16.8.2013

Test balených salátů

Test balených salátů

Balený salát je choulostivý stejně jako mleté maso. Udělat si doma salát z několika druhů zeleniny je docela pracné. Nakoupit, umýt, nakrájet... U salátů ze sáčků stačí jen obsah vysypat do mísy, ochutit po libosti a pustit se do jídla. Není divu, že si našly své příznivce.

Nakrájený salát se rychle kazí

Bakteriím v salátech se nelze úplně vyhnout. Krájená zelenina je totiž stejně choulostivá jako mleté maso. „Když listy salátu nakrájíte, tak narušíte jejich přirozenou strukturu a salát je pak náchylnější k mikrobiálním změnám, stejně jako když rozemelete maso,“ říká Stanislava Herčíková ze Státního veterinárního ústavu v Praze.

A ochranná atmosféra, kterou byla opatřena většina testovaných produktů, ochrání sice vzhled salátu, ale pomnožení bakterií úplně nezabrání. „Zhruba dvě třetiny salátů měly velmi dobrý vzhled i na konci data spotřeby, jakmile jsme ale sáčky otevřeli a obsah vystavili teplu, světlu a kyslíku, šla kvalita rychle dolů. Saláty vadly, měnily barvu a po půl hodině vypadaly nevábně," říká Stanislava Herčíková.

Úplně bez pesticidů byl jen jeden vzorek

V salátech jsme zjišťovali i obsah dusičnanů a pesticidů, chemických prostředků, které se v zemědělství používají ke hnojení a na ochranu rostlin. Úplně bez pesticidů sledovaných v testu byl jen jeden vzorek, všechny ostatní obsahovaly jeden i více pesticidů, pouze však ve stopovém množství. Našly se dokonce i v biosalátu z Itálie.

Neznamená to však, že pesticidy byly použity při pěstování zeleniny, mohly se do ní dostat i z prostředí. Zajímavé je, že biosalát měl také nejvyšší obsah dusičnanů ze všech.

Radicchio, sugarloaf, frisee, lollo rosso... Víte, co jíte?

Salát patří do skupiny listové zeleniny, která zahrnuje zhruba 200 botanických odrůd. Nejznámější je salát hlávkový, v poslední době se v obchodech objevují i další, méně známé druhy.

Ledový salát (Iceberg)

Patří mezi salátové novinky. Byl vyšlechtěn v Kalifornii koncem 19. století. Svůj název získal salát podle lesklého povrchu listů, které vypadají jako zkřehlé mrazem. Má méně vitaminů než hlávkový salát, ale zato více vlákniny – nejvíce ze všech druhů salátů. Je velmi křehký, šťavnatý a lahodný, nevadne a je mimořádně trvanlivý.

Římský salát

Od hlávkového salátu se liší tvarem. Mírně zkadeřené tmavozelené listy tvoří protáhlou hlávku, žlutozelené listy jemnější srdíčko. Má velmi příjemnou, byť nevýraznou chuť, hodně vlákniny a vysoký obsah vitaminu C. Listy jsou silnější než u hlávkového salátu, proto má římský salát delší trvanlivost.

Rukola

Pochází z Apeninského poloostrova, patří do čeledi brukvovitých, které mají charakteristické zelené vykrajované listy podobné pampelišce. Má lehce nahořklou ořechovou příchuť. Výborně se doplňuje s rajčaty a bazalkou, proto má své místo hlavně v italské kuchyni. Používá se do salátů i k dozdobení pokrmů. V tuzemských obchodech se rukola prodává v zatavených sáčcích, problém je, že na nich mnohdy nenajdete datum, dokdy byste ji měli spotřebovat.

Čekanka

Salátová zelenina pro ty, kteří si libují v hořké chuti. Bílé křupavé puky se světle zelenou špičkou a jemně nahořklou chutí je třeba uchovávat ve tmě, protože na světle ještě více hořknou. Má vysoký obsah draslíku, fosforu, hořčíku, železa a vápníku. Hodí se do salátů, ale i k zapékání.

Endivie

Česky štěrbák. Existuje několik druhů s různě zkadeřenými a zabarvenými listy. Obsahuje hodně draslíku, je lehce hořký a vydrží relativně dlouho. Původní vlastí tohoto středomořského salátu je Střední Asie a Indie. Letní endivie má protáhlé jemné listy, zimní endivie má tužší tmavě zelené listy, nazývá se Eskariol.

Frisee

Takový název se vžil pro kadeřavou endivii. Na obalech bývá někdy uveden jako Fríse či Frizee.

Radicchio

Typ červené čekanky pochází z Itálie. Křehké listy zbarvené do lehce fialově červené a prorostlé bílými žilkami tvoří velmi pevné malé hlávky s jemně nahořklou chutí. V míchaných salátech vypadá velmi efektně. Má vysoký obsah draslíku.

Lollo rosso

Kadeřavý salát s červenými listy, se zelenými listy se nazývá lollo biondo. Je příbuzný čekanky, ale nemá nahořklou chuť. Chuťově je spíš nevýrazný, zato působí velmi dekorativně, takže se používá do míchanýchmíchaných salátů. Netvoří hlávku, ale volnou růžici jednotlivých listů.

Zuckerhut

Podzimní čekanka s válcovitými hlávkami jasně zelené barvy. Své jméno „cukrový klobouk“ nezískala podle chuti, protože je stejně jako všechny čekanky hořká, ale spíš podle špičatého tvaru.

Polníček

Velmi křehký salát má mladé aromatické listy s oříškovou příchutí. Je výživově hodnotnější než hlávkový salát, protože má vysoký obsah minerálních látek, hlavně hořčíku, a vitaminu C.

