Slané i sladké pečivo bez lepku | Vitacelia.sk

Test DNES: Gumoví medvídci

Řada maminek kupuje dětem gumové medvídky jako zdravou sladkost plnou prospěšného kolagenu. Jenže pozor: Test DNES zjistil, že jsou plní cukru a v některých je nadbytek „éček“.

Někteří lékaři doporučují maminkám, aby dětem dávaly želatinové bonbony, protože to je dobré na klouby. Pokud by si vzaly jejich rady k srdci příliš vážně, mohly by mít doma brzy místo zdravých dětí otesánky. Ukázal to test 14 želatinových bonbonů, které MF DNES nakoupila v běžné obchodní síti.

Medvídci a další „gumové“ sladkosti sice skutečně obsahují kolagen, který pomáhá kloubům, kostem, šlachám i svalům, v bonbonech je ho však tak málo, že nedokáže vyvážit negativa, která s sebou jejich konzumace přináší. V testovaných vzorcích ho bylo jen čtyři až šest procent.

Takové množství by kloubům pomohlo asi jen v případě, pokud by se medvídci stali součástí každodenního jídelníčku.

 

Kolagen? Aspik nebo sulc jsou lepší

„Kolagen je základní jednotkou všech pojivových tkání. V bonbonech je ho však malé množství, takže od toho žádný zázrak čekat nemůžete. Bonbony v tomto ohledu neuškodí, ale aspik je lepší, výborné je také šunkové koleno a nejlepší je uvařit si sulc, tam budete mít kolagenu nejvíc,“ radí Pavel Sehnalík, ortoped ambulance Orthotes.

Sehnalík se ve své praxi setkal s tím, že konzumace medvídků v okamžiku, kdy postižení kloubů bylo teprve v počátku, pomohla. Zároveň mu však ukázala i stíny této „léčby“. „Měl jsem pacienta, který jedl 1,5 kilogramu medvídků měsíčně a jeho bolesti se výrazně zmírnily. Nicméně přibral deset kilo, což kloubům rozhodně nesvědčí,“ říká ortoped.

Jan Matouš, vedoucí nutričních terapeutů Nemocnice Na Bulovce, navíc říká, že problémy s klouby trápí hlavně střední generaci a především seniory. „Obhajovat tedy dětské mlsání medvídků nějakými zdravotními argumenty nemá smysl,“ podotýká.

Nicméně souhlasí s tím, že želatina a želatinové doplňky jsou pro organismus přínosné. Naopak cukry, umělá barviva a další přídatné látky, kterými se želé bonbony vyztužují, tělu neprospívají.

 

Denní dávka cukrů v osmi bonbonech

A test ukázal, že právě cukrů, jež dodávají tělu pouze prázdnou energii, je v medvídcích většina - jejich množství se pohybovalo od 40 do 70 procent. Sáček těch nejsladších o hmotnosti 225 gramů obsahuje v přepočtu 40 kostek cukru. Dítěti ve věku čtyři až šest let by stačilo sníst osm bonbonů, aby to vyčerpalo doporučenou dávku cukrů na celý den.

Test také odhalil, že polovina výrobců překročila hodnoty cukru uvedené na obale, v nejhorším případě téměř o pětinu. Výrobci sice jeho množství zatím povinně uvádět nemusí, ale když ho na etiketě uvedou, musí ho dodržet.

Velké množství cukru v bonbonech se vedle nutričních specialistů nelíbí ani zubařům. „Žádné mlsání nemůžeme označit jako zdravé. Ve stomatologii platí totiž jednoduchá rovnice: cukr + čas = kaz,“ vysvětluje Taťána Vrbková, členka představenstva České stomatologické komory.

Pokud už tak rodiče svým dětem sáček bonbonů dají, měli by jim ho podle ní dopřát najednou celý, než jim ho rozdělovat po troškách celý den. Nejvhodnější doba je po poledním hlavním jídle, po němž si děti budou moci vypláchnout ústa čistou vodou. Vhodná je i žvýkačka bez cukru, která zbaví povrch zubů sladkých zbytků. „A navečer před spaním je nezbytné si dokonale vyčistit zuby, “ dodává Vrbková.

Výrobky, které uspěly v testu

Haribo Goldbären

Haribo Goldbären

Výrobce:
Haribo, Maďarsko
Koupeno:
Tesco

Cena za 100 g: 15,60 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 32,5
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 121 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 99 %

Běžná cena 46

Co zjistil test

Hodnocení

Klasičtí medvídci obsahovali přírodní šťávy. Měli druhý nejvyšší podíl kolagenu a třetí nejnižší podíl cukrů (naměřené množství 43,5 g/100 g bylo o 5 procent nižší než deklarované). Energetická hodnota však byla kvůli dalším lehce stravitelným polysacharidům jedna z nejvyšších (1 459 kJ).

Smyslové hodnocení:
Bonbony dětem chutnaly. Některým vadila tužší konzistence a méně výrazná až matná barva medvídků. Obal výrobku se dětem líbil nejvíce ze všech spolu s bonbony nimm2 Smile gummi.

Známka za degustaci: 2,0

1,9 Známka testu

Trolli Happy Bears Day

Trolli Happy Bears Day

Výrobce:
Trolli, Německo
Koupeno:
Albert

Cena za 100 g: 10,00 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 40
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 111 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 90 %

Běžná cena 39

Co zjistil test

Hodnocení

Medvídci měli nejméně cukrů (39,8 g/100 g) a skutečná hodnota byla o 13 % nižší než deklarovaná. Další lehce stravitelné polysacharidy však výrobku zajistily vysokou energetickou hodnotu (prázdné kalorie dosahovaly hodnoty 1 438 kJ). Množství kolagenu bylo průměrné. Přírodní šťávy v bonbonech nebyly.

Smyslové hodnocení:
Dětem se líbily veselé barvy. Tvar medvídků však byl podle nich příliš jednoduchý. Někomu bonbony voněly, jiní upozorňovali na jejich umělou vůni i chuť. Pozitivní bylo, že se medvídci nelepili na zuby.

Známka za degustaci: 1,7

2 Známka testu

Classic Gummy Bear

Classic Gummy Bear

Výrobce:
neuveden, Německo
Koupeno:
Kaufland

Cena za 100 g: 10,00 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 20,5
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 113 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 93 %

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Medvídci s ovocnými výtažky měli druhý nejnižší podíl cukrů (naměřené množství bylo o desetinu nižší než deklarované). Další rychle metabolizované polysacharidy však navýšily příjem prázdných kalorií na 1 436 kJ/100 gramů. Množství kolagenu bylo mírně podprůměrné. Sáček se špatně otevíral.

Smyslové hodnocení:
Bonbony dětem chutnaly a líbila se jim i jejich barva. Vůně jim však připadala chemická a tvar jednoduchý. Obal jim přišel moc fialový a v regálu by po něm nesáhly.

Známka za degustaci: 1,7

2 Známka testu

Sugar Land Mega Bears

Sugar Land Mega Bears

Výrobce:
neuveden, Německo
Koupeno:
Lidl

Cena za 100 g: 6,60 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 39
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 145 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 118 %

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Třícentimetroví medvídci obsahovali koncentráty ovocných šťáv a průměrný podíl cukrů (naměřená hodnota byla o 12 % vyšší než deklarovaná). Množství kolagenu bylo třetí největší. Energetická hodnota byla nižší (1 389 kJ).

Smyslové hodnocení:
Dětem se velcí, výrazně profilovaní medvídci velmi líbili. Ocenily také jejich šťavnatou chuť a výraznou vůni. Obal byl pro ně moc červený, ale pochválily, že přes prů hlednou část vidí, jak bonbony vypadají.

Známka za degustaci: 1,7

2,1 Známka testu

Mixáček (Jojo medvídci, volný bar)

Mixáček (Jojo medvídci, volný bar)

Výrobce:
Nestlé, ČR
Koupeno:
CineStar

Cena za 100 g: 43,00 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 13,5
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 152 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 124 %

Běžná cena 43

Co zjistil test

Hodnocení

Velcí medvídci obsahovali 3 procenta jablečné šťávy. Podíl kolagenu byl průměrný, cukrů mírně nadprůměrný. Energetický příjem nebyl deklarován, podíl lehce stravitelných polysacharidů byl však jeden z nejvyšších, takže spolu s cukry patřil patrně k vyšším.

Smyslové hodnocení:
Dětem se líbila barva a velikost bonbonů. Medvídci však byli podle nich na skus tvrdší a moc placatí, i když na pohled roztomilí. Vůně byla lehká a nevtíravá, chuť ovocná, ale trochu kyselejší.

Známka za degustaci: 1,8

2,4 Známka testu

Pedro Safari

Pedro Safari

Výrobce:
Candy Plus Sweet Factory, ČR
Koupeno:
Albert

Cena za 100 g: 19,40 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 10,5
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 146 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 120 %

Běžná cena 15

Co zjistil test

Hodnocení

Bonbony obsahovaly šťávu z hroznového vína a měly nadprůměrný podíl kolagenu. Kromě kyseliny citronové se skládaly i ze sorbitolu, aromat a kokosového a palmového oleje. Obsah cukrů byl nadprůměrný a o15 % vyšší, než říkal obal. Energetická hodnota průměrná (1 408 kJ). Sáček se špatně otevíral.

Smyslové hodnocení:
Děti ocenily zvířecí tvary, barvě vytkly nevý- raznost. Chuť jedněm vyhovovala, druhým při- šla chemická. Obal označily za hezký a vtipný.

Známka za degustaci: 2,2

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.