26.12.2015

Test DNES: Šunka nejvyšší jakosti

Test DNES: Šunka nejvyšší jakosti

Pozitiva: Neobsahují sóju ani barviva. Ani jiných aditiv v nich není přehnaně moc.

Negativa: Některé vzorky obsahují méně masa, než uvádějí na obalech. Jiné nesplnily povinné minimum pro obsah čistých svalových bílkovin. A některé zklamaly vzhledem i chutí.

Měl by to být absolutní vrchol masných výrobků, to nejlepší, co si můžete mezi šunkami dopřát. Šunky nejvyšší jakosti stojí na kvalitativním žebříčku na té nejvyšší příčce.

V testu, který uspořádala MF DNES společně s Potravinářskou komorou ČR, však šunky svou pověst špičkového výrobku úplně nepotvrdily. Platí to alespoň pro většinu z dvanácti vzorků, které jsme zařadili do testu.

Dvě šunky nesplnily závazný podíl čistých svalových bílkovin, čtyři vzorky měly nižší podíl masa, než slibovaly na obalech, a většina zklamala v chuti. Ani jedna sice v senzorickém hodnocení vysloveně nepropadla, ale výhrad k jejich vzhledu i chuti bylo víc než dost: vady v textuře, špatně zvolená surovina, hodně soli, příliš uzená chuť...

Na to, že to měla být ta nejvyšší jakost, jsem byl zklamaný, i když tu nebyly žádné extrémně špatné šunky,“ řekl po testu jeden z patnácti hodnotitelů Vojtech Ilko z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Slovo „zklamání“ vyslovili snad všichni degustátoři, které jsme k hodnocení šunek pozvali (názory porotců najdete na straně 6). Průměrné hodnocení dvě minus – řečeno školními známkami – není pro nejkvalitnější šunky na trhu to nejlepší vysvědčení.

 

Nejméně masa mají dvě šunky s Klasou

Vyrobit skutečně dobrou šunku nejvyšší jakosti není nic jednoduchého. Najít tu správnou rovnováhu mezi množstvím masa a vody je totiž obtížné. Pokud má šunka hodně masa a málo vody, může být suchá, tuhá až gumovitá a může se i drobit a rozpadat. Pokud je v ní více vody a méně masa, nesplní zase základní podmínku, kterou šunkám nejvyšší jakosti předepisuje česká legislativa – musí mít nejméně 16 procent čistých svalových bílkovin.

Toto povinné minimum nedodržely dva vzorky – Myslivecká šunka firmy Váhala měla i s nejistotou měření 15,02 % a šunka Mandolína ze Smíchovských uzenin 15,81 %. Oba výrobky přitom nesou značku Klasa.

Šunky oceněné Klasou jsou podle sdělení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který se o značku kvality stará a který také spolufinancoval tento test, přitom pravidelně kontrolovány a zatím nebyl zaznamenán žádný nedostatek. „Zjištěné výsledky jsou pro nás nemilým překvapením, necháme celou věc prošetřit Státní veterinární správou. V případě, že se pochybení potvrdí, budeme ho řešit v součinnosti s ministerstvem zemědělství s tím, že může dojít i k odebrání značky kvality Klasa,“ uvedla Kateřina Ratajová z oddělení marketingu a komunikace SZIF.

 

Obecně se šunky zlepšily

O vyjádření k výsledkům jsme požádali i oba výrobce. „Šunka Mandolína je velmi speciická, skládá se ze čtyř hlavních svalových skupin vepřové kýty – spodní šál, vrchní šál, květová špička a ořech – s různým obsahem tuku a kolagenní bílkoviny. Pokud byl vzorek analyzován z místa s vyšším obsahem kolagenní bílkoviny nebo tuku, mohlo být zjištěno menší množství ČSB, než požaduje legislativa,“ vysvětlil Michal Kratochvíl ze Smíchovských uzenin a přiložil protokol z laboratoře s vyhovujícím výsledkem.

Vlastní rozbor v akreditované laboratoři si nechala udělat i irma Váhala a spol. I tady byl výsledek vyhovující – šunka měla 15,3 % ČSB, což po započtení nejistoty měření požadovaným 16 procentům vyhovuje. K tomu lze říct jediné – nešlo o stejnou šarži jako v testu DNES. A zajímavé je, že Myslivecká šunka propadla v podobném testu v roce 2006. Obecně však lze říci, že od té doby se šunky zlepšily. Tenkrát totiž neprošla téměř polovina vzorků. Devět z dvaceti šunek neodpovídalo jakostní kategorii, pod kterou byly uvedeny na trh.

 

Slibují více masa

Test ukázal ještě jednu slabinu – výrobci nedeklarují na obalech správně množství masa. Pro šunku není stanoven jeho závazný obsah, závazné je ale to, co je uvedeno na obale. Výrobce se od uvedené hodnoty může odchýlit až o 10 procent.

Jen u dvou vzorků odpovídaly změřené hodnoty deklarovaným údajům, u dalších dvou nebyl údaj o obsahu masa vůbec uveden, čtyři vzorky slibované množství splnily jen tak tak (až po započtení 10procentní nejistoty měření). A dalším čtyřem vzorkům nestačila ke splnění deklarace ani tato tolerance.

 

Kvalitní šunka s glutamáty?

Nejmasitější byla šunka Amaso od řezníka Františka Kšány. V laboratoři v ní naměřili 103 procent, což zní nelogicky, ale možné to je. Není to totiž klasická šunka, ale v podstatě kýta nasolená dusitanovou solí. „Z nějakých 110 až 115 kil masa vyrobím 100 kilo šunky,“ vysvětluje František Kšána. Šunka z masa přeštických čuníků ale příliš neuspěla v senzorickém hodnocení. Vzhledem i chutí se výrazně lišila od všech ostatních a hodnotitelům připomínala spíš vařené maso.

Vítězem testu se stala Selská šunka LE & CO, která měla nejlepší senzorické hodnocení, těsně za ní skončila Zámecká šunka z Kosteleckých uzenin a dobře dopadla i šunka Excelent, kterou vyrábí Zeman maso-uzeniny. Všechny tři měly vysoký obsah masa i čistých svalových bílkovin.

Pozitivní je, že ani v jednom vzorku se nenašla zakázaná barviva ani sójová bílkovina. Obsah dusitanů byl nízký, fosfáty byly jen tam, kde byly uvedeny. Dá se říct, že s aditivy to výrobci nepřehánějí. Šunka nejvyšší jakosti by si ale nemusela vypomáhat glutamáty či aromaty – obsahovaly je tři vzorky – zakázané nejsou, v nadstandardním výrobku bychom je však nehledali.

 

Jakostní třídy šunky

Šunka nejvyšší jakosti: má nejméně 16 % čisté svalové bílkoviny (ČSB).

Šunka výběrová: nejméně 13 % ČSB.

Šunka standardní: nejméně 10 % ČSB.

Šunky nejvyšší jakosti a výběrové nesmějí obsahovat obsahovat barviva, vlákninu, škrob a rostlinné či živočišné bílkoviny, standardní ano.

Vepřová šunka musí být vyrobena jen z vepřové kýty, pokud je použita např. plec, musí být označena jako „šunka z plece“.

 

Čistá svalová bílkovina není totéž co maso

Kvalitní šunku dělá především vysoký obsah bílkovin. Proto jsou šunky rozděleny do tří jakostních tříd (nejvyšší jakosti, výběrová a standardní) nikoliv podle obsahu masa, ale podle obsahu tzv. čistých svalových bílkovin (ČSB). Málokdo ale ví, co to znamená. Jde vlastně o analytickou hodnotu, která se zjišťuje přesnou metodou v laboratoři. Zjednodušeně řečeno ČSB vyjadřuje obsah svaloviny, zatímco obsah masa zahrnuje maso jako takové, tedy kromě svaloviny i určité množství tuku a pojivové tkáně.

Vepřové maso obsahuje zhruba 19 až 22 % bílkovin, které jsou obsaženy nejen ve svalech, ale i v pojivových tkáních, proto se od celkových bílkovin odečítají.

Obsah ČSB samozřejmě souvisí s množstvím a kvalitou použitého masa. Čím více je svaloviny a čím je libovější, tím vyšší bude obsah čistých svalových bílkovin.

PRO NÁZORNOST: Dokonale očištěná libová kýta obsahuje zhruba 19 % ČSB. Použije-li výrobce k přípravě šunky 95 % masa a pět procent láku, bude mít jeho šunka zhruba 18 % ČSB (95 % z 19).

Výrobky, které uspěly v testu

Selská šunka nejvyšší jakosti

Výrobce: LE & CO – ing. Jiří LencKoupeno: Billa

Obsah masa

deklarovaný: 96 g / 100 g

zjištěný: 91 g / 100 g

Běžná cena 179

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test
Laboratoř: Obsah masa nižší, než uvádí výrobce, po započtení 10% nejistoty měření ale deklaraci vyhovuje. I obsah čistých svalových bílkovin (18 %) je vysoký.
Degustace: Světle růžová barva, tenké tukové krytí. Mírně suchá šunka má tendenci trhat se. Chuť typická, lahodná. Známka z degustace 1,7, nejlepší ze všech.

Známka testu 1,6

Zámecká šunka KLASA

Výrobce: Kostelecké uzeniny

Obsah masa

deklarovaný: 92 g / 100 g

zjištěný: 92 g / 100 g

Běžná cena 239

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test
Laboratoř: Obsah masa i čisté svalové bílkoviny (18 %) jsou nadprůměrné. Kvalitní šunka by si však nemusela pomáhat glutamátem, aromatem a kvasničným extraktem.
Degustace: Typická barva i vůně, soudržná konzistence, na řezu viditelné dutinky. Chuť typická (podle někte- rých příliš uzená). Známka z degustace 2.

Známka testu 1,7

Šunka Excelent

Výrobce: Zeman maso-uzeninyKoupeno: ZEMAN maso-uzeniny

Obsah masa

deklarovaný: 90 g / 100 g

zjištěný: 92 g / 100 g

Běžná cena 199

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test
Laboratoř: Obsah masa je ještě vyšší než deklarovaný. Vysoký obsah čistých svalových bílkovin (18 %). Pozitivní je i nižší obsah tuku.
Degustace: Světlá barva, vůně typická, konzistence pevná, soudržná. Trochu suchá, viditelné dutinky. Chuť méně výrazná, s lehkou pachutí, nepůsobí jako šunka nejvyšší jakosti, není to celosvalový výrobek. Známka za smyslové hodnocení 2,8.

Známka testu 1,9

Amaso Šunka dušená

Výrobce: Amaso Praha

Obsah masa

deklarovaný: neuveden

zjištěný: 103 g / 100 g*

*Je to hodnota vypočítaná na základě analýz a odráží skutečné množství použitého masa (může ho být víc, než kolik váží hotový výrobek).

Běžná cena 404

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test
Laboratoř: Velmi vysoký obsah masa i čisté svalové bílkoviny (20 %), ale také mnohem více tuku. Kromě dusitanů neobsahuje žádná aditiva.
Degustace: Od všech ostatních se liší. Čistý sval s výrazným tukovým mramorováním z přeštických vepřů, hodně světlá barva, chutí i konzistencí odpovídá spíš vařenému uzenému masu. Názory se různí. Známka za smyslové hodnocení 3,2.

Známka testu 2,3

Viktorie šunka nejvyšší jakosti

Výrobce: MP Krásno n. BečvouKoupeno: MAKRO

Obsah masa

deklarovaný: 92 g / 100 g

zjištěný: 85 g / 100 g

Běžná cena 143

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test
Laboratoř: Zjištěný obsah masa je nižší než uvedený, po započtení 10% nejistoty měření deklaraci vyhovuje. Čistá svalová bílkovina (16 %) odpovídá kategorii. Nejlevnější ze všech.
Degustace: Nerovnoměrné vybarvení – od bledé vodnaté po tmavou suchou svalovinu (špatně vytříděná surovina), nevýrazná vůně, ale chuť velmi dobrá. Známka z degustace 2,1.

Známka testu 2,4

Šunka medová

Výrobce: Steinhauser Tišnov

Obsah masa

deklarovaný: 88 g / 100 g

zjištěný: 85 g / 100 g

Běžná cena 259

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test
Laboratoř: Obsah masa vyhovuje deklaraci po započtení 10% nejistoty měření. Obsah čistých svalových bílkovin (17 %) odpovídá kategorii.
Degustace: Světlejší stejnorodá barva, typická, méně výrazná vůně, pevná, soudržná konzistence. Po obvodu tužší pás tukového krytí, chuť trochu mdlá, lehce netypicky nasládlá. Známka za smyslové hodnocení 2,2.

Známka testu 2,4

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Vánočního pečivo

Test DNES: Vánočního pečivo

Francouzi zadělávají vánočku z kila mouky a půl kila másla a ani Němci při přípravě štóly nešetří tukem. Zato vánoční pečivo z českých obchodů je spíš „dietní“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 5.1.2018

Test DNES: Dětské moučníky

Test DNES: Dětské moučníky

I když dětské snacky vypadají jako ideální školní svačina, raději zůstaňte u ovoce nebo pečiva. Ty školákovi skutečně dodají potřebné živiny.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.11.2017

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

MF DNES se vydala nakupovat do sousedních zemí, aby porovnala ceny a složení potravin a drogerie u nás a v cizině. Pokud chcete ušetřit, vydejte se za hranice, zvlášť když máte malé děti.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 27.10.2017

Test DNES: Pizza Hawai

Test DNES: Pizza Hawai

„Nejbohatší“ mrazená pizza má dvakrát více šunky než ta „nejchudší“. Jedna čerstvá pizza chutnala hůř než vítěz mezi plackami z mrazáků.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 14.9.2017

Test DNES: Nakládané feferonky

Test DNES: Nakládané feferonky

MF DNES porovnala nakládané feferony na přelomu dvou papričkových sezon, kdy se ještě griluje, k čemuž chilli patří, a už se také začínají připravovat výživné pokrmy, v nichž má pikantní příchuť za úkol rozpohybovat krev... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 19.9.2017

Test DNES: Tatarská omáčka

Test DNES: Tatarská omáčka

Zatímco v Polsku mají dochucenou majonézu rádi s vejci a v Maďarsku ji dávají do bramborového salátu, nám chutná snad úplně ke všemu. Test MF DNES zjistil, že i když si koupíte levnou tatarskou omáčku, chybu neuděláte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.5.2017

Nejčtenější testy

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tukyPotravinářské výrobky s označením jedlé tuky musí splňovat požadavky vyhlášky č. 77/2003 Sb. Ta dělí... Celý test

Probiotika

ProbiotikaJak na jarní únavu? Pomůže zelenina, nebo probiotika. Také jste se nemohli dočkat jara, a když se ko... Celý test

Test DNES: Máslo

Test DNES: MásloPozitiva: Výrobci másla nešidí přídavkem vody nebo rostlinných tuků. Nenašli jsme v nich ž... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama