26.2.2016

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných složek, přesto skončil v nákupním košíku, neboť složení výrobku si ani jedna z žen nečetla.

To, že lidé nečtou údaje na obale, nahrává výrobcům i prodejcům, kteří pracují s lákavým názvem, i když ani jedna z uvedených složek není hlavní složkou čaje. Zázvor a citron (většinou v podobě citronové kůry či oplodí) často bývají ve výrobcích zastoupeny jen velice malým množstvím. Prokázal to malý test čajových směsí, v němž MF DNES posuzovala složení dvanácti různých značek. U pěti ovocných čajů tvořila hlavní složku jablka, takže název výrobku byl zavádějící.

Žebříček čajů jsme sestavovali jednoduše jen podle celkového podílu zázvoru a citrusů ve složení. Nezohledňovali jsme tak kvalitu a podíl dalších surovin v čaji ani jeho cenu. Údaj v záhlaví každého čaje tak udává jen to, nakolik se název i obal výrobku shodují se skutečným obsahem a nakolik tak jde celkovému vzhledu obalu věřit.

Test ukázal velké rozdíly: zatímco u značek English Tea Shop, Lipton a Marks & Spencer obsah tvořily více než z poloviny zázvor a citrusy, Jemča obsahovala jen čtyři procenta těchto surovin.

Zvlášť jsme v testu posuzovali i kvalitu informací na obale a jejich přehlednost. Ačkoliv tato známka neměnila celkový žebříček čajů, ukazuje na to, který výrobce se snaží kupujícím poskytnout přehledné informace a který o to naopak tolik nedbá.

Mimo hlavní žebříček jsme nakoupili další čaje (viz přehled dole), jejichž zvýrazněné suroviny (šípek, citron, med) se využívají v boji proti nachlazení. U nich se podíl zvýrazněných složek lišil ještě významněji. Zatímco šípkový čaj Panda Natur obsahoval sto procent šípků, instantní čaj Albert Quality s příchutí citronu neobsahoval ani procento přírodního citronu (to ale u výrobků s příchutí není vyžadováno).

 

Čaj pomůže při pocení, citron dodá vitaminy

Když přijdou virózy, radí lékaři hodně pít, nejlépe teplý čaj. Teplý musí být proto, aby se člověk vypotil, očistil tím tělo a nastartoval ozdravný proces. „Zvýšená teplota spaluje bakterie a zabraňuje virům, aby se dále kopírovaly,“ vysvětluje lékař Kamil Běrský. Samotné pocení by mohla zastat i čistá ohřátá voda, avšak čaj, byliny či ovoce přinášejí tělu další pozitivní účinky, a proto se k pití doporučuje právě on. Při jeho přípravě je však třeba dodržet správný postup, jinak se příznivé látky vytratí. Co a jak užívat, ukazuje krátce následující přehled:

 

CITRON

Obsahuje vitamin C, který pomáhá preventivně posilovat imunitu, tělu však pomáhá se uzdravit i v okamžiku, kdy už viróza propukne. Nesmí se však vymačkat do horkého čaje, tím se „zabije“. Teplotu kolem 50 °C však už přežije dobře. Dávejte ho do vychladlého čaje, nebo ještě lépe, konzumujte čerstvou vymačkanou šťávu.

 

MED

Látky v něm obsažené (enzymy, vitaminy, minerály...) brání množení bakterií a vniknutí infekce. I těmto látkám vadí var, krátké zahřátí do 60 °C však medu neškodí. Stejně jako citron ho dávejte do vychladlejšího čaje. Užívejte ho však jen do té doby, než začnete kašlat. Drobné krystaly medu totiž ulpívají na sliznici a dráždí ještě k většímu kašli.

 

ZÁZVOR

Má vynikající baktericidní a fungicidní účinky, pomáhá tělu zbavit se rýmy či nevolnosti a při nachlazení je dobrý na zahřátí. Je to však velmi silná rostlina, k dlouhodobému užívání se tak nehodí. Její účinky mohou být i agresivní, kousky zázvorové tkáně mohou ulpívat na sliznici a dráždit. Děti do dvou let by zázvor neměly užívat vůbec. Vyhnout by se mu měli i lidé s dlouhodobým onemocněním, například diabetici. Správný čaj se připraví tak, že se nastrouhají 1 až 3 čajové lžičky zázvoru, přelijí se horkou vodou, nechají se 5 minut vylouhovat a kousky zázvoru se před pitím scedí.

 

LÍPA

Usnadňuje vykašlávání, zmírňuje bolesti v krku, usnadňuje pocení a uklidňuje. Čaj se připraví z hrsti suchých květů, jež se zalijí půl litrem vroucí vody a nechají se přikryté louhovat 10 až 15 minut. Vedle lípy je při nachlazení dobré pít také čaj z černého bezu, máty, jitrocele, šípků nebo rooibos. Heřmánek však ne, neboť vysušuje sliznici a nutí ke kašli.

Výrobky, které uspěly v testu

English Tea Shop Ginger & Citrus

Výrobce: English Tea Shop, Šrí Lanka

podíl zázvoru a citronu: 51 %

cena za šálek: 3 Kč

Běžná cena 59,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Bio citronová tráva, bio pomerančová kůra, bio zázvor, přírodní pomerančová příchuť, přírodní mandarinková příchuť.

Údaje na obale:
Jazykové verze jsou přehledně oddělené. Písmo má dobrou velikost, bílá na oranžové však není pro čitelnost ideální. Známka: 2

Lipton Lemon & Ginger

Výrobce: Unilever ČR

podíl zázvoru a citronu: 50,8 %

cena za šálek: 2,5 Kč

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Kořen zázvoru, jablko, aroma, šípek, kořen čekanky, skořice, kořen lékořice, pomerančové oplodí, citronové oplodí.

Údaje na obale:
Jazykové verze jsou velmi nahuštěné. Černé písmo není na červeném podkladu viditelné. Písmo je příliš úzké a hůře čitelné. Známka: 3

Marks & Spencer Lemon, Ginger

Výrobce: Marks & Spencer

podíl zázvoru a citronu: 50 %

cena za šálek: 2,5 Kč

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Citronová kůra, zázvor, citronový balzám (meduňka, pozn. red), citronová tráva, kůra skořice čínské, citronové aroma, ženšen.

Údaje na obale:
Český překlad je přehledný, ale je v něm chyba. Písmo má dobrou velikost a černá na bílém podkladě je čitelná. Známka: 2

Teekane Ginger & Lemon

Výrobce: EU

podíl zázvoru a citronu: 30 %

cena za šálek: 1,5 Kč

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Zázvor, jablko, citronová tráva, citronová verbena, aroma citronu, lékořice, pomerančová kůra, citronová kůra, kořen čekanky, aroma zázvoru, regulátor kyselosti, kyselina citronová.

Údaje na obale:
Text přehledný. Zelené písmo na béžovém podkladě není pro čtení ideální. Známka: 1,5

Tesco Ginger & Lemon

Výrobce: neznámý, Polsko

podíl zázvoru a citronu: 26 %

cena za šálek: 1,10 Kč

Běžná cena 21,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Jablka, kořen zázvoru, citronová tráva, aroma, šípky, citronová kůra, listy ostružiníku.

Údaje na obale:
Obal patří k nejpřehlednějším. Jazykové verze jsou dobře oddělené. Graicky dobře rozlišené jsou také informace o složení, návodu na přípravu a skladování. Známka: 1

Ahmad Tea Lemon & Ginger

Výrobce: neznámý, Polsko

podíl zázvoru a citronu: 25 %

cena za šálek: 3,30 Kč

Běžná cena 65,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Kořen zázvoru, voňatka, jablko, bílý ibišek, kdoule, citronová kůra, přírodní aroma.

Údaje na obale:
Nejméně přehledný obal. Jazykové verze jsou nahuštěné a roztříštěné, lze je jen těžko luštit. Bílé písmo na světle hnědém podkladu není pro čtení ideální. Známka: 4,5

Pickwick Fruit Fusion ginger, lemon

Výrobce: Douwe Egberts, Nizozem.

podíl zázvoru a citronu: 21 %

cena za šálek: 1,60 Kč

Běžná cena 31,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Jablečná drť, zázvor, citronová tráva, čekanka, kyselina citronová, lékořice, sladké listy ostružin, aroma, citronové a pomerančové oplodí.

Údaje na obale:
Jazykové verze jsou nahuštěné na sobě a nepřehledné. Hnědé malé písmo na žlutém podkladě je špatně čitelné. Známka: 3,5

Mistral Citrón & zázvor

Výrobce: Baliarne obchodu

podíl zázvoru a citronu: 18 %

cena za šálek: 2,50 Kč

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Jablečná dužina, máta, zázvor, listy ostružin, rooibos, regulátor kyselosti (kyselina citronová), citronová kůra, aroma.

Údaje na obale:
Tři jazykové verze by mohly být od sebe lépe oddělené, ale černé písmo na bílém podkladě je jinak dobře čitelné. Známka: 1,5

Zlatý šálek zázvor s citrusy

Výrobce: Douwe Egberts, Nizozem.

podíl zázvoru a citronu: 8,2 %

cena za šálek: 1 Kč

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Jablečná drť, máta, šípek, zázvor, kořen čekanky, citronová tráva, aroma, kyselina citronová, lékořice, citronové oplodí, pomerančové oplodí.

Údaje na obale:
Hnědé písmo na žlutém podkladě není pro čtení ideální. Velikost písma je však dobrá, přehlednost textu také. Známka: 2

Loyd, Hot Tea zázvor, citron

Výrobce: Mokate S.A., Polsko

podíl zázvoru a citronu: 8 %

cena za šálek: 2,1 Kč

Běžná cena 41,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Rooibos, zelený čaj, aroma, citronová kůra, kořen lékořice, jablko, černý pepř, citronová tráva, granulovaný med (med, maltodextrin), zázvor.

Údaje na obale:
Jazykové verze jsou přehledně oddělené. Černé písmo má čitelný font a na medovém podkladě je dobře čitelné. Známka: 1

Dilmah Orange & Ginger

Výrobce: MJF Holdings, Šrí Lanka

podíl zázvoru a citronu: 8 %

cena za šálek: 3,2 Kč

Běžná cena 64,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Pravý černý čaj ochucený po- merančem a zázvorem.

Údaje na obale:
Český překlad je špatně čitelný. Černé písmo je velmi malé a na khaki podkladě se nečte dobře. Typy písma se sice dobře střídají, ale jsou na sebe nahuštěné a nejsou dobře čitelné. Známka: 2,5

Jemča Citron se zázvorem

Výrobce: Tata Global Beverages, ČR

podíl zázvoru a citronu: 8 %

cena za šálek: 1 Kč

Běžná cena 19,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení:
Jablečná drť, máta, šípek, zázvor, kořen čekanky, citronová tráva, aroma, kyselina citronová, lékořice, citronové oplodí, pomerančové oplodí.

Údaje na obale:
Obal patří k nejpřehlednějším. Černé písmo na žlutém podkladě je dobře čitelné. Plusem jsou vytučněná slova. Známka: 1

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test DNES: Fanta z celého světa

Test DNES: Fanta z celého světa

Někde je plná šťávy, jinde cukru, bublin nebo chemie. Ve světě dozrává 500 odrůd pomerančů, byť jich v Evropě známe sotva dvacet. I pomerančová fanta, již koupíte v Česku, je jen jednou z mnoha existujících variant.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 3.5.2017

Test DNES: Colové limonády

Test DNES: Colové limonády

Pravá chuť cukru? Ne, coly jsou přeslazené sirupem. Půl litru „plnotučné“ coly stačí na to, aby si většina lidí vyčerpala doporučovaný limit na denní příjem cukrů. Naopak kofein ve sklenici coly asi nikoho neprobudí, odp... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 27.1.2017

Test DNES: Dětské šampaňské

Test DNES: Dětské šampaňské

Pozitiva: Sycené nápoje se dětem líbily, většinou jim i voněly a chutnaly Negativa: Sekty obsahují málo ovocné šťávy. Všechny mají přídatné látky, bez konzervantů byl jen jeden vzorek. Pro běžné pití jsou naprosto nevhod... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 15.1.2016

Test DNES: Voda z automatu

Test DNES: Voda z automatu

Pozitiva: Voda na všech místech měla přijatelnou vůni i chuť. V některých barelech byla velmi kvalitní. Negativa: Alespoň drobné nedostatky měly všechny vzorky. A šestina z nich obsahovala rizikové bakterie.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 22.9.2015

Test DNES: Jahodové sirupy

Test DNES: Jahodové sirupy

Pozitiva: V sirupech nejsou umělá barviva. Část vzorků chutná a voní velmi dobře. Negativa: Ovoce je v sirupech málo, část vzorků měla i pod procento. Některé lahve lepí ruce.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 21.8.2015

Test DNES: Horká čokoláda

Test DNES: Horká čokoláda

Horké čokolády prodávané v Česku by si na řadě míst zasloužily změnit název. Jako čokoláda chutná jen málokterá z nich. Většina připomíná spíše řídké mléčné přeslazené kakao. Pozitiva: Většina prodejců dopřává zákazníkům... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 22.3.2015

Nejčtenější testy

Ovocné knedlíky

Ovocné knedlíkyKdyž na ně dáte tvaroh, cukr, máslo… tak se dají jíst, ale moc si nepochutnáte. Tak lapidárně ohodno... Celý test

Test DNES: Trvanlivé polotučné mléko

Test DNES: Trvanlivé polotučné mlékoPozitiva: Žádné bakterie, trvanlivá mléka jsou prakticky sterilní. Stejný obsah živin, jako mají mlé... Celý test

dTest: Citronky

dTest: CitronkyCitronová šťáva, také známá jako citronka, je stále oblíbená pomocnice v mnoha českých kuchyních. Ča... Celý test

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurtyŘecký jogurt si u českých spotřebitelů ještě nevytvořil takové jméno, aby všichni přesně věděli, čím... Celý test

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tukyPotravinářské výrobky s označením jedlé tuky musí splňovat požadavky vyhlášky č. 77/2003 Sb. Ta dělí... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama