Reklama Ušetřete při Nákupech OnaDnes s aplikací Portmonka a vyhrajte ceny v hodnotě 110 tisíc korun. Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony?

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Pozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti neobsahují fosfáty a nezanechávají usazeniny na prádle.

Negativa: Na jedničku nepere žádný. Například se stopami po make-upu si neporadí ani jeden.

Dva velmi dobré. Dva hodně špatné. A mezi nimi osm průměrných. Takový je výsledek testu pracích prostředků, který porovnával 12 vzorků – šest práškových a šest tekutých. Ani jeden nepere na čistou jedničku, ty lepší by si na školním vysvědčení vysloužily dvojku, ty horší čtyřku.

Nejlepší účinnost při praní prokázal – jako už mnohokrát – prášek Ariel Mountain Spring. Ve dvou třetinách zkoušek, které pracím prostředkům připravili v laboratoři Technického a zkušebního ústavu stavebního v Českých Budějovicích, měl nejlepší výsledky.

Není nejlevnější, jedno praní přijde téměř na osm korun, zatímco tekutý Denk mit, který získal stejnou celkovou známku, vypere jednu várku za pět korun. Ještě levněji – zhruba za tři koruny – pere gel Tesco Value a prášek Euroshopper Universal. Oba ale skončily na konci žebříčku. Euroshopper byl nejhorší v osmi zkouškách z dvanácti.

Mimochodem,obě značky propadly už v podobném redakčním testu pracích prostředků před osmi lety.

Pravidlo, že levné prostředky jsou k ničemu, tak trochu „nabourává“ další tříkorunový prostředek Formil Color z Lidlu. Ve zkouškách prací účinnosti měl stejné – lehce podprůměrné – výsledky jako Persil Power gel, který ale pere za osm korun.

K těm horším patřil i tekutý Palmex, který si neporadil s mastnými skvrnami nebo rozlitou kávou. Očekávání nesplnila ani tekutá Lanza Vanish, která slibuje, že zlikviduje i odolné skvrny. „Jak které,“ mohli bychom doplnit reklamní slogan. Lanza  se v testu dokázala dobře vypořádat s červeným vínem a čajem i kávou, ale skvrny po ovoci nebo trávě nezvládla.

 

Nejtěžší úkol? Tráva

Účinnost praní jsme ověřovali na reálné špíně. Prostředky musely v testu předvést, jak se vypořádají s různými typy skvrn, které představují nejčastější zašpinění prádla v domácnosti.

V laboratoři kvůli tomu vařili kávu a čaj, strouhali mrkev, ohřívali vepřové sádlo a sbírali pampeliškové listy, aby je pak nanesli na kousky bílé bavlněné látky.

Testované prášky pak v pračkách při teplotě 40 stupňů Celsia předvedly, jak dokážou vyprat zašpiněné vzorky – těch bylo celkem třináct.

A výsledek? Prací prostředky měly největší problém se stopami trávy a make-upu. Nedokážou dostatečně odstranit ani mastnotu, kterou ve zkoušce zastupovaly tři kapky rostlinného oleje a rozpuštěného vepřového sádla.

Dobře si poradily s jodovou tinkturou i s ovocem – mrkví, rajčaty, borůvkami... Překvapilo nás, že skoro všechny docela dobře vypraly také maliny. Některé nezvládly kávu, čaj, víno a hodně vzorků mělo problém s trávou. Kromě Arielu,“říká ředitelka českobudějovické zkušebny Monika Hegedüšová, která zkoušky vedla.

 

Bílá zůstává bílou

Pro všechny majitele zašedlých, původně bílých ručníků budou možná překvapením výsledky další zkoušky, která měla prokázat, do jaké míry prací prostředky ovlivňují bílou barvu. Jinak řečeno, zda bílá při opakovaném praní nezešedne.

Nezešedla. Dokonce naopak. Po dvaceti vypráních byla bílá ještě bělejší. U všech vzorků. Zřejmě se o to postarají bělicí složky a optické zjasňovače obsažené v prostředcích.

Co tedy děláme špatně, že naše prádlo není tak bílé, jak bychom si přáli? Problém může být v„zapírání“. Pokud vyperete ručník znečištěný třeba make-upem či jinou špínou, kterou prášky tak dobře nezvládají, při nízké teplotě, špína se nerozpustí ve vodě a neodteče do odpadu, ale jen se rozptýlí a znovu usadí na tkanině. Časem se na prádle vytvoří jakýsi našedlý závoj, který už neodstraní ani další praní.

Poměrně dobře dopadly vzorky i v testu trvanlivosti barev. Po dvaceti vypráních se modrá, zelená a červená trička změnila jen nepatrně. „Rozhodně ne tak, že by z tmavě modré vyšla světle modrá. Odstín se změnil jen slabě,“ říká Monika Hegedüšová.

 

Gely: šetrnější k barvám

Otázku, zda perou lépe tekuté, nebo práškové prostředky, řeší mnoho domácností. Úplně jednoznačnou odpověď, která by platila obecně, test nepřinesl. Dobré byly mezi oběma druhy, stejně tak i špatné.

Vzato čistě matematicky, lepší výsledky měly prášky. Lépe dopadly v odstraňování mastnoty, borůvek, malin, rajčat, mrkve a především trávy. Gely bodovaly u červeného vína a u popisovače, o něco lepší výsledky měly i u čaje a kávy. Také jsou o malinko šetrnější k barvám.

Porovnávat přímo mezi sebou můžeme tři značky, které měly v testu zastoupeny jak sypkou, tak tekutou variantu – Ariel, Persil a Denk mit. U prvních dvou byly prášky lepší než gely. U Denk mit to ale dopadlo přesně opačně – gel pral lépe než prášek a lépe chránil barvy.

 

Pereme už bez fosfátů

Zajímavé je i srovnání s minulostí. Některé prostředky (Tesco Value a Euroshopper) sice perou stále špatně – jako před osmi lety, kdy jsme je testovali naposledy–obecně se ale posunuly k lepšímu.

V minulých letech měly prášky problémy i s takzvanými inkrustacemi, což jsou zbytky minerálních látek, které se usazují na tkanině. Časem prádlo zešedne a zhorší se i jeho vlastnosti. Tentokrát všechny prášky (u gelů jsme inkrustace netestovali, protože u nich tento problém odpadá) dopadly dobře. Naměřené hodnoty byly minimální.

Neobsahují ani fosfáty, které v prášcích sloužily ke změkčení vody. Od roku 2006 jsou v Česku zakázány, respektive jejich obsah nesmí překročit půl procenta. Splnily to všechny testované prášky.

 

Tipy

Prášek, gel, nebo kapsle?

 

Prášky

Lépe zvládnou silně zašpiněné prádlo, například montérky v tekutém prostředku nikdy nevyperete tak dobře jako v prášku. Lépe si poradí s bílým prádlem, protože obsahují bělidla, která tekuté prostředky nemají. U barevného prádla hůře zachovávají barvy oblečení. Hodí se: na ložní prádlo, bílé košile, silně zašpiněné oblečení

 

Gely

Tekuté prostředky obecně více šetří barvy, protože zpravidla neobsahují bělidla a optické zjasňovače. Nemají žádné problémy s inkrustacemi, na prádle nezanechávají žádné stopy prášku. Silně zašpiněné prádlo nevyperou tak dobře jako prášky. Hodí se: na prádlo, které není moc špinavé a potřebuje zbavit jen prachu a potu

 

Prací kapsle

Od tekutých gelů se liší jen formou. Výhodou je praktičnost, nevýhodou, že se obal někdy úplně nerozpustí ve vodě a jeho stopy zůstanou na prádle.

Výrobky, které uspěly v testu

Ariel Mountain Spring

Ariel Mountain Spring

Výrobce:
Procter & Gamble ČR

cena za 1 kg: 114 Kč

velikost balení: 1,4 kg

počet dávek v balení: 20

cena za jedno praní: 7,9 Kč

Běžná cena 159

Co zjistil test

Hodnocení

Označen jako „prací prostředek“. Patří k nejdražším vzorkům, ale pere velmi dobře – ve dvou třetinách jednotlivých zkoušek praní měl nejlepší výsledky. Dobře zvládne i mastnotu, velmi dobře odstraňuje skvrny po ovoci a jako jediný si poradil i s trávou. Dobře obstál také ve zkoušce stálobarevnosti.

2,2 Známka testu

Denk mit Vollwaschmittel

Denk mit Vollwaschmittel

Výrobce:
dm drogerie markt
Koupeno:
dm drogerie markt

cena za 1 litr: 66 Kč

velikost balení: 1,5 l

počet dávek v balení: 20

cena za jedno praní: 4,95 Kč

Běžná cena 99

Co zjistil test

Hodnocení

Univerzální tekutý prací prostředek ze sítě dm drogerií. Pere dobře, má nejlepší výsledky z tekutých prostředků a není drahý. Dobře si poradí s mastnotou, dobře odstraňuje stopy po rajčatech, mrkvové šťávě, ale i červené víno. Nejlépe ze všech zvládne make-up. Je šetrný k barevnému prádlu.

2,2 Známka testu

Další testy z kategorie Drogerie

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

Čističe koupelen jsou přípravky, které by měly být schopné odstranit běžnou koupelnovou nečistotu. Většinou slibují pomoc při úklidu vodního kamene, zbytků mýdla a dodání lesku vodovodním bateriím a armaturám. Dnes již téměř standardní výbavou prostředků na koupelny je čistič s rozprašovačem, který umožňuje pohodlné a rovnoměrné nanášení prostředku, včetně pokrytí i hůře dostupných míst.

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Jestliže chcete zvýšit komfort při použití toalety, klidně si vlhčený papír kupte. Bývá sice poměrně drahý, ale je funkční a příjemný. Ovšem střezte se toho, abyste ho pak jen tak spláchli.

Test DNES: Pytle na odpadky

Test DNES: Pytle na odpadky

Asi to už zažil skoro každý: jdete vynést odpadky a na schodech, ve výtahu nebo před domem se pytel roztrhne a nevábný obsah se vysype na zem. Rozhodli jsme se proto sáčky na odpadky otestovat. Podle čeho se je vyplatí vybírat?

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myček

Vítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické myčky nemají povinnost uvádět na obalu konkrétní obsah aktivních látek. Vystačí si se základními množstevními škatulkami více než 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %. Které tablety a kapsle jsou ale nejúčinnější? Spotřebitelský časopis dTest otestoval 19 produktů a zjistil, že to nejlepší můžete sehnat velmi levně. Dva produkty splnily zadání velmi dobře. Dva vzorky naopak získaly nedostatečnou.

Test DNES: Papírové kapesníky

Test DNES: Papírové kapesníky

Hebké jako hedvábí i drsné jako struhadlo. Stačí pár dní rýmy a obvykle se dostaví nepříjemný následek: bolestivě odřený nos, i když reklamní slogany slibují kapesníky jemné jako bavlna. Existují takové, které by byly jemné a pevné zároveň?

Test DNES: Toaletní papír

Test DNES: Toaletní papír

Pozitiva: žádný z papírů v testu vyloženě nepropadl. Dobré výrobky jde koupit i za málo peněz. Negativa: Některé vzorky se trhaly a dřely na kůži. Některé role byly volně namotané a brzy se spotřebovaly.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.