Test DNES: Papírové kapesníky

Hebké jako hedvábí i drsné jako struhadlo. Stačí pár dní rýmy a obvykle se dostaví nepříjemný následek: bolestivě odřený nos, i když reklamní slogany slibují kapesníky jemné jako bavlna. Existují takové, které by byly jemné a pevné zároveň?

Renesanční kavalíři a dámy si vážili svých přepychových kapesníků natolik, že přiměli drážďanské konšely, aby v roce 1595 zakázali jejich používání prostými lidmi.

V době, kdy jemné plátno dávno vystřídal (recyklovaný) papír, to je něco nepředstavitelného.

A přece by všichni ti, kdož teď zápolí s nachlazením či jarní alergií, byli vděční, kdyby jim nos zase laskal kapesník hebký jako hedvábí a pevný jako damašek. Jenže může takový být i obyčejný kapesník z papíru za několik haléřů? Co vlastně na zákazníky v balíčcích čeká – delikátnost srovnatelná s bavlnou, jak tvrdí reklamní slogany, nebo spíš smirkový papír?

Redakce MF DNES se proto tentokrát rozhodla prověřit vlastnosti papírových kapesníků, které si můžete koupit v českých drogeriích a supermarketech.

Základní charakteristiky (rozměry, váhu apod.), schopnost vstřebávat vodu a pevnost dvanácti vybraných vzorků testovali v laboratoři odborníci z Textilního zkušebního ústavu (TZÚ) v Brně, jejich praktickou užitnost vyzkoušelo doslova na vlastní kůži téměř třicet dobrovolníků, kteří se v únoru přihlásili na výzvu MF DNES.

Nakonec se ukázalo, že v případě nouze je možné použít každý ze zakoupených kapesníků, ale s některými možná budete mít zakrátko pocit, že si dřete nos kusem novin, nebo se budete potýkat s proděravělým ubrouskem.

Čtyři vrstvy zabrání nehodám

Do redakčního testu jsme záměrně vybrali zástupce rozdílných cenových a kvalitativních kategorií.

Zkušebna i spotřebitelská porota tak hodnotily kapesníky dvou-, tří- a čtyřvrstvé, za 99 haléřů za balíček i bez haléře za čtyři koruny, další určené především dětem, ty s pověstí luxusního zboží i privátní značky.

A tentokrát se potvrdilo, že cena bývá přímo úměrná kvalitě. V technických zkouškách porazily nejdražší čtyřvrstvé vzorky ty dvouvrstvé „o parník“.

„Podle očekávání platí, že kapesníčky s vyšším počtem vrstev vykazují vyšší pevnost za sucha i za mokra,“ shrnul výsledky jednoho z podstatných kritérií Petr Nasadil, který v TZÚ na testování dohlížel.

Pokud tedy nechcete riskovat, že si budete po každém použití kapesníku muset důkladně mýt ruce, vyberte si třeba kapesníky Amelia, ty ze zkoušky vyšly jako nejpevnější. Naopak nejméně drží za sucha dětské kapesníčky Linteo Kids, za mokra Tesco Value.

Pro představu: zatímco mokrý kapesník Amelia se protrhne až při působení tíhové síly přes čtvrt kila, nejlevnějšímu kapesníku z Teska stačí síla jen 23 gramů, tedy půlky rohlíku. Rozdíl v pevnosti je víc než jedenáctinásobný!

Při ověřování schopnosti kapesníků absorbovat vodu už tak velké odstupy nebyly. „Nasákavost všech vzorků je velmi dobrá. I rozdíly v této kategorii jsou však do velké míry způsobeny počtem vrstev,“ připomněl Petr Nasadil.

Nejlépe si v absolutních číslech vedl celkový vítěz testu, prémiová řada Tesco Tissues, poslední byl jeho vzdálený lowcostový příbuzný Tesco Value. Pokud byste chtěli tímto kapesníkem setřít rozlitou vodu, pojme jen něco málo přes 10 mililitrů, jeho čtyřvrstvá přízeň zvládne dvojnásobek.

Kapesníková turistika do Saska

Pevnost a schopnost nasát tekutinu mohou být při nákupu důležité, přesto vedou ruce spotřebitelů u regálu obvykle jiné pohnutky.

Jak ukázala anketa na portálu AkcniCeny.cz, hlavním kritériem výběru je pro zákazníky počet vrstev. Nejčastěji přitom volí tři (56,9 %), případně pouze dvě (17 %).

A pak rozhoduje samozřejmě cena. Kvůli té někteří Češi jezdí nakupovat papírové kapesníky spolu s potravinami do Německa.

„Sto 4vrstvých kapesníků v krabici vyjde zhruba na 0,95 eura (cca 26 Kč), to v Česku neseženu. Podobné to je i s kapesníky v balíčcích po deseti kusech, balení po třiceti stojí 1,85 eura (51 Kč),“ vysvětluje Vítězslav Bureš, proč už dobrých deset let nakupuje i tohle zboží u sousedů v Kauflandu.

Stačí vzít kalkulačku do ruky a zjistíte, že to není žádná manýra. V Česku zaplatíte za podobné kapesníky, pokud je tedy vůbec seženete, minimálně 40, resp. 65 korun. Jestliže máte tak velkou spotřebu jako tato rodina, už je úspora znát.

Gentlemani vs. drsňáci

S tolika znalostmi se Vítězslav Bureš musel stát jedním z dobrovolníků, kteří vybrané vzorky testovali na vlastní nos. Ostatně i většina dal- ších porotců měla s tímto artiklem bohaté zkušenosti kvůli četným nachlazením či senné rýmě.

Verdikt spotřebitelů nakonec zněl – nejlepší jsou 4vrstvé kapesníky Soft&Sicher (známka od porotců 1,4), dostatečně odolné, zároveň příjemné na dotyk, ale zase ne příliš hladké, aby ztrácely na funkčnosti, prostě něco na způsob gentlemana s pevným charakterem.

Navíc uživatele potěšilo i balení, které jim nezvyšovalo tep tím, že by odpadávala lepicí páska, ničilo se otvírání nebo se kapesníky nedaly z balíčku jednoduše vyndat.

„Pokud tento kapesník zapomenu v kapse a dám prát prádlo, neroztřepí se,“ popsal jeden účastník testu nečekaná pozitiva.

Nadprůměrné hodnocení měly také značky Natuvell (známka 1,54) a Zewa (1,89), vzorek se třemi vrstvami, který se protlačil mezi 4vrstvé konkurenty.

V hodnocení nejhorších kousků se porotci se zkušebnou shodli stoprocentně – propadly ty, jež mají jen dvě vrstvy. Jsou totiž hrubé, přitom nic nevydrží. „Ale v nouzi dobrý,“ milosrdně komentoval jeden z účastníků kapesníky připomínající drsňáky s příliš křehkou podstatou.

Kapesníky do toalety nepatří

Ač budete používat útlé kapesníky pouze se dvěma vrstvami, mějte na paměti, že po použití patří vždycky do směsného odpadu.

Tedy nikoliv do kontejneru na papír ani do toalety. „Rozkládají se totiž obtížněji než toaletní papír,“ připomněl Tomáš Mrázek z Pražských vodovodů a kanalizací.

Výrobky, které uspěly v testu

Tesco Tissues 4 vrstvy

Tesco Tissues 4 vrstvy

Koupeno:
Tesco

Cena za balíček: 3,99 Kč

Běžná cena 39,90

Co zjistil test

Hodnocení

Nejdražší vzorek obstál především v laboratorních analýzách, nejlépe si vedl v testu nasákavosti, velmi dobrých výsledků dosáhl i při testování pevnosti za sucha a mokra (druhý, resp. třetí nejlepší). O něco horší hodnocení dostaly kapesníky za obal – design uživatele příliš nezaujal a otvírání nebylo moc příjemné. Čtvrtině testujících upadla páska, která obal uzavírá.

Hodnocení uživatelů: „Příjemné překvapení. Velmi příjemný, přitom hodně robustní.“ „Kapesník je jemný, hebký, saje dobře. Obal je nuda bez nápadu, špatně lepí.“ „Saje o fous lépe, než vypadá.“ „Kapesníčky byly velmi příjemné, jemné a vydržely, ale podle vzhledu bych si je v obchodě nejspíš nevybrala.“

1,5 Známka testu

Soft&Sicher 4 vrstvy

Soft&Sicher 4 vrstvy

Koupeno:
dm drogerie markt

Cena za balíček: 2,66 Kč

Běžná cena 39,90

Co zjistil test

Hodnocení

Vzorek dopadl při praktickém testování nejlépe. Uživatelé ocenili, nakolik jsou kapesníky pevné a zároveň jemné při dotyku na tváři, líbilo se jim i zpracování obalu. V laboratoři si vedly kapesníky průměrně, obstály hlavně v testu pevnosti za mokra, spíš podprůměrné výsledky zaznamenaly ve zkoušce nasákavosti vody na gram suchého kapesníku.

Hodnocení uživatelů: „Pěkný obal, kapesníčky jsou jemné, i když tomu, kdo má hodně velkou rýmu, stejně odřou nos. Docela savé, dají se použít i vícekrát.“ „Krásný, moderní design, kapesníčky jsou velmi jemné a příjemné.“ „Velmi příjemný, přitom pevný – název neklame.“, „Pro mě vítěz, kupuji si tyto kapesníky často.“

1,6 Známka testu

Zewa 3 vrstvy

Zewa 3 vrstvy

Koupeno:
Globus

Cena za balíček: 3,49 Kč

Běžná cena 34,90

Co zjistil test

Hodnocení

Kapesníky hodnotili lidé při praktickém testu jako velmi funkční, i když je zklamalo, že nejsou tak jemné, jak očekávali. Některé uživatele odradil i výrazný design balíčku. Ve zkušebně dopadly kapesníčky výborně, horší byla jen jejich nasákavost na gram suchého kapesníku.

Hodnocení uživatelů: „Na to, že to jsou docela drahé kapesníky, mě zklamalo, že jsou celkem hrubé a odírají nos.“, „Ačkoliv jsou kapesníky 3vrstvé, kvalitou jsou srovnatelné se 4vrstvými. Rozdíl bych nepoznala, jsou pevné a netrhají se.“, „Na obalu bylo deklarováno, že jsou jemné jako bavlna, ale takovou jemnost jsem bohužel nepocítil.“

1,7 Známka testu

Natuvell 4 vrstvy

Natuvell 4 vrstvy

Koupeno:
Globus

Cena za balíček: 2,16 Kč

Běžná cena 64,90

Co zjistil test

Hodnocení

Od spotřebitelů dostaly kapesníky vyráběné pro řetězec Globus výborné hodnocení. Přišly jim nejjemnější ze všech, zároveň byly dostatečně pevné. Body tak u lidí ztratily kapesníky jen za design balíčku. Ve zkušebně dopadl vzorek průměrně, nejlepších výsledků dosáhly kapesníky ve zkoušce nasákavosti jednoho kusu, což je dáno především 4 vrstvami.

Hodnocení uživatelů: „Nelíbí se mi obal, ale funkčně jsou kapesníky bez chyby. To bych od privátní značky nečekala.“ „Kapesník nebyl tak lehce prosmrkatelný a dal se použít i dvakrát nebo třikrát. Nenašla jsem nic, čím by mě zklamal.“ „Pevné kapesníky s nevtíravou ‚vůní‘.“

1,7 Známka testu

Frotto 3 vrstvy

Frotto 3 vrstvy

Koupeno:
Lidl

Cena za balíček: 1,29 Kč

Běžná cena 12,90

Co zjistil test

Hodnocení

Kapesníky, které zkušebna i uživatelé hodnotili jako lepší průměr, patřily k nejlevnějším vzorkům. Přitom vykazovaly například velmi dobrou nasákavost jednoho kapesníku. Některým spotřebitelům se zdály dostatečně jemné, ale nepříliš pevné, jiným paradoxně přišly hodně silné, ale hrubší. Problematický byl lepicí pásek, který téměř polovině uživatelů přestal záhy fungovat.

Hodnocení uživatelů: „Počet vrstev je uvedený jen v maďarštině. Kapesník je pevný, ale tenký.“ „Velmi příjemný, méně robustní.“ „Průměr, nenadchne, neurazí, akorát.“ „Kapesník je jemný a pevný.“ „Docela pěkný obal, kapesníky jsou jemné, nejsou tolik prosmrkatelné, použít se ale znova nedají.“

1,8 Známka testu

Amelia 4 vrstvy

Amelia 4 vrstvy

Koupeno:
Kaufland

Cena za balíček: 2,19 Kč

Běžná cena 21,90

Co zjistil test

Hodnocení

Praktické, překvapivě funkční, i když o něco hrubší vzorek ve špatném obalu, shodli se dobrovolníci. Laboratorní analýzy závěry uživatelů potvrdily: kapesníky byly mimořádně pevné za sucha i mokra, horší byla nasákavost na gram suchého kapesníku. Plocha kapesníku byla největší z testovaných vzorků.

Hodnocení uživatelů: „Balíček se otvíral těžko, navíc se již v horní části začal samovolně rozkládat. Kapesníky nejsou příjemné na dotek, jsou spíše hrubší a dosti nepoddajné. Díky pevnosti jsou však efektivní.“ „Balíček vypadá spíš jako kakaové řezy, které prodávají po 10 kusech v Lidlu.“ „Nikdy by mě nenapadlo si tuhle značku pořídit, ale vlastně mě příjemně překvapila.“

1,8 Známka testu

Linteo Kids 3 vrstvy

Linteo Kids 3 vrstvy

Výrobce:
Melitrade
Koupeno:
Tesco

Cena za balíček: 2,99 Kč

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Balíček kapesníčků určených hlavně dětem je menší a má roztomilý design, ale také neposlušný lepicí pásek a nepříjemné otvírání. V laboratoři se ukázalo, že jsou kapesníky nadprůměrně nasákavé, ovšem v pevnosti materiálu dopadly znatelně hůř. Testování potvrdilo i obtížnou manipulaci s lepicím páskem.

Hodnocení uživatelů: „Design balíčku je povedený, ale šel poprvé špatně otevřít, nedala se chytit lepicí páska. Na to, že je to kapesník pro děti, není úplně jemný. Také se roztrhl hned při prvním použití.“ „Je nejjemnější, vhodný pro dětský nosík, ale trhá se.“ „Kapesníčky jsou málo pevné, trhají se a jsou nevhodné pro opakované použití. Ale jsou velmi příjemné na omak.“

2 Známka testu

Harmony 3 vrstvy

Harmony 3 vrstvy

Výrobce:
Harmanec
Koupeno:
Kaufland

Cena za balíček: 2,99 Kč

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

3vrstvé kapesníky ze Slovenska se umístily ve středu tabulky a tomu naprosto odpovídá i hodnocení spotřebitelů a výsledky laboratorních testů. Zkušebna vyhodnotila vzorek jako průměrně nasákavý a průměrně pevný, uživatelé komentovali slabší pevnost i savost. Pochvalu sklidilo příjemné otvírání i funkční a bezproblémový lepicí pásek.

Hodnocení uživatelů: „Kapesník trochu škrábe a není vhodný na opakované použití.“ „Přijde mi, že kapesník nesaje tak, jak vypadá, že sát bude. V testu zklamání.“ „Líbí se mi celkový vzhled kapesníčků, detail labutě na samotném kapesníku. Celkově jsou příjemné.“ „Tuctový design, pevnost kapesníku byla podprůměrná – často se trhal.“

2,1 Známka testu

Veltie 3 vrstvy

Veltie 3 vrstvy

Výrobce:
Velvet Care
Koupeno:
Albert

Cena za balíček: 3,49 Kč

Běžná cena 34,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pokud by výslednou známku tvořilo jen praktické hodnocení prvního dotyku na tváři, patřily by kapesníčky Veltie ke špičce. Známku za příjemný hebký povrch ovšem zhoršuje menší savost, a hlavně podprůměrná pevnost, kterou zaznamenali spotřebitelé i technika ve zkušebně.

Hodnocení uživatelů: „Kapesníček je hodně příjemný, jemný, ale není úplně pevný. Opětovné použití je sice možné, ale ne zcela vyhovující.“ „Špatná perforace, balíček se roztrhl. Lepítko bylo šikmo, tak se nedalo znovu zalepit. Kapesníčky jsou tenké a trhají se, ale na dotek měkké.“ „Velice hebký a příjemný povrch, jako nedostatek vidím pouze 3 vrstvy, a tudíž byl celkem slabý, savost byla jen průměrná.“

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie Drogerie

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

Čističe koupelen jsou přípravky, které by měly být schopné odstranit běžnou koupelnovou nečistotu. Většinou slibují pomoc při úklidu vodního kamene, zbytků mýdla a dodání lesku vodovodním bateriím a armaturám. Dnes již téměř standardní výbavou prostředků na koupelny je čistič s rozprašovačem, který umožňuje pohodlné a rovnoměrné nanášení prostředku, včetně pokrytí i hůře dostupných míst.

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Jestliže chcete zvýšit komfort při použití toalety, klidně si vlhčený papír kupte. Bývá sice poměrně drahý, ale je funkční a příjemný. Ovšem střezte se toho, abyste ho pak jen tak spláchli.

Test DNES: Pytle na odpadky

Test DNES: Pytle na odpadky

Asi to už zažil skoro každý: jdete vynést odpadky a na schodech, ve výtahu nebo před domem se pytel roztrhne a nevábný obsah se vysype na zem. Rozhodli jsme se proto sáčky na odpadky otestovat. Podle čeho se je vyplatí vybírat?

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myček

Vítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické myčky nemají povinnost uvádět na obalu konkrétní obsah aktivních látek. Vystačí si se základními množstevními škatulkami více než 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %. Které tablety a kapsle jsou ale nejúčinnější? Spotřebitelský časopis dTest otestoval 19 produktů a zjistil, že to nejlepší můžete sehnat velmi levně. Dva produkty splnily zadání velmi dobře. Dva vzorky naopak získaly nedostatečnou.

Test DNES: Toaletní papír

Test DNES: Toaletní papír

Pozitiva: žádný z papírů v testu vyloženě nepropadl. Dobré výrobky jde koupit i za málo peněz. Negativa: Některé vzorky se trhaly a dřely na kůži. Některé role byly volně namotané a brzy se spotřebovaly.

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Pozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti neobsahují fosfáty a nezanechávají usazeniny na prádle. Negativa: Na jedničku nepere žádný. Například se stopami po make-upu si neporadí ani jeden.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.