Radlery

Míchat pivo s limonádou. Pro českého pivaře donedávna nemyslitelná věc. „Ještě před pár lety jsme si v Česku neuměli takový typ nápoje představit. A v loňském roce se s nimi roztrhl pytel a vyrábí je kdekdo,“ říká Vlastimil Ševčík, obchodní sládek Heinekenu, firmy, která radlery bez většího úspěchu vyráběla už před deseti lety. „Díky životnímu stylu mladé generace, která se ubírá jiným směrem, než je vysedávání v hospodách, se tento druh nápoje uchytil na českém trhu jako letní osvěžení.“ Počet beermixů, jak se jim říká, nebo radlerů po německém vzoru, stále roste. Šestnáct z nich jsme pro vás otestovali společně s Potravinářskou komorou České republiky. Do testu jsme zahrnuli především letošní novinky.

Co to vlastně pijeme?

Řekněte v hospodě „jeden nápoj na bázi piva“. Budou si myslet, že už máte řádně upito. Jedině tak je to však podle legislativy správně. Jak tedy tyhle pivo-limonády nazývat? Vžilo se pro ně označení „radler“, jenže na to má právo jen Heineken, protože vlastní na radler ochrannou známku. „Pivní limonáda“ se zase nelíbí výrobcům nealko nápojů, tvrdí, že limonáda nemůže obsahovat alkohol. Pivovarníci jim říkají „beermix“, jenže to nevyjadřuje, s čím je ten beer smíchaný. „Ochucené pivo“ to není, to bývá smíchané s medem, nějakou bylinkou nebo lihovinou. „Letní pivo“ taky úplně nesedí. Tak co tedy pijeme?

Někdo to rád sladké, jiný hořké

Jejich chuť posuzovala jedenadvacetičlenná porota ze tří čtvrtin složená z pivovarských odborníků. Opět se potvrdilo, že hodnotit pivní mixy není vůbec jednoduché. Názory na ně se velmi různily, do hodnocení se určitě promítají i osobní chutě. Vzorek, který si u jednoho vysloužil jedničku, dostal u jiného pětku. Nejčastější výhrady směřovaly k příliš výrazným příchutím, které přebíjely pivní chuť. V několika vzorcích vadila i příliš „syntetická“ chuť.

Kalorií a cukru méně než v dětských nápojích

S obsahem cukru a energie to není tak hrozné, jak by se od kombinace piva a sladké limonády dalo čekat. Analýzy, které zpracoval Ústav biotechnologie Vysoké školy chemicko- technologické v Praze, ukázaly na průměrných 131 kilojoulů na 100 mililitrů. A to není tak moc, když vezmeme v úvahu, že výčepní pivo má zhruba 155, dvanáctka 185 a colové limonády kolem 200 kilojoulů.

Cukru je v nich méně než v nápojích pro malé děti, které jsme testovali nedávno. Zatímco u dětských pitíček se obsah cukru pohyboval od 6 do 12 gramů na 100 mililitrů, u našich pivních mixů to bylo od 1,3 do 7,1 gramu. Nápoje, v nichž je cukr nahrazen sladidly, mají cukru ještě méně. Pro toho, kdo má rád sladkou chuť a nevadí mu leckdy umělá chuť sladidel, jsou vhodnou variantou.

Půl na půl?

Míchané nápoje z piva jsou určeny hlavně pro osvěžení a zahnání žízně při fyzické aktivitě, například po sportu. Jak se vlastně připravují? „Vyrábějí se mícháním piva a limonády nebo sirupu rozředěného sycenou vodou. Obvykle v poměru půl na půl. Záleží na tom, kolik alkoholu má mít výsledný produkt,“ vysvětluje princip výroby pivních mixů Petr Košin z Budějovického Budvaru. „Naprostá většina má kolem dvou procent, mixy s nealkoholickým pivem mají zhruba čtvrt procenta, ale existují i nápoje s vyšším obsahem alkoholu, jak jsme viděli v testu.“

Výrobky, které uspěly v testu

Gambrinus Šťavnatý grep

Gambrinus Šťavnatý grep

Výrobce:
Plzeňský Prazdroj

- míchaný nápoj z výčepního piva s příchutí grapefruitu
- obsah alkoholu: 2,08 % obj.
- energetická hodnota: 145 kJ/100 ml
- obsah cukru: 3,3 g/100 ml
- 1/2 l nápoje obsahuje 3,7 kostky cukru

Běžná cena 14,90

Co zjistil test

velmi osvěžující
příjemná ovocná vůně

Hodnocení

Barva růžovo-oranžová s lehkým zákalem. Pěna minimální, rychle opadává. Velmi příjemná neagresivní ovocná vůně. Přiměřený říz. Dobře sladěná hořkokyselá chuť s vyrovnanou sladkostí. Příjemná dochuť, velmi osvěžující.

1,8 Známka testu

Samson Grapefruit mix

Samson Grapefruit mix

Výrobce:
v Rakousku pro Samson

- míchaný nápoj na bázi světlého piva ležák
- obsah alkoholu: 2,33 % obj.
- energetická hodnota: 163 kJ/100 ml
- obsah cukru: 4,9 g/100 ml
- 1/2 l nápoje obsahuje 5,6 kostky cukru

Běžná cena 17,90

Co zjistil test

vyvážené chutě
příjemná ovocná vůně

Hodnocení

Lehce zakalená sytě žlutá barva. Řídká nestabilní pěna. Říz přiměřený. Příjemně ovocná vůně. Sympaticky lehká nevtíravá chuť s osvěžující hořkostí. Vyvážené chutě s trochu vyšší sladkostí. Dobře pitelný nápoj působící přírodně.

2,1 Známka testu

Zlatopramen Radler citron

Zlatopramen Radler citron

Výrobce:
Heineken

- míchaný nápoj z výčepního piva
- obsah alkoholu: 1,77 % obj.
- energetická hodnota: 148 kJ/100 ml
- obsah cukru: 3,2 g/100 ml
- 1/2 l nápoje obsahuje 3,6 kostky cukru

Běžná cena 17,90

Co zjistil test

příjemně kyselé
vyrovnaná sladkost a hořkost
dobrý říz

Hodnocení

Světle žlutá barva se zákalem. Pěna je řídká a rychle opadne. Velmi příjemná nevtíravá vůně po ovoci. Dobrý říz. Příjemně kyselé, vyrovnaná sladkost a hořkost. Velmi dobře pitelné s příjemnou hořkostí na konci. Osvěžující nápoj, i když méně výrazný.

2,2 Známka testu

Další testy z kategorie Alkoholické nápoje

Test Dnes: Pšeničná piva

Test Dnes: Pšeničná piva

Pšeničné pivo se skvěle hodí do letních veder. Je lehké, osvěžující, nakyslé, má málo alkoholu... Musíte si ovšem dobře vybrat. Ne všechny pivovary ho totiž dovedou správně uvařit. Ukázal to aktuální test MF DNES, v němž se potkalo dvanáct pšeničných piv z velkých i malých pivovarů.

Test Dnes: Ležáky v plechovce

Test Dnes: Ležáky v plechovce

Čerstvé chutná skvěle, starší je často zvětralé Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani stejnému pivu v lahvi. Může totiž rychleji zvětrat.

Test DNES: Sudové ležáky

Test DNES: Sudové ležáky

Překvapení testu: Dvě třetiny vzorků předběhly nejznámější českou značku Pilsner Urquell. Nesvědčí to o nízké kvalitě plzeňského, ale o vysoké úrovni českých piv.

Test DNES: Výčepní piva

Test DNES: Výčepní piva

Dvanáct druhů výčepních piv ze sudů testovaly dvě poroty: odborná a laická. U laiků zvítězil Primátor, u expertů piva velkých značek. Běžní konzumenti celkově ocenili piva víc než profesionálové.

Test DNES: Šumivá vína

Test DNES: Šumivá vína

Sekty z moravských a českých vinic: překvapivě kvalitní. Sekty vyrobené moravskými a českými vinaři klasickou metodou z Champagne na vánočním stole ostudu neudělají.

Test DNES: Cidery

Test DNES: Cidery

Pozitiva: Ani jeden nechutnal úplně špatně. Většina voněla po jablkách. Negativa: U průmyslových vadila umělá chuť. Některé jsou až moc sladké nebo přesycené bublinkami.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.