Test DNES: Dětské autosedačky

Test ukázal, že na autosedačce pro dítě by se nemělo šetřit

Pozitiva: I mezi velmi levnými autosedačkami se našla jedna kvalitní. Stojí přitom pouhých 900 korun.

Negativa: Šest z jedenácti sedaček zcela propadlo. Jedna při čelním nárazu dokonce praskla a dítě by z ní mohlo vyletět ven.

Stojí zdraví a možná i život vašeho dítěte za 2 601 korun? Možná se pozastavíte nad tím, co je to za provokativní dotaz. Ale právě taková otázka vyplynula z testu velmi levných dětských autosedaček, který společnými silami provedlo několik evropských autoklubů v čele s německým ADAC a rakouským ÖAMTK.

Suma z úvodní otázky je totiž cenový rozdíl mezi levnější sedačkou Nania Safety Paris SP za 1 399 korun, která při simulované havárii praskla, a velmi bezpečnými výrobky kolem čtyř tisíc korun, prověřenými v předchozím testu poněkud dražších sedaček.

S bezpečností při nárazu měly problémy i další čtyři sedačky z jedenácti testovaných. Jedna pak dostala nejhorší známku kvůli tomu, že obsahovala velké množství škodlivých látek. Velmi dobře uspěla v celkovém hodnocení jen jediná sedačka. Všechny byly koupeny v levných diskontních prodejnách nebo na internetu.

Je to propastný rozdíl oproti jarnímu testu autoklubu ADAC, který byl proveden podle zcela shodné metodiky. Bylo do něj zařazeno 28 sedaček v cenách od 2 200 do 11 500 korun. Devatenáct z nich přitom získalo hodnocení odpovídající školní jedničce nebo dvojce. A mezi těmito velmi bezpečnými výrobky jich bylo několik už v ceně kolem čtyř tisíc korun. Příkladem mohou být autosedačky HTS Besafe iZi Go X1 nebo Recaro Privia.

Test přísnější, než požadují normy

Automotoklub ADAC, v jehož testu levné sedačky vesměs neuspěly, se netají tím, že jeho požadavky na bezpečnost jsou výrazně vyšší, než požadují evropské normy. A podle těch se schvaluje uvedení nových výrobků na trh. Jinými slovy, pokud sedačka nevyhoví v testu ADAC, ještě to neznamená, že by se vůbec neměla prodávat. Minimální požadavky na bezpečnost dané evropskou normou by plnit měla.

A jak tedy německý autoklub sedačky zkouší?

Hlavní důraz klade na nárazové testy. V těch z velmi levných autosedaček nejlépe uspěla Obaby Tiny Tatty Teddy za 900 Kč. „Jedná se o vyvážený model bez větších slabin,“ okomentoval její výsledky rakouský autoklub. Nárazové testy probíhaly tak, že se sedačka s figurínou dítěte ukotvila do skeletu automobilu Volkswagen Golf a pak se simuloval čelní náraz při rychlosti 64 km/h. Sedačka by tento náraz měla snést, udržet dítě a zajistit, aby se mu nic nestalo.

Poté se zkoušel boční náraz při rychlosti 50 km/h. ADAC tyto rychlosti a úhly nárazu vybral proto, že podle něj nejlépe napodobují situace, které se mohou stát v běžném provozu.

Inspektoři také přísně hodnotili vedení bezpečnostního pásu a to, zda by při nárazu nemohl dítěti ublížit. Stejná metodika pro testy platí už několik let, dají se tedy dobře srovnávat mezi sebou.

Hodnotí se i snadnost instalace

Kromě bezpečnostních kritérií se v testu hodnotilo i to, jak snadno jde sedačka do auta nainstalovat a jak pochopitelný je návod na její použití. Tohoto úkolu se ujali lidé z rakouského autoklubu ÖAMTC a švýcarského TCS.

Sedačky instalovali do malého Fiatu 500, do hatchbacku Volkswagen Golf a do velkého MPV Ford Galaxy.

Dalšími hodnocenými parametry byla ergonomie sedačky a obsah škodlivých látek ve hmotách, ze kterých je vyrobena.

I z tohoto pohledu se v testu našel jeden „hříšník“, a to sedačka Nania Starter SP, která dostala nevyhovující hodnocení právě kvůli vysokému obsahu škodlivých látek. Autoři testu však neupřesňují, o jakou konkrétní látku se jednalo. Dostupné i na českém trhu Většina z testovaných sedaček byla podle ÚAMK dostupná i na českém trhu a autoklub dohledal i jejich orientační ceny. Další sedačky se daly velmi levně pořídit v německém nebo rakouském pohraničí nebo v tamních internetových obchodech, proto jejich vlastnosti mohou být zajímavé i pro české zákazníky.

Výrobky, které uspěly v testu

Obaby Tiny Tatty Teddy

Obaby Tiny Tatty Teddy

Pro děti do 13 kg, 0+ let
Známka za bezpečnost: 1,9

Běžná cena 900

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, její instalace je však složitější. po instalaci do auta je stabilní. Návod k použití má drobnější nedostatky.

Ergonomie: Dobrá opěrka nohou. Dítě v sedačce nemá omezený výhled. Minusem je jen slabé polstrování.

Škodlivé látky: Mírně zvýšený obsah

Bezpečnost: Velmi nízké riziko poranění při čelním nárazu, ale střední riziko zranění při bočním nárazu. Dobře vedený pás.

2 Známka testu

Nania Racer SP

Nania Racer SP

Pro děti od 9 do 36 kg,1 až 12 let
Známka za bezpečnost: 2,7

Běžná cena 1 500

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Lehká sedačka, poněkud složitější instalace do auta. Je přiložen dobře zpracovaný návod k použití.

Ergonomie: Sedačka není zbytečně objemná. Dítě z ní však nemá dobrý výhled, ani místo pro nohy není optimální. Jen tenké polstrování.

Škodlivé látky: Mírně zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobře vedený bezpečnostní pás, ale střední riziko zranění při čelních a bočních nárazech. Sedačka není ve vozidle stabilní.

3 Známka testu

Fisher Price FP 3000

Fisher Price FP 3000

Pro děti od 9 do 36 kg, 1 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,2

Běžná cena 1 300

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, což je příjemné při jejím usazování do auta. Její instalace je však poněkud složitější. Návod je dobře pochopitelný.

Ergonomie: Sedačka je skladná a má dobré opěrky nohou. Má však jen tenké polstrování. Dítě špatně vidí ven.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobré vedení bezpečnostního pásu. Střední riziko zranění při čelních a bočních nárazech. Sedačka není v autě příliš stabilní.

3 Známka testu

Fisher Price FP 4000

Fisher Price FP 4000

Pro děti od 15 do 36 kg, 4 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,0

Běžná cena 1 149

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, její instalace do auta je velmi snadná a rychlá. Dobře zpracovaný a snadno pochopitelný návod k obsluze.

Ergonomie: Dobrá opěrka nohou. Výhled dítěte není ničím omezován. Sedačka má jen slabé polstrování.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Dobře vedený bezpečností pás. Střední riziko zranění při čelních i bočních nárazech. Sedačka není v autě příliš stabilní.

3 Známka testu

Vivitta JAN AB 710-B

Vivitta JAN AB 710-B

Pro děti od 15 do 36 kg, 4 až 12 let
Známka za bezpečnost: 3,4

Běžná cena 912

Co zjistil test

Hodnocení

Manipulace: Sedačka je lehká, instalace velmi snadná a rychlá. Dobrý návod.

Ergonomie: Příkladný posez dítěte, dobrá opěrka nohou i polstrování. Dítě pěkně vidí ven. Sedačka je velmi blízko sedadlu.

Škodlivé látky: Zvýšený obsah

Bezpečnost: Nízké riziko zranění při čelním nárazu, ovšem zvýšené riziko při bočním nárazu. Dobře vedený bezpečnostní pás. Sedačka není v autě stabilní.

3 Známka testu

Další testy z kategorie Děti

Test Dnes: Pera

Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun. Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.