E409 - Arabinnogalaktan

E409 - Arabinnogalaktan Zakázaný stabilizátor, emulgátor, plnidlo a nosič

  • Stupeň škodlivosti 0 - Látka získaná přírodní cestou
  • Látka je zakázaná v EU a ČR - Látky zakázané přidávat do potravin v EU. V jiných zemích může být jejich použití povoleno. Zákaz automaticky neznamená, že je látka škodlivá, pouze se zde nesmí prodávat potraviny, které ji obsahují.

Popis E409 - Arabinnogalaktan

Jedná se o polysacharid vyskytující se ve dřevě modřínů (Larix occidentalis). Látka se využívá jako stabilizátor, emulgátor nebo jako plnidlo.

Využití E409 - Arabinnogalaktan

  • Stabilizátor - Jsou látky udržující fyzikálně-chemické vlastnosti potravin
  • Plnidlo - Jsou látky přispívající k objemu potravin bez většího zvyšování její energetické hodnoty
  • Emulgátor - Jsou látky umožňující tvorbu stejnorodé směsi dvou či více jinak nemísitelných kapalných fází nebo které tuto směs udržují (to jsou látky podporující vznik emulzí)
  • Zahušťovadlo - Jsou látky, které zvyšují viskozitu potraviny
  • Nosič

V minimálním množství se používá jako emulgátor, stabilizátor, nosič a plnidlo. Je přidáván do sladkostí, mražených dezertů, pudinkových směsí, nízkotučných jogurtů, zmrzlin, zpracovaných masných výrobků nebo do omáček a zálivek. Stabilizuje nízkotučné dresinky a zahušťuje esenciální oleje. V lékařství má pozitivní účinek na záněty a také se prokázala, že společně s léky proti rakovině zabraňuje metastázi.

Účinky E409 - Arabinnogalaktan na organismus

U látky nebyly zjištěny negativní účinky a látka je považována za bezpečnou. Při vysoké koncentraci může způsobit nadýmání a projímavé účinky. V ČR je používání této látky zakázáno.

Stupeň škodlivosti0
Živočišného původuNE
Nevhodné pro dětiNE
Způsobující alergieNE
Škodící zdravíNE
Zakázaná v EU a ČRANO

Tabulka zobrazuje vliv E409 - Arabinnogalaktan na zdraví člověkaReklama