Sugarloaf

V Česku poměrně neznámý druh salátu, který je jakýmsi křížencem římského salátu a bílého zelí. Je to druh čekanky s pevnou kuželovitou hlávkou a vynikající chutí. Používá se za studena do salátů nebo se vaří jako zelí

Stáhni v PDF

Výrobky, které uspěly v testu

Albert Quality Salát MIX extra

Koupeno: Albert

cena za balení: 29,90 Kč/200 g
zelenina: ledový salát 35 %, radicchio 35 %, bílé zelí 20 %, mrkev 10 %
způsob balení: zataveno v sáčku, ochranná atmosféra

Běžná cena 14,95

Co zjistil test

Mikrobiologický obraz nejlepší ze všech,křehká a křupavá konzistence

vůně méně čerstvá

Hodnocení

Obsah pesticidů zanedbatelný (1 druh ve stopovém množství), obsah dusičnanů je nízký (249,3 mg/kg). Mikrobiologický obraz nejlepší ze všech. Vyrovnaný příjemný svěží vzhled, křehká a křupavá konzistence, vůně méně čerstvá. Velmi dobré informace pro spotřebitele včetně poměru jednotlivých salátů. Na obale je vyobrazena použitá zelenina s popisem a uvedeny výživové hodnoty.

Známka testu 1,8

Chef Menu Salat De Luxe Salat-Mischung

Výrobce: Chef Menü RakouskoKoupeno: Billa

cena za balení: 34,90 Kč/200 g
zelenina: endivie, frisee, cukrový salát, radicchio v různém poměru
způsob balení: zataveno v sáčku, ochranná atmosféra není uvedena

Běžná cena 17,45

Co zjistil test

vyvážený svěží vzhled a barva, čerstvá vůně

výživové hodnoty jsou pouze v němčině, jen část údajů je dotištěna v češtině.

Hodnocení

Obsah pesticidů zanedbatelný (1 druh ve stopovém množství), dusičnanů nízký (209 mg/kg). Mikrobiologicky průměrný, vyšší kvasinky. Vyvážený svěží vzhled a barva, rovnoměrné kousky, křupavá a křehká konzistence a čerstvá vůně. Informace o použité zelenině a výživové hodnoty jsou pouze v němčině, jen část údajů je dotištěna v češtině. Například se nedozvíte, zda je salát praný.

Známka testu 1,9

Horeca Insalata mista/ HS salát

Koupeno: MAKRO

cena za balení: 51 Kč/250 g
zelenina: salát frisee, escarole, radicchio chioggia, čekanka
způsob balení: vanička se zataveným víčkem, ochran. atmosféra neuvedena

Běžná cena 20,45

Co zjistil test

Salát působí svěže a čerstvě

některé listy ale začínají na lomu mírně hnědnout, některé údaje jsou jen v italštině

Hodnocení

Jediný ze všech vzorků neobsahuje ani stopy pesticidů. Obsah dusičnanů je nízký (690 mg/kg). Mikrobiologicky průměrný, vyšší kvasinky. Salát působí svěže a čerstvě, některé listy ale začínají na lomu mírně hnědnout, konzistence a vůně odpovídající. Kvalitní pevný obal. Některé údaje jsou jen v italštině. Doporučená teplota skladování do 8 stupňů Celsia je příliš vysoká, salát musí být v teplotě do pěti stupňů.

Známka testu 2,1

Stáhni v PDF

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Vánočního pečivo

Test DNES: Vánočního pečivo

Francouzi zadělávají vánočku z kila mouky a půl kila másla a ani Němci při přípravě štóly nešetří tukem. Zato vánoční pečivo z českých obchodů je spíš „dietní“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 5.1.2018

Test DNES: Dětské moučníky

Test DNES: Dětské moučníky

I když dětské snacky vypadají jako ideální školní svačina, raději zůstaňte u ovoce nebo pečiva. Ty školákovi skutečně dodají potřebné živiny.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.11.2017

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

MF DNES se vydala nakupovat do sousedních zemí, aby porovnala ceny a složení potravin a drogerie u nás a v cizině. Pokud chcete ušetřit, vydejte se za hranice, zvlášť když máte malé děti.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 27.10.2017

Test DNES: Pizza Hawai

Test DNES: Pizza Hawai

„Nejbohatší“ mrazená pizza má dvakrát více šunky než ta „nejchudší“. Jedna čerstvá pizza chutnala hůř než vítěz mezi plackami z mrazáků.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 14.9.2017

Test DNES: Nakládané feferonky

Test DNES: Nakládané feferonky

MF DNES porovnala nakládané feferony na přelomu dvou papričkových sezon, kdy se ještě griluje, k čemuž chilli patří, a už se také začínají připravovat výživné pokrmy, v nichž má pikantní příchuť za úkol rozpohybovat krev... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 19.9.2017

Test DNES: Tatarská omáčka

Test DNES: Tatarská omáčka

Zatímco v Polsku mají dochucenou majonézu rádi s vejci a v Maďarsku ji dávají do bramborového salátu, nám chutná snad úplně ke všemu. Test MF DNES zjistil, že i když si koupíte levnou tatarskou omáčku, chybu neuděláte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.5.2017

Nejčtenější testy

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Probiotika

ProbiotikaJak na jarní únavu? Pomůže zelenina, nebo probiotika. Také jste se nemohli dočkat jara, a když se ko... Celý test

Test DNES: Drůbeží párky

Test DNES: Drůbeží párkyPozitiva: Většinou nejsou přesolené. Ani jeden v kvalitě vysloveně nepropadl. Negativa: Chybí jim ch... Celý test

Test DNES: Toaletní papír

Test DNES: Toaletní papírPozitiva: žádný z papírů v testu vyloženě nepropadl. Dobré výrobky jde koupit i za málo peněz. Negat... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama