Müsli tyčinky

Na hubnutí se příliš nehodí. Nekvalitní tuky útočící na srdce a cévy a příliš mnoho kalorií. To není bilance bramborových lupínků, ale zdravě vypadajících tyčinek.

Tváří se zdravě

Často se pyšní nápisy typu fit a většina zákazníků je vnímá jako zdravou svačinu. Není to pravda, mnohé z nich jsou doslova nezdravé, proto je třeba mezi nimi vybírat. Jak ukázal test jedenadvaceti výrobků, problémy se objevují hned na několika frontách.

Tím nejvíce překvapivým je, že obsahují tuky – transmastné kyseliny, které působí na hladinu cholesterolu hůře než živočišné tuky.

Evropská unie před takovými tuky důrazně varuje a třeba Dánsko či Rakousko již zakázalo prodávat jídlo, které obsahuje více než dvě procenta uměle vytvořených transkyselin. U téměř třetiny testovaných tyčinek byl přitom podíl transkyselin vyšší, mnohdy i dvojnásobně.

Denně byste podle Světové zdravotnické organizace neměli sníst více než 2,5 g těchto tuků. Stačí dvě „špatné“ tyčinky a limit je překročen.

Zhoršují dobrý i špatný cholesterol

Proč jsou tuky obsahující transmastné kyseliny TFA tak špatné? Zjednodušeně řečeno: jsou velmi nekvalitní a pro tělo zcela neužitečné. Zatímco například sádlo a máslo zvyšují hladinu špatného cholesterolu a na ten dobrý nemají vliv, TFA zvyšují špatný a navíc snižují dobrý cholesterol. Nejvíce jich je v nekvalitních ztužených tucích.

Vysoký cholesterol neznamená jen riziko ucpaných cév a následného infarktu a mrtvice, vliv má i na rozvoj cukrovky.

Rady jak nakupovat tyčinky

Lidé věří tomu, že všechny zdravě vypadající tyčinky, které spolu najdete v jenom regálu, jsou pro zdraví skutečně užitečné. Jenže mezi tyčinkami jsou podstatné rozdíly. Co by tedy měl zákazník sledovat?

Bez polevy, nebo s ní?

Poleva je zřejmě nejdůležitější kritérium při rozhodování. Často zvyšuje energetickou hodnotu až o dvacet procent. Polevy navíc bývají plné nevhodných tuků. Náš test to ostatně potvrdil: tři nejlepší tyčinky jsou bez polevy, tři nejhorší s ní. „Jogurtové polevy mnohdy neviděly jogurt ani z rychlíku a jsou plné nevhodných tuků,“ komentuje Marie Skalská ze společnosti STOB.

To, že takové tyčinky získaly nejhorší hodnocení, nebylo pro naše odborníky překvapením. Zákazníci si však často řeknou, že trocha polevy neuškodí. Jogurt v nich dokonce vzbuzuje pocit něčeho zdravého. Není to pravda.

Bohužel, množství nevhodných transmastných kyselin se z obalu nedozvíte. Proto si raději tyčinky s polevou dopřejte jen jednou za čas. A to ještě v případě, že nebojujete s kilogramy. I tak jsou vhodné jako doplnění energie před sportovním výkonem.

Dejte přednost müsli před cereáliemi

Když už víme, že pro lidi, kteří si úzkostně hlídají zdraví a linii, je lepší tyčinka bez polevy, můžeme se nyní zaměřit na vlastní obsah tyčinky. Složení totiž bývá také značně odlišné. Rozhodovat se můžete mezi müsli tyčinkou, která je vyrobena z vloček, a cereální tyčinkou, která zase obsahuje obiloviny, rýži či kukuřici. Pokud hlídáte kilogramy, dejte raději přednosti müsli tyčince, má nižší glykemický index, to znamená, že na delší dobu zasytí než cereální výrobky, zejména jsou-li extrudované.

Důležitým faktorem je také energetická hodnota. Některé tyčinky měly energetickou hodnotu kolem tisíce kilojoulů v 50 gramech. To je v podstatě stejné, jako byste si dali jednu tatranku nebo třeba koblihu s marmeládou.

Ne vždy energetická hodnota tolik vadí. Zvyšují ji také ořechy. Pak je vše v pořádku, zejména je-li jich okolo 30 procent. Ořechy totiž sníží glykemický index a člověk tak nemá po tyčince takový hlad. Kromě toho jsou zdrojem vitaminu E a nenasycených mastných kyselin, které jsou pro organismus příznivé.

Stejně výhodné je, když ve složení najdete větší množství sušeného ovoce, ideálně opět třicet nebo čtyřicet procent. Stále však platí: počítejte s tím, že tyčinka může být zdravá svačina, ale pokud si hlídáte kalorie, možná jí budete moci sníst jen polovinu.

 

Výrobky, které uspěly v testu

Nestlé müsli

Nestlé müsli

Výrobce:
Nestlé
Koupeno:
Globus

cena za 100 gramů: 34,75 Kč
cena za balení: 13,90 Kč/40 g
Ve 100 gramech výrobku energie: 1 622 kJ
sacharidy: 71,5 g
tuk: 7,3 g
bílkoviny: 5,8 g

Běžná cena 34

Co zjistil test

větší část tvoří ovesné vločky, které mají zdraví prospěšné sacharidy.

