27.4.2016

Test DNES: Gumoví medvídci

Test DNES: Gumoví medvídci

Řada maminek kupuje dětem gumové medvídky jako zdravou sladkost plnou prospěšného kolagenu. Jenže pozor: Test DNES zjistil, že jsou plní cukru a v některých je nadbytek „éček“.

Někteří lékaři doporučují maminkám, aby dětem dávaly želatinové bonbony, protože to je dobré na klouby. Pokud by si vzaly jejich rady k srdci příliš vážně, mohly by mít doma brzy místo zdravých dětí otesánky. Ukázal to test 14 želatinových bonbonů, které MF DNES nakoupila v běžné obchodní síti.

Medvídci a další „gumové“ sladkosti sice skutečně obsahují kolagen, který pomáhá kloubům, kostem, šlachám i svalům, v bonbonech je ho však tak málo, že nedokáže vyvážit negativa, která s sebou jejich konzumace přináší. V testovaných vzorcích ho bylo jen čtyři až šest procent.

Takové množství by kloubům pomohlo asi jen v případě, pokud by se medvídci stali součástí každodenního jídelníčku.

 

Kolagen? Aspik nebo sulc jsou lepší

„Kolagen je základní jednotkou všech pojivových tkání. V bonbonech je ho však malé množství, takže od toho žádný zázrak čekat nemůžete. Bonbony v tomto ohledu neuškodí, ale aspik je lepší, výborné je také šunkové koleno a nejlepší je uvařit si sulc, tam budete mít kolagenu nejvíc,“ radí Pavel Sehnalík, ortoped ambulance Orthotes.

Sehnalík se ve své praxi setkal s tím, že konzumace medvídků v okamžiku, kdy postižení kloubů bylo teprve v počátku, pomohla. Zároveň mu však ukázala i stíny této „léčby“. „Měl jsem pacienta, který jedl 1,5 kilogramu medvídků měsíčně a jeho bolesti se výrazně zmírnily. Nicméně přibral deset kilo, což kloubům rozhodně nesvědčí,“ říká ortoped.

Jan Matouš, vedoucí nutričních terapeutů Nemocnice Na Bulovce, navíc říká, že problémy s klouby trápí hlavně střední generaci a především seniory. „Obhajovat tedy dětské mlsání medvídků nějakými zdravotními argumenty nemá smysl,“ podotýká.

Nicméně souhlasí s tím, že želatina a želatinové doplňky jsou pro organismus přínosné. Naopak cukry, umělá barviva a další přídatné látky, kterými se želé bonbony vyztužují, tělu neprospívají.

 

Denní dávka cukrů v osmi bonbonech

A test ukázal, že právě cukrů, jež dodávají tělu pouze prázdnou energii, je v medvídcích většina - jejich množství se pohybovalo od 40 do 70 procent. Sáček těch nejsladších o hmotnosti 225 gramů obsahuje v přepočtu 40 kostek cukru. Dítěti ve věku čtyři až šest let by stačilo sníst osm bonbonů, aby to vyčerpalo doporučenou dávku cukrů na celý den.

Test také odhalil, že polovina výrobců překročila hodnoty cukru uvedené na obale, v nejhorším případě téměř o pětinu. Výrobci sice jeho množství zatím povinně uvádět nemusí, ale když ho na etiketě uvedou, musí ho dodržet.

Velké množství cukru v bonbonech se vedle nutričních specialistů nelíbí ani zubařům. „Žádné mlsání nemůžeme označit jako zdravé. Ve stomatologii platí totiž jednoduchá rovnice: cukr + čas = kaz,“ vysvětluje Taťána Vrbková, členka představenstva České stomatologické komory.

Pokud už tak rodiče svým dětem sáček bonbonů dají, měli by jim ho podle ní dopřát najednou celý, než jim ho rozdělovat po troškách celý den. Nejvhodnější doba je po poledním hlavním jídle, po němž si děti budou moci vypláchnout ústa čistou vodou. Vhodná je i žvýkačka bez cukru, která zbaví povrch zubů sladkých zbytků. „A navečer před spaním je nezbytné si dokonale vyčistit zuby, “ dodává Vrbková.

Výrobky, které uspěly v testu

Haribo Goldbären

Výrobce: Haribo, MaďarskoKoupeno: Tesco

Cena za 100 g: 15,60 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 32,5
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 121 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 99 %

Běžná cena 46

Co zjistil test

Hodnocení

Klasičtí medvídci obsahovali přírodní šťávy. Měli druhý nejvyšší podíl kolagenu a třetí nejnižší podíl cukrů (naměřené množství 43,5 g/100 g bylo o 5 procent nižší než deklarované). Energetická hodnota však byla kvůli dalším lehce stravitelným polysacharidům jedna z nejvyšších (1 459 kJ).

Smyslové hodnocení:
Bonbony dětem chutnaly. Některým vadila tužší konzistence a méně výrazná až matná barva medvídků. Obal výrobku se dětem líbil nejvíce ze všech spolu s bonbony nimm2 Smile gummi.

Známka za degustaci: 2,0

Známka testu 1,9

Trolli Happy Bears Day

Výrobce: Trolli, NěmeckoKoupeno: Albert

Cena za 100 g: 10,00 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 40
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 111 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 90 %

Běžná cena 39

Co zjistil test

Hodnocení

Medvídci měli nejméně cukrů (39,8 g/100 g) a skutečná hodnota byla o 13 % nižší než deklarovaná. Další lehce stravitelné polysacharidy však výrobku zajistily vysokou energetickou hodnotu (prázdné kalorie dosahovaly hodnoty 1 438 kJ). Množství kolagenu bylo průměrné. Přírodní šťávy v bonbonech nebyly.

Smyslové hodnocení:
Dětem se líbily veselé barvy. Tvar medvídků však byl podle nich příliš jednoduchý. Někomu bonbony voněly, jiní upozorňovali na jejich umělou vůni i chuť. Pozitivní bylo, že se medvídci nelepili na zuby.

Známka za degustaci: 1,7

Známka testu 2

Classic Gummy Bear

Výrobce: neuveden, NěmeckoKoupeno: Kaufland

Cena za 100 g: 10,00 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 20,5
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 113 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 93 %

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Medvídci s ovocnými výtažky měli druhý nejnižší podíl cukrů (naměřené množství bylo o desetinu nižší než deklarované). Další rychle metabolizované polysacharidy však navýšily příjem prázdných kalorií na 1 436 kJ/100 gramů. Množství kolagenu bylo mírně podprůměrné. Sáček se špatně otevíral.

Smyslové hodnocení:
Bonbony dětem chutnaly a líbila se jim i jejich barva. Vůně jim však připadala chemická a tvar jednoduchý. Obal jim přišel moc fialový a v regálu by po něm nesáhly.

Známka za degustaci: 1,7

Známka testu 2

Sugar Land Mega Bears

Výrobce: neuveden, NěmeckoKoupeno: Lidl

Cena za 100 g: 6,60 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 39
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 145 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 118 %

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Třícentimetroví medvídci obsahovali koncentráty ovocných šťáv a průměrný podíl cukrů (naměřená hodnota byla o 12 % vyšší než deklarovaná). Množství kolagenu bylo třetí největší. Energetická hodnota byla nižší (1 389 kJ).

Smyslové hodnocení:
Dětem se velcí, výrazně profilovaní medvídci velmi líbili. Ocenily také jejich šťavnatou chuť a výraznou vůni. Obal byl pro ně moc červený, ale pochválily, že přes prů hlednou část vidí, jak bonbony vypadají.

Známka za degustaci: 1,7

Známka testu 2,1

Mixáček (Jojo medvídci, volný bar)

Výrobce: Nestlé, ČRKoupeno: CineStar

Cena za 100 g: 43,00 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 13,5
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 152 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 124 %

Běžná cena 43

Co zjistil test

Hodnocení

Velcí medvídci obsahovali 3 procenta jablečné šťávy. Podíl kolagenu byl průměrný, cukrů mírně nadprůměrný. Energetický příjem nebyl deklarován, podíl lehce stravitelných polysacharidů byl však jeden z nejvyšších, takže spolu s cukry patřil patrně k vyšším.

Smyslové hodnocení:
Dětem se líbila barva a velikost bonbonů. Medvídci však byli podle nich na skus tvrdší a moc placatí, i když na pohled roztomilí. Vůně byla lehká a nevtíravá, chuť ovocná, ale trochu kyselejší.

Známka za degustaci: 1,8

Známka testu 2,4

Pedro Safari

Výrobce: Candy Plus Sweet Factory, ČRKoupeno: Albert

Cena za 100 g: 19,40 Kč

Cukr v číslech
Kostky v balení (300 g): 10,5
Denní dávka pro dítě 4–6 let/100 g: 146 %
Denní dávka pro dítě 7–9 let/100 g: 120 %

Běžná cena 15

Co zjistil test

Hodnocení

Bonbony obsahovaly šťávu z hroznového vína a měly nadprůměrný podíl kolagenu. Kromě kyseliny citronové se skládaly i ze sorbitolu, aromat a kokosového a palmového oleje. Obsah cukrů byl nadprůměrný a o15 % vyšší, než říkal obal. Energetická hodnota průměrná (1 408 kJ). Sáček se špatně otevíral.

Smyslové hodnocení:
Děti ocenily zvířecí tvary, barvě vytkly nevý- raznost. Chuť jedněm vyhovovala, druhým při- šla chemická. Obal označily za hezký a vtipný.

Známka za degustaci: 2,2

Známka testu 2,4

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Vánočního pečivo

Test DNES: Vánočního pečivo

Francouzi zadělávají vánočku z kila mouky a půl kila másla a ani Němci při přípravě štóly nešetří tukem. Zato vánoční pečivo z českých obchodů je spíš „dietní“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 5.1.2018

Test DNES: Dětské moučníky

Test DNES: Dětské moučníky

I když dětské snacky vypadají jako ideální školní svačina, raději zůstaňte u ovoce nebo pečiva. Ty školákovi skutečně dodají potřebné živiny.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.11.2017

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

MF DNES se vydala nakupovat do sousedních zemí, aby porovnala ceny a složení potravin a drogerie u nás a v cizině. Pokud chcete ušetřit, vydejte se za hranice, zvlášť když máte malé děti.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 27.10.2017

Test DNES: Pizza Hawai

Test DNES: Pizza Hawai

„Nejbohatší“ mrazená pizza má dvakrát více šunky než ta „nejchudší“. Jedna čerstvá pizza chutnala hůř než vítěz mezi plackami z mrazáků.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 14.9.2017

Test DNES: Nakládané feferonky

Test DNES: Nakládané feferonky

MF DNES porovnala nakládané feferony na přelomu dvou papričkových sezon, kdy se ještě griluje, k čemuž chilli patří, a už se také začínají připravovat výživné pokrmy, v nichž má pikantní příchuť za úkol rozpohybovat krev... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 19.9.2017

Test DNES: Tatarská omáčka

Test DNES: Tatarská omáčka

Zatímco v Polsku mají dochucenou majonézu rádi s vejci a v Maďarsku ji dávají do bramborového salátu, nám chutná snad úplně ke všemu. Test MF DNES zjistil, že i když si koupíte levnou tatarskou omáčku, chybu neuděláte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.5.2017

Nejčtenější testy

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Bílé jogurty

Test DNES: Bílé jogurtyJogurty byly většinou kvalitní. Obsahovaly dostatek vápníku i bílkovin, ve třech ze 14 vzorků však b... Celý test

Test DNES: Mražená zelenina

Test DNES: Mražená zeleninaHrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninov... Celý test

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Test DNES: Drůbeží párky

Test DNES: Drůbeží párkyPozitiva: Většinou nejsou přesolené. Ani jeden v kvalitě vysloveně nepropadl. Negativa: Chybí jim ch... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama