5.1.2015

Test DNES: Dětské autosedačky

Test DNES: Dětské autosedačky

Test ukázal, že na autosedačce pro dítě by se nemělo šetřit

Pozitiva: I mezi velmi levnými autosedačkami se našla jedna kvalitní. Stojí přitom pouhých 900 korun.

Negativa: Šest z jedenácti sedaček zcela propadlo. Jedna při čelním nárazu dokonce praskla a dítě by z ní mohlo vyletět ven.

Stojí zdraví a možná i život vašeho dítěte za 2 601 korun? Možná se pozastavíte nad tím, co je to za provokativní dotaz. Ale právě taková otázka vyplynula z testu velmi levných dětských autosedaček, který společnými silami provedlo několik evropských autoklubů v čele s německým ADAC a rakouským ÖAMTK.

Suma z úvodní otázky je totiž cenový rozdíl mezi levnější sedačkou Nania Safety Paris SP za 1 399 korun, která při simulované havárii praskla, a velmi bezpečnými výrobky kolem čtyř tisíc korun, prověřenými v předchozím testu poněkud dražších sedaček.

S bezpečností při nárazu měly problémy i další čtyři sedačky z jedenácti testovaných. Jedna pak dostala nejhorší známku kvůli tomu, že obsahovala velké množství škodlivých látek. Velmi dobře uspěla v celkovém hodnocení jen jediná sedačka. Všechny byly koupeny v levných diskontních prodejnách nebo na internetu.

Je to propastný rozdíl oproti jarnímu testu autoklubu ADAC, který byl proveden podle zcela shodné metodiky. Bylo do něj zařazeno 28 sedaček v cenách od 2 200 do 11 500 korun. Devatenáct z nich přitom získalo hodnocení odpovídající školní jedničce nebo dvojce. A mezi těmito velmi bezpečnými výrobky jich bylo několik už v ceně kolem čtyř tisíc korun. Příkladem mohou být autosedačky HTS Besafe iZi Go X1 nebo Recaro Privia.

Test přísnější, než požadují normy

Automotoklub ADAC, v jehož testu levné sedačky vesměs neuspěly, se netají tím, že jeho požadavky na bezpečnost jsou výrazně vyšší, než požadují evropské normy. A podle těch se schvaluje uvedení nových výrobků na trh. Jinými slovy, pokud sedačka nevyhoví v testu ADAC, ještě to neznamená, že by se vůbec neměla prodávat. Minimální požadavky na bezpečnost dané evropskou normou by plnit měla.

A jak tedy německý autoklub sedačky zkouší?

Hlavní důraz klade na nárazové testy. V těch z velmi levných autosedaček nejlépe uspěla Obaby Tiny Tatty Teddy za 900 Kč. „Jedná se o vyvážený model bez větších slabin,“ okomentoval její výsledky rakouský autoklub. Nárazové testy probíhaly tak, že se sedačka s figurínou dítěte ukotvila do skeletu automobilu Volkswagen Golf a pak se simuloval čelní náraz při rychlosti 64 km/h. Sedačka by tento náraz měla snést, udržet dítě a zajistit, aby se mu nic nestalo.

Poté se zkoušel boční náraz při rychlosti 50 km/h. ADAC tyto rychlosti a úhly nárazu vybral proto, že podle něj nejlépe napodobují situace, které se mohou stát v běžném provozu.

Inspektoři také přísně hodnotili vedení bezpečnostního pásu a to, zda by při nárazu nemohl dítěti ublížit. Stejná metodika pro testy platí už několik let, dají se tedy dobře srovnávat mezi sebou.

Hodnotí se i snadnost instalace

Kromě bezpečnostních kritérií se v testu hodnotilo i to, jak snadno jde sedačka do auta nainstalovat a jak pochopitelný je návod na její použití. Tohoto úkolu se ujali lidé z rakouského autoklubu ÖAMTC a švýcarského TCS.

Sedačky instalovali do malého Fiatu 500, do hatchbacku Volkswagen Golf a do velkého MPV Ford Galaxy.

Dalšími hodnocenými parametry byla ergonomie sedačky a obsah škodlivých látek ve hmotách, ze kterých je vyrobena.

I z tohoto pohledu se v testu našel jeden „hříšník“, a to sedačka Nania Starter SP, která dostala nevyhovující hodnocení právě kvůli vysokému obsahu škodlivých látek. Autoři testu však neupřesňují, o jakou konkrétní látku se jednalo. Dostupné i na českém trhu Většina z testovaných sedaček byla podle ÚAMK dostupná i na českém trhu a autoklub dohledal i jejich orientační ceny. Další sedačky se daly velmi levně pořídit v německém nebo rakouském pohraničí nebo v tamních internetových obchodech, proto jejich vlastnosti mohou být zajímavé i pro české zákazníky.

Výrobky, které uspěly v testu

Obaby Tiny Tatty Teddy

Pro děti do 13 kg, 0+ let
Známka za bezpečnost: 1,9

Běžná cena 900

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, její instalace je však složitější. po instalaci do auta je stabilní. Návod k použití má drobnější nedostatky.

Ergonomie: Dobrá opěrka nohou. Dítě v sedačce nemá omezený výhled. Minusem je jen slabé polstrování.

Škodlivé látky: Mírně zvýšený obsah

Bezpečnost: Velmi nízké riziko poranění při čelním nárazu, ale střední riziko zranění při bočním nárazu. Dobře vedený pás.

Známka testu 2

Nania Racer SP

Pro děti od 9 do 36 kg,1 až 12 let
Známka za bezpečnost: 2,7

Běžná cena 1 500

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Lehká sedačka, poněkud složitější instalace do auta. Je přiložen dobře zpracovaný návod k použití.

Ergonomie: Sedačka není zbytečně objemná. Dítě z ní však nemá dobrý výhled, ani místo pro nohy není optimální. Jen tenké polstrování.

Škodlivé látky: Mírně zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobře vedený bezpečnostní pás, ale střední riziko zranění při čelních a bočních nárazech. Sedačka není ve vozidle stabilní.

Známka testu 3

Fisher Price FP 3000

Pro děti od 9 do 36 kg, 1 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,2

Běžná cena 1 300

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, což je příjemné při jejím usazování do auta. Její instalace je však poněkud složitější. Návod je dobře pochopitelný.

Ergonomie: Sedačka je skladná a má dobré opěrky nohou. Má však jen tenké polstrování. Dítě špatně vidí ven.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobré vedení bezpečnostního pásu. Střední riziko zranění při čelních a bočních nárazech. Sedačka není v autě příliš stabilní.

Známka testu 3

Fisher Price FP 4000

Pro děti od 15 do 36 kg, 4 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,0

Běžná cena 1 149

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, její instalace do auta je velmi snadná a rychlá. Dobře zpracovaný a snadno pochopitelný návod k obsluze.

Ergonomie: Dobrá opěrka nohou. Výhled dítěte není ničím omezován. Sedačka má jen slabé polstrování.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobře vedený bezpečností pás. Střední riziko zranění při čelních i bočních nárazech. Sedačka není v autě příliš stabilní.

Známka testu 3

Vivitta JAN AB 710-B

Pro děti od 15 do 36 kg, 4 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,4

Běžná cena 912

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, instalace velmi snadná a rychlá. Dobrý návod.

Ergonomie: Příkladný posez dítěte, dobrá opěrka nohou i polstrování. Dítě pěkně vidí ven. Sedačka je velmi blízko sedadlu.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Nízké riziko zranění při čelním nárazu, ovšem zvýšené riziko při bočním nárazu. Dobře vedený bezpečnostní pás. Sedačka není v autě stabilní.

Známka testu 3

Další testy z kategorie Děti

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 14.9.2017

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě nezname... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 1.12.2016

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít lev... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 4.11.2016

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 20.5.2016

Test DNES: Dětská menu

Test DNES: Dětská menu

Pozitiva: Většina jídel se dětem líbila a hezky jim voněla. Dvě jídla z fastfoodu byla nutričně dobře vyvážená. Negativa: Všechna jídla byla přesolená. Většině vzorků chyběla vláknina, jídla byla moc tučná a malá. Někter... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.10.2015

Test DNES: Dětské vlhčené ubrousky

Test DNES: Dětské vlhčené ubrousky

Pozitiva: Jsou velmi praktické. Nejsou v nich zakázané látky. Negativa: Obsahují velký koktejl chemických látek, které zůstávají na kůži. Mnohé z nich jsou potencionální alergeny, některé mohou dráždit.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 15.9.2015

Nejčtenější testy

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Test DNES: Bílé jogurty

Test DNES: Bílé jogurtyJogurty byly většinou kvalitní. Obsahovaly dostatek vápníku i bílkovin, ve třech ze 14 vzorků však b... Celý test

Test DNES: Test Lískooříškové pomazánky

Test DNES: Test Lískooříškové pomazánkyNutella z německého obchodu není stejná jako ta, kterou jsme koupili v Česku. Pozitiva: Výrobci použ... Celý test

Test čistících prostředků

Test čistících prostředkůNastříkat, jedním tahem setřít a je hotovo! Tak vypadá čištění koupelny v reklamách. Realita je však... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama