Reklama Kaufland Card I Registrujte se a vyhrajte skútr Piaggio Medley 125 nebo horské elektrokolo CRUSSIS Reklama Kaufland Card I Registrujte se a vyhrajte skútr Piaggio Medley 125*

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí.

Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Od běžných müsli tyčinek je na první pohled odlišují jen dvě věci: výrazné nápisy Protein či High Protein na obalu a pak hlavně cena, která je až o polovinu vyšší. Lidé je přesto kupují jako diví. Někteří doufají, že jim po nich narostou svaly, jiní jimi nahrazují hlavní jídlo, a další si dokonce myslí, že budou mlsat a zároveň hubnout.
Tyčinky s vyšším obsahem proteinů – výrobci zásadně používají tento mezinárodně srozumitelný název pro bílkoviny – jsou hit hlavně mezi mladšími a aktivnějšími lidmi. Výrobci si tak dovolí i lehké výstřednosti: jedna z tyčinek například nabízí bílkovinu ve formě rozemletých cvrčků či konopné mouky.
Nás hlavně zajímalo, kolik (a jakých) bílkovin proteinové tyčinky skutečně obsahují. Koupili jsme 12 vzorků a společně s iniciativou Vím, co jím a piju je podrobili analýze výživových hodnot a složení.
První zjištění: Mezi proteinovými tyčinkami jsou velké rozdíly. A to jak v ceně, tak v obsahu bílkovin. Obecně lze ovšem říct, že proteinů je v nich skutečně o dost víc než v běžných müsli tyčinkách.
Zatímco běžné tyčinky ořechové, ovocné nebo müsli, které jsme testovali 7. srpna, mají kolem čtyř gramů bílkovin, proteinové tyčinky obsahují v průměru 13 gramů bílkovin v jedné porci. A zaplatíte za ně minimálně o 50 procent víc.

Je to málo, nebo hodně?

Jaký obsah bílkovin by měla mít optimálně tyčinka?
„Pokud by měla sloužit jako svačinka, měly by obsahovat minimálně 10 gramů bílkovin v jedné porci, což odpovídá třeba velké sklenici mléka nebo zakysaného mléčného nápoje,“ říká odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá. „Pokud ji budu brát jako prostředek k doplnění bílkovin, třeba po obědě chudém na bílkoviny, abych neměla později vlčí hlad a nepřejedla se dalším jídlem, sáhla bych po tyčince, která bude mít už 15 až 25 gramů.“
A tolik měly z 12 testovaných vzorků jen tři – dm Sportness Eiweiss 50 %, Sens a Tekmar. Zato tři vzorky – Mixitka, Corny a Nutrend – nesplnily ani minimální 10gramovou hranici.
Obsah bílkovin jsme nechali prověřit v laboratoři. U dvou třetin vzorků byl zjištěný obsah nižší, než kolik deklaroval výrobce ve výživových tabulkách. Za klamání zákazníků to však považovat nelze, a to ani u vzorků, kde byl rozdíl 14- až 16procentní. Evropské předpisy totiž připouštějí až 20procentní odchylku.

Živočišné jsou kvalitnější

Podstatné není pouze množství bílkovin, ale i jejich kvalita, existuje totiž mnoho zdrojů bílkovin a všechny nejsou stejně hodnotné a stejně stravitelné (více Bílkoviny vpravo). Ideální je, když se výrobce nespokojí jen s rostlinnými proteiny, které mají nižší výživovou hodnotu, ale kombinuje je i s živočišnými.

Práškové koktejly

Některé tyčinky jsou vyrobeny pouze z přírodních surovin, většinou jsou však „namíchány“ z práškových směsí – sójových izolátů, syrovátkových koncentrátů, hydrolyzátů kolagenu, nebo jak už bylo řečeno, mouky z cvrčka domácího.
Aby vůbec chutnaly, musí pak být doplněny cukrem, aromaty a dochucovadly.
V polovině vzorků jsme našli ve složení přidaný tuk z tropických palem (palmový, palmojádrový, kokosový, bambucký), které přinášejí větší množství nasycených mastných kyselin. Tyčinka Guareta má ve složení dokonce palmový tuk částečně ztužený, který může obsahovat škodlivé transmastné kyseliny, jež nepříznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. „Jejich zdravotní efekt je hodnocen jako ještě nepříznivější, než je tomu u tuků s převahou nasycených mastných kyselin, které zvyšují hladinu krevních tuků a přispívají ke vzniku nemocí srdce a cév, pokud jsou přijímány v nadbytku,“ vysvětluje lékařka Karolína Hlavatá.

Prášek z posilovny jídlo nenahradí

Otázka je, zda je nutné, abychom přijímali více bílkovin, než získáme z běžné stravy.
„Nic by se nemělo přehánět. Základem jídelníčku by vždy měla být pestrá strava. Žádný prášek z posilovny ji nemůže nahradit,“ říká výživová odbornice Hlavatá. „Pravda je, že někteří lidé mají ve své stravě málo bílkovin a proteinové tyčinky jsou rychlým a jednoduchým způsobem, jak pomoci zajistit potřebný denní příjem.“

Pečlivě vybírejte

Zvýšený příjem bílkovin potřebují sportovci, senioři a lidé, kteří chtějí zhubnout. I ti by však měli mezi tyčinkami pečlivě vybírat. Těžko pomůže k redukci kil tyčinka Nutrend Excelent, která má na prvním místě ve složení glukozo-fruktozový sirup a obsahuje dvakrát více sacharidů než bílkovin.

Bílkoviny v každém jídle

Kdo chce úspěšně shazovat kila, měl by v každém z denních jídel přijmout potravinu bohatou na bílkoviny. Ty mají totiž v porovnání s tuky a sacharidy největší „sytivost“, to znamená, že k zahnání hladu a dosažení pocitu nasycení stačí menší množství než třeba v případě sacharidové potraviny. „Také výrazně ovlivňují energetický výdej spojený s příjmem a zpracováním potravy. Jednoduše řečeno, po pokrmu bohatém na bílkoviny se víc „zapotíme“, a vydáme tak více energie než například po dortu, byť celkový energetický příjem obou pokrmů je srovnatelný,“ vysvětluje Karolína Hlavatá.
Z toho plyne hlavní výhoda proteinových tyčinek. Díky tomu, že obsahují více bílkovin, „nerozházejí“ vám hladinu krevního cukru a pocit hladu nenastoupí tak rychle jako po běžných sladkých tyčinkách.
Rada na závěr: „Pokud se nechcete vůbec zabývat nutričními hodnotami tyčinek, pamatujte si, že je pořád lepší si koupit jakoukoliv proteinovou tyčinku než tyčinky typu Mars či Snickers,“ dodává Karolína Hlavatá.

Výrobky, které uspěly v testu

dm Sportness Eiweiss 50 %

dm Sportness Eiweiss 50 %

Koupeno:
dm drogerie markt

Složení: mléčný protein (kaseinát vápenatý, proteinový izolát, syrovát. Protein. koncentrát), hydrolyzát kolagenu, zvlhč. prostředek: glycerin, maltitol mléč. čokoláda z plnotuč. mléka (sladidlo maltitol, kakaové máslo, mléč. prášek, kak. hmota, emulgátor sój. lecitin, aroma), voda, sój. protein, palm. tuk, 1,5 % křupinky se sójovým proteinem (sój. protein. izolát, tapiok. škrob, sůl), aroma, sůl, sladidlo sukralóza

Běžná cena 24,90

Co zjistil test

Hodnocení

Tyčinka s příchutí vanilky, jogurtu a křupinek v mléčné čokoládě není sice z přírodních surovin, ale jinak má dobré složení i dobré výživové hodnoty. Má nejnižší obsah tuků i cukrů (není slazena cukrem, ale maltitolem a sukralózou) a obsah bílkovin je téměř dvakrát tak velký, než je průměr všech ostatních vzorků. Na svačinu dobrá energetická hodnota. Negativem je nepřítomnost vlákniny. Poměr mezi cenou a množstvím bílkovin vychází nejlépe ze všech.
Cena za 100 g bílkovin: 110 Kč

2 Známka testu

Sens Protein Araš. máslo & Skořice

Sens Protein Araš. máslo & Skořice

Výrobce:
Sens food

Složení: arašídové máslo 34 % (arašídy 100 %), cvrččí mouka (Acheta Domestica) 20 %, konopný prášek, kakaové máslo, agávový sirup, červená řepa, skořice 1 %

Běžná cena 79

Co zjistil test

Hodnocení

Tyčinka s arašídovým máslem a skořicí má hodně zajímavé složení – mouku z cvrčků a konopí. Zastoupeny jsou tedy jak živočišné, tak rostlinné proteiny. Obsah bílkovin je vysoký, i když hodnoty naměřené v laboratoři jsou o něco nižší než deklarované (ale po započtení povolené odchylky předpisům vyhovují). Velmi dobrý je i poměr bílkovin a sacharidů. Je však třeba počítat s vysokou energetickou hodnotu danou vyšším obsahem tuků. Podíl nasycených tuků ale vysoký není. Cenově je tyčinka někde jinde než všechny ostatní – cvrčci jako surovina nového typu jsou zřejmě drahý zdroj bílkovin.
Cena za 100 g bílkovin: 412 Kč

2,5 Známka testu


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.