Hodnocení

Tyčinka se střední energetickou hodnotou obsahuje 46,6 procent cereálií, přičemž větší část tvoří ovesné vločky, které mají zdraví prospěšné sacharidy. Část obilovin sice prošla extruzí, což zvyšuje glykemický index, ale přesto má tyčinka velmi dobré složení – jedno z nejlepších v testu.

1 Známka testu

Swissi müsli tyčinka classic

Swissi müsli tyčinka classic

Výrobce:
Tekmar Slovensko
Koupeno:
INTERSPAR

cena za 100 gramů: 19,67 Kč
cena za balení: 5,90 Kč/30 g
Ve 100 gramech výrobku energie: 1 485 kJ
sacharidy: 77,7 g
tuk: 6,2 g
bílkoviny: 5,4 g

Běžná cena 19

Co zjistil test

složení dominují ovesné vločky doplněny vločkami pšeničnými

Hodnocení

Tyčinka s nižší energetickou hodnotou. Složení dominují ovesné vločky, kterých je 26 procent. Pozitivem jsou i vločky pšeničné. Část obilovin sice prošla extruzí, což zvyšuje glykemický index, ale přesto má tyčinka velmi dobré složení, a pokud si ji chcete dávat denně, není v tom žádný problém.

1 Známka testu

Fit fruit limeta

Fit fruit limeta

Výrobce:
Úsovsko
Koupeno:
Albert

cena za 100 gramů: 34,78 Kč
cena za balení: 8 Kč/23 g
Ve 100 gramech výrobku energie: 1 590 kJ
sacharidy: 66 g
tuk: 10,6 g
bílkoviny: 4,3 g

Běžná cena 34

Co zjistil test

pozitivní je vysoký obsah ovoce

obsahuje naprosté minimum ovesných vloček

Hodnocení

Tyčinka se střední energetickou hodnotou. Pokud si ji dáte jednou za čas, neuškodí vám to. Pozitivní je vysoký obsah ovoce – 41 procent ovoce. Na druhou stranu ale obsahuje naprosté minimum ovesných vloček. Složení tuků je zcela v pořádku.

1 Známka testu

Bona Vita Dobrá vláknina

Bona Vita Dobrá vláknina

Výrobce:
Pragosoja
Koupeno:
Globus

cena na 100 gramů: 34 Kč
cena za balení: 8,50 Kč/25 g
energie: 1 025 kJ
sacharidy: 40,2 g
tuk: 7,8 g
bílkoviny: 3,2 g

Běžná cena 34

Co zjistil test

má jedno z nejlepších složení

Hodnocení

Výrobek s nejnižší energetickou hodnotou. Jedna tyčinka má jen zhruba 250 kilojoulů, což je méně než 100 gramů hroznového vína. Část obilovin sice prošla extruzí, což zvyšuje glykemický index, ale na druhé straně obsahuje obilné otruby, což jej zase snižuje. Přestože se nejedná o müsli, ale cereální tyčinku, má jedno z nejlepších složení.

1 Známka testu

Maxi Nuta pistácie a brusinka

Maxi Nuta pistácie a brusinka

Výrobce:
Rupa
Koupeno:
Albert

cena za 100 gramů: 39,71 Kč
cena za balení: 13,90 Kč/35 g
Ve 100 gramech výrobku
energie: 1 898 kJ
sacharidy: 59,2 g
tuk: 23,8 g
bílkoviny: 6,6 g

Běžná cena 39

Co zjistil test

transmastných kyselin má skutečně málo, obsahuje velké množství ořechů

Hodnocení

Obsahuje velké množství ořechů (31,3 %), proto nimž má nižší glykemický index, ale vysokou energetickou hodnotu. Díky lepší vyváženosti bílkovin a sacharidů (ve srovnání s ostatními tyčinkami) dobře splní funkci zasycení. Transmastných kyselin má skutečně málo, o něco vyšší je obsah nasycených mastných kyselin. Kvalita tuků je přesto dobrá.

1,3 Známka testu

Tip müsli meruňka

Tip müsli meruňka

Výrobce:
Nutrend D.S.
Koupeno:
Žabka

cena za 100 gramů: 49,5 Kč
cena za balení: 9,90 Kč/20 g
Ve 100 gramech výrobku
energie: 1 498 kJ
sacharidy: 68,4 g
tuk: 6 g
bílkoviny: 4,3 g

Běžná cena 49

Co zjistil test

tyčinka s nízkou energetickou hodnotou

Hodnocení

Tyčinka s nízkou energetickou hodnotou. Základem je škrobový sirup a část cereálií je extrudovaných, což zvyšuje glykemický index tyčinky. Znamená to, že člověk po ní bude mít brzy hlad. Kukuřično-bramborový extrudát (kukuřičná krupice a bramborová kaše) trochu překvapí, do složení zdravé tyčinky se příliš nehodí.

1,3 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.