Test DNES: Test Lískooříškové pomazánky

23.3.2015

Test DNES: Test Lískooříškové pomazánky

Test DNES: Test Lískooříškové pomazánky

Nutella z německého obchodu není stejná jako ta, kterou jsme koupili v Česku.

Pozitiva: Výrobci používají většinou kvalitní tuky. Transmastných kyselin se bát nemusíme.

Negativa: Hodně tuku, hodně cukru. Některé se obejdou i bez oříšků,chuť jim dodává aroma.

Tušíte, kolik lískových oříšků je v jednom kilogramu lískooříškové pomazánky? Může to být i pouhá třetina jednoho jediného oříšku. Že to připomíná starý vtip o receptu na slavičí paštiku: jednoho slavíka a jednoho koně?

Vtip to však není. V testu, do kterého jsme zahrnuli 14 pomazánek, jež mají lískové oříšky v názvu, jsme měli hned dva takové výrobky: Happy Choco a Sympathica.

Neexistuje totiž žádný předpis, který by určoval minimální množství hlavní složky v lískooříškových pomazánkách, jako je to třeba u jahodových džemů nebo vídeňských párků. Záleží tedy jen na výrobci, jak moc chce šetřit, a na nás spotřebitelích, zda si pak jeho výrobek koupíme.

Místo oříšků aroma

A tak nepřekvapí, že množství oříšků v testovaných pomazánkách se hodně lišilo. Biopomazánka Alnatura má v receptuře 45 procent, pět vzorků 10 až 13 procent a zbývající si vystačí s množstvím od 0,05 do tří procent.

Kde tedy berou lískooříškovou chuť? Dodává ji aroma. Obsahovalo ho osm výrobků ze čtrnácti.

Pak se nabízí další otázka: Má vůbec pomazánka s tak homeopatickým množstvím oříšků právo na název „lískooříšková“?

„Může to být považováno za klamavé označení, ale značení je vždy nutné posuzovat jako celek. Ale určitě je to opodstatněný podnět pro naši kontrolu,“ odpovídá ředitel kontrolního odboru Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jindřich Pokora.

Rozdíly v cenách jsou oprávněné

S množstvím lískových oříšků souvisí i ceny pomazánek. Oříšky jsou v nich jednoznačně tou nejdražší složkou. Je tedy logické, že krém, v němž tvoří téměř polovinu všech surovin, musí stát mnohem více než ten, který má oříšků 900krát méně. Přesně takový je rozdíl v podílu oříšků uváděném na obale mezi nejdražší Alnaturou a nejlevnější Sympathicou. Cenový rozdíl je však jen šestinásobný.

Skutečný obsah lískových oříšků jsme bohužel nemohli ověřit, protože v současnosti není k dispozici spolehlivá metoda, která by přesně stanovila obsah oříšků v pomazánkách. Do hodnocení jsme tedy zahrnuli jen výrobcem deklarované množství oříšků.

Německá nutella je levnější

Nejznámější je jednoznačně sladká pomazánka Nutella, která se vyrábí už od padesátých let. Do testu jsme zařadili hned dvě – jednu z Německa a druhou z Česka. Chtěli jsme zjistit, co je pravdy na tvrzení, které koluje mezi fandy této sladké pochoutky – že německá je lepší než česká. Jeden vzorek jsme koupili v Globusu, má českou etiketu a je pod ním podepsána společnost Ferrero Česká. Druhou jsme koupili v německé síti Edeka – vyrobili ji ve Frankfurtu nad Mohanem.

Obě dopadly velmi dobře – obsadily první dvě místa v žebříčku hodnocení – ale totožné nejsou. Liší se složením, chutí i cenou.

Množství oříšků by měly mít stejné (obě deklarují 13 procent), odlišný je ale obsah kakaa i tuku a mírně se lišily i v chuti. Nejsou ale zřejmě vyrobeny ve stejném závodě a ze stejných surovin. Odlišnosti ve složení a výživových hodnotách jsou koneckonců patrné i z etiket obou výrobků. Německá má trochu vyšší obsah kakaa, česká cukru. A rozdíl je i v cenách. V Německu je nutella levnější. V Berlíně jsme za ni zaplatili v přepočtu na 100 gramů 16 korun, v Praze 19 korun.

Že je německá nutella odlišná od té, která se prodává v Česku, připustila i Šárka Kurdiovská ze společnosti Ferrero Česká: „S výjimkou Německa, které má z historických důvodů mírně odlišnou verzi produktu, je stejná mezinárodní receptura v oběhu po celém světě. Spotřebitelé v Německu dávají přednost více kakaové chuti, oproti jiným zemím, kde upřednostňují více oříškovou chuť.“

V kterém ze svých výrobních závodů, jež má skupina Ferrero v Itálii, Německu, Polsku a Belgii, se vyrábí nutella určená pro český trh, však prozradit nechtěla.

„Úplně umělá, přeslazená...“

Senzorické zkoušky docela jasně ukázaly na rozdíl mezi krémy, které jsou vyrobeny skutečně z oříšků, a těmi, kde je nahrazuje umělé aroma.

„Některé vzorky by se spíš než k přímé konzumaci hodily jako prefabrikovaná náplň do croissantů nebo zákusků,“ uvedl jeden z hodnotitelů, italský cukrář Piero Barone.

Nepříliš lichotivě se o některých vzorcích vyjadřovaly i děti, které jsme přizvali k hodnocení. Někdy bylo jejich hodnocení velmi tvrdé: „Hnusná. Úplně umělá. Sladká, lepivá...“ uvedli do svých formulářů 14letý Max a 16letá Marie. Čtyři vzorky nechali propadnout, nejlepší vysvědčení dali oběma nutellám.

Bez transmastných tuků

Lepší zprávu přinesly analýzy, které zpracovali ve Výzkumném ústavu potravinářském v Praze. Vzorky neobsahovaly buď žádné, nebo jen minimální množství transmastných kyselin, které zvyšují riziko srdečních a cévních nemocí.

Některé měly trochu vyšší podíl nenasycených mastných kyselin. „Když pomazánky nejíte denně, není to nic zásadního pro výživu. Navíc množství namazané na pečivo není tak velké,“ uvádí Dana Gabrovská, která vedla analýzy.

Hodně cukru, hodně tuku

I když je jasné, že čokoládovooříškový krém není žádný dietní pokrm, je dobré si množství tuku připomenout. Je skutečně vysoké: u testovaných vzorků se pohyboval od 32 do 45 procent. K tomu ještě pořádná porce cukru – u některých tvoří více než polovinu. Je zřejmé, že zdravá snídaně vypadá jinak.

 

Výrobky, které uspěly v testu

Nutella Nuss-Nugat-creme

Výrobce: Ferrero Německo

cena za 100g: 15,50 Kč
cena za balení: 2,49 E/450 g
Obsah lískových oříšků: 13 %

Běžná cena 15,50

Co zjistil test

Hodnocení

Složení: cukr, palmový olej, lískové oříšky, odtuč. kakaový prášek, sušené mléko, sójový lecitin, vanilin

Co zjistil test: Vysoký obsah lískových oříšků i kakaa (8,1 %). Množství tuku (34 %) odpovídá deklaraci, jeho kvalita je průměrná.

Degustace: Tužší, ale hladký krém se výborně roztírá. Chuť vynikající, oříšková i kakaová složka jsou vyvážené. Pro porotu nejlepší ze všech, u dětí skončila druhá.

Značení: „Bez umělých barviv a konzervantů“, ty ale neobsahuje žádný krém.

Známka testu 1,6

Nutella Pomazánka lískooříšková s kakaem

Výrobce: Ferrero ČeskáKoupeno: Globus

cena za 100g: 19 Kč
cena za balení: 75,90 Kč/400 g
Obsah lískových oříšků: 13 %

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Složení: cukr, rostlinný olej, lískové oříšky, odtuč. kakaový prášek, odtuč. sušené mléko, sušená syrovátka, sojové lecitiny, vanilin

Co zjistil test: Obsah lískových oříšků je vysoký. Obsah tuku (33 %) odpovídá deklaraci, kvalita průměrná. Obsah kakaa (6,7 %) je nižší než u německé nutelly.

Degustace: Hladká, velmi dobře roztíratelná. Chuť dobrá, vyrovnaná, příjemně čokoládová i oříšková, bez pachutí, ale méně plná. U dětí zvítězila.

Značení: Není jasné místo výroby.

Známka testu 1,7

Cremino Hazelnut Spread

Výrobce: vyrobeno v Nizozemsku pro PennyKoupeno: Penny Market

cena za 100g: 11,20 Kč
cena za balení: 44,90 Kč/400 g
Obsah lískových oříšků: 13 %

Běžná cena 11,20

Co zjistil test

Hodnocení

složení: cukr, rostlinný olej, lískové ořechy, kakaový prášek se sníž. obsahem tuku, sušené odtučněné mléko, emulgátor lecitin

Co zjistil test: Vysoký obsah lískových oříšků. Kvalita tuku je dobrá a množství (38 %) odpovídá deklaraci. Obsah kakaa (5,3 %) průměrný.

Degustace: Světlejší krém se dobře roztírá, ale na povrchu vyráží tuk. Chuť oříšků slabší, kakao téměř neznatelné, příliš sladká a „umělá“. Děti ani nenadchl, ani neurazil.

Značení: Hůře čitelné a neúplné, žádné informace o alergenech.

Známka testu 2,1

K-Classic Nussano Nug. krém s oříšky

Výrobce: vyrobeno v Německu pro KauflandKoupeno: Kaufland

cena za 100g: 11,20 Kč
cena za balení: 44,90 Kč/400 g
Obsah lískových oříšků: 13 %

Běžná cena 11,20

Co zjistil test

Hodnocení

Složení: cukr, rostl. olej, lískové oříšky, odtuč. kakao, sušené odtuč. mléko, emulgátor slunečnicový lecitin

Co zjistil test: Obsah lískových oříšků je vysoký. Obsahuje 38 % tuku, kvalita je dobrá. Obsah kakaa (6,6 %) je trochu nižší než deklarovaný.

Degustace: Pomazánka tmavé barvy se snadno roztírá. V chuti vítězí čokoláda nad oříšky, kazí ji cizí pachuť kávy a umělého aroma. Celkový chuťový dojem je nevýrazný. Dětem chutnala.

Značení: Špatně čitelné a neúplné.

Známka testu 2,2

Orion Nugeta lískooříšková

Výrobce: Nestlé ČeskoKoupeno: Globus

cena za 100g: 23,60 Kč
cena za balení: 9,90 Kč/42 g
Obsah lískových oříšků: 10 %

Běžná cena 23,60

Co zjistil test

Hodnocení

Složení: cukr, rostl. tuk, odtuč. kakaový prášek, lísk. jádra, suš. mléko, prášková náhrada mléka (gluk. sirup, rostlinný tuk, laktóza, mléč. bílkovina, stabilizátor, emulgátory, protispék. látka, barvivo), suš. syrovátka, emulgátory, aromata

Co zjistil test: Nejméně tuku (32 %), kvalita dobrá. Dost kakaa (7,4 %). Hodně aditiv.

Degustace: Dobře se roztírá, i když je tužší. Chuť dost sladká, méně čokoládová, více oříšková, pachuť umělého aroma. I dětem připadala dost umělá.

Značení: Není jasné místo výroby.

Známka testu 2,3

Další testy z kategorie Potraviny

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurty

V červenci se významně změní legislativní pravidla pro řecké jogurty. Proto dTest otestoval výrobky této speciální kategorie neochucených jogurtů. Do laboratoře bylo posláno 12 vzorků, jednalo se o české, německé, polské... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 21.4.2017

Test DNES: Mražená zelenina

Test DNES: Mražená zelenina

Hrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninovou polévku. Stačí v obchodě vybrat mraženou zeleninu, ne jenom sáček promrzlé drti a ledu.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.2.2017

dTest: Citronky

dTest: Citronky

Citronová šťáva, také známá jako citronka, je stále oblíbená pomocnice v mnoha českých kuchyních. Časopis dTest se podíval na složení 21 citronových a 7 limetových přípravků, aby zjistil, co se vlastně uvnitř lahviček na... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 10.2.2017

Test DNES: Zeleninové lupínky

Test DNES: Zeleninové lupínky

Do továrny přivezou valník velmi zdravé suroviny. Jenže rozpálená olejová lázeň promění řepu či celer na mimořádně tučný a slaný pamlsek, který z jídelníčku raději úplně vynechejte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.1.2017

Test DNES: Dětské svačinky

Test DNES: Dětské svačinky

Žádná zdravá svačinka. Až na výjimky to jsou pouhé pamlsky. Všechny mají vysokou energetickou hodnotu, málo bílkovin, zato hodně tuků a cukrů. Rozhodně je nelze doporučit jako „to nejlepší, co si dát mezi jídly“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 11.10.2016

Test DNES: Bílé jogurty

Test DNES: Bílé jogurty

Jogurty byly většinou kvalitní. Obsahovaly dostatek vápníku i bílkovin, ve třech ze 14 vzorků však bylo málo potřebných bakteriíZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.9.2016

Nejčtenější testy

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurtyV červenci se významně změní legislativní pravidla pro řecké jogurty. Proto dTest otestoval výrobky ... Celý test

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myčekVítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické my... Celý test

dTest: Citronky

dTest: CitronkyCitronová šťáva, také známá jako citronka, je stále oblíbená pomocnice v mnoha českých kuchyních. Ča... Celý test

Špekáčky

ŠpekáčkyV laboratoři uspěly, ale na ohni se moc nepředvedly. Kvalitu špekáčků sledují v MF DNES dlouhodobě. ... Celý test

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama