramů: 39,71 Kč
cena za balení: 13,90 Kč/35 g
Ve 100 gramech výrobku
energie: 1 898 kJ
sacharidy: 59,2 g
tuk: 23,8 g
bílkoviny: 6,6 g

Běžná cena 39

Co zjistil test

transmastných kyselin má skutečně málo, obsahuje velké množství ořechů

Hodnocení

Obsahuje velké množství ořechů (31,3 %), proto nimž má nižší glykemický index, ale vysokou energetickou hodnotu. Díky lepší vyváženosti bílkovin a sacharidů (ve srovnání s ostatními tyčinkami) dobře splní funkci zasycení. Transmastných kyselin má skutečně málo, o něco vyšší je obsah nasycených mastných kyselin. Kvalita tuků je přesto dobrá.

Známka testu 1,3

Tip müsli meruňka

Výrobce: Nutrend D.S.Koupeno: Žabka

cena za 100 gramů: 49,5 Kč
cena za balení: 9,90 Kč/20 g
Ve 100 gramech výrobku
energie: 1 498 kJ
sacharidy: 68,4 g
tuk: 6 g
bílkoviny: 4,3 g

Běžná cena 49

Co zjistil test

tyčinka s nízkou energetickou hodnotou

Hodnocení

Tyčinka s nízkou energetickou hodnotou. Základem je škrobový sirup a část cereálií je extrudovaných, což zvyšuje glykemický index tyčinky. Znamená to, že člověk po ní bude mít brzy hlad. Kukuřično-bramborový extrudát (kukuřičná krupice a bramborová kaše) trochu překvapí, do složení zdravé tyčinky se příliš nehodí.

Známka testu 1,3

Stáhni v PDF

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Vánočního pečivo

Test DNES: Vánočního pečivo

Francouzi zadělávají vánočku z kila mouky a půl kila másla a ani Němci při přípravě štóly nešetří tukem. Zato vánoční pečivo z českých obchodů je spíš „dietní“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 5.1.2018

Test DNES: Dětské moučníky

Test DNES: Dětské moučníky

I když dětské snacky vypadají jako ideální školní svačina, raději zůstaňte u ovoce nebo pečiva. Ty školákovi skutečně dodají potřebné živiny.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.11.2017

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

MF DNES se vydala nakupovat do sousedních zemí, aby porovnala ceny a složení potravin a drogerie u nás a v cizině. Pokud chcete ušetřit, vydejte se za hranice, zvlášť když máte malé děti.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 27.10.2017

Test DNES: Pizza Hawai

Test DNES: Pizza Hawai

„Nejbohatší“ mrazená pizza má dvakrát více šunky než ta „nejchudší“. Jedna čerstvá pizza chutnala hůř než vítěz mezi plackami z mrazáků.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 14.9.2017

Test DNES: Nakládané feferonky

Test DNES: Nakládané feferonky

MF DNES porovnala nakládané feferony na přelomu dvou papričkových sezon, kdy se ještě griluje, k čemuž chilli patří, a už se také začínají připravovat výživné pokrmy, v nichž má pikantní příchuť za úkol rozpohybovat krev... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 19.9.2017

Test DNES: Tatarská omáčka

Test DNES: Tatarská omáčka

Zatímco v Polsku mají dochucenou majonézu rádi s vejci a v Maďarsku ji dávají do bramborového salátu, nám chutná snad úplně ke všemu. Test MF DNES zjistil, že i když si koupíte levnou tatarskou omáčku, chybu neuděláte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.5.2017

Nejčtenější testy

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Test DNES: Toaletní papír

Test DNES: Toaletní papírPozitiva: žádný z papírů v testu vyloženě nepropadl. Dobré výrobky jde koupit i za málo peněz. Negat... Celý test

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myčekVítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické my... Celý test

Test čistících prostředků

Test čistících prostředkůNastříkat, jedním tahem setřít a je hotovo! Tak vypadá čištění koupelny v reklamách. Realita je však... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama