Soutěž I Sbírej nálepky a získej celou Lipánkovou partu Mazlíků! Řeznictví MÚÚÚIDivočina za skvělé ceny!

E281 - Propionan sodný

Konzervant

  • Stupeň škodlivosti 3 - Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě
  • Látka nevhodná pro děti
  • Látka způsobující alergie

Popis E281 - Propionan sodný

Propionan sodný je bezbarvá, průsvitná či bělavá látka bez zápachu. Tvoří krystaly schopné vázat vzdušnou vlhkost (vodu). Látka je dobře rozpustná ve vodě. Příznivě ovlivňuje chuť a jedná se o konzervant, který zabraňuje nitkování chleba a růstu plísní.

Využití E281 - Propionan sodný

  • Konzervant - Jsou látky prodlužující trvanlivost potraviny a chránící potravinu proti mikrobiálnímu kažení

Jedná se o konzervant, který brání v růstu plísním a vzniku nitkovitosti v pečivu. Používá se také v nekynutých těstech při přípravě pekařských a cukrářských výrobků, v nichž plní funkci ochucovacího činidla a objevuje se též v želatinách a krmivech pro prasata a pro drůbež. Látka dříve nebyla povolena v ČR.

Účinky E281 - Propionan sodný na organismus

Uvádí se, že na sodnou sůl kyseliny propionové mohou být někteří lidé přecitlivělí (příznaky se projevují bolestí hlavy a břicha, náladovostí, podrážděnost a nutkání k močení). Látka je považována za bezpečnou.

Stupeň škodlivosti3
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiANO
Způsobující alergieANO
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRNE

Tabulka zobrazuje vliv E281 - Propionan sodný na zdraví člověka


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.