Velký test ochucených vod

Voda, cukr, umělé aroma, sem tam kapka ovocné šťávy. A někdy také porce chemických konzervantů. Takové jsou balené ochucené vody. Otestovali jsme jich 28. K běžnému pití se příliš nehodí, doporučujeme je pít v rozumném množství spíše pro doplnění energie v horkých letních dnech a při zvýšené fyzické zátěži. Na novém testu opět spolupracoval portál AkcniCeny.cz a opět zde máte možnost jako na jediném místě na internetu si test přečíst či kompletně stáhnout v PDF.

Přeslazená voda s chutí ovoce, které v ní není

Ve všech kromě jedné je cukr. Dokonce i v těch, které jsou přislazovány sladidly. A ve všech je aroma – i v těch, které v sobě mají nějakou tu kapku ovocné šťávy. Cukr a aromata jsou (pochopitelně kromě vody) hlavními složkami ochucených vod, které v poslední době v mnoha nových chutích zaplavují hypermarkety.

A všechny jsou pro uhašení žízně nevhodné. Zejména pro děti. Vytvářejí totiž nesprávné výživové návyky, které se mohou v dospělosti neblaze podepsat na jejich zdraví. Cukr (ale i sladidla) zvykají děti na intenzivně sladkou chuť, kterou pak trvale vyžadují. A aroma zase na aromaticky výrazné potraviny, což může vést k tomu, že dítě bude odmítat běžné „nearomatizované“ potraviny. Bílý jogurt s čerstvými malinami jim pak chutná méně než kupovaný malinový jogurt, kde chuť ovoce obstarává malinové aroma.

„Pozitivní přínos těchto nápojů pro výživu lze jednoduše označit za nulový a měly by být jen občasnou součástí jídelníčku,“ říká Jan Pánek z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), kde jsme nechali otestovat 28 ochucených vod balených v PET lahvích.

Čím později je dítě potká, tím lépe

Vody jsou „kalorickou bombou“ i pro děti. Jen počítejme: všechny nápoje v testu určené dětem obsahovaly kolem 40 gramů cukru na litr. S půllitrem takového nápoje si tak desetileté dítě vyčerpá téměř polovinu své denní dávky cukru. Co je ale horší, i v tomto věku si dítě stále ještě dotváří návyk na sladkou chuť, který ho bude provázet celý život. „Čím později se s nimi dítě setká, tím pro něj lépe,“ míní Jan Pánek.

Místo ovoce umělé aroma

A jak vody chutnaly? „Nebyl tady žádný vyloženě špatný nápoj, který by měl nějaké chuťové vady. U řady z nich ale bylo vidět, nebo spíš cítit, že obsahují syntetické příchutě,“ shrnula výsledky sensorického testu Jana Dostálová z VŠCHT, která vody hodnotila spolu s dalšími 31 lidmi.

Každou vodu ochutnalo a ohodnotilo 16 lidí (porotci byli rozděleni do dvou skupin), kteří většinou tento typ nápoje běžně pijí. Známkovali je školními známkami od jedničky do pětky. A průměrná známka byla vskutku průměrná – 2,8. Nejvíce ze všech chutnala Dobrá voda Malina a Korunní Malinovka.

Proč konzervanty? Jde to i bez nich

S cukrem a umělými aromaty negativa těchto nápojů nekončí. Řada z nich, bohužel většinou ty určené malým dětem, obsahuje chemické konzervační látky.

Mají testované nápoje vůbec nějaká pozitiva? Snad to, že v nich nejsou umělá barviva a obsah dusičnanů byl u všech hluboko pod limitem.

A ještě, mohou sloužit jako rychlý zdroj energie. Jak se ukázalo, nejsou slazeny jen cukrem, ale stále častěji levnějším glukózo-fruktózovým sirupem, někdy i samotnou fruktózou (ovocným cukrem), které dokáže organismus využít prakticky okamžitě.

Moc o nich nevíme. A obaly to neprozradí

Všechny testované vody měly ve složení aroma. Víme ale vůbec, co to je? Podle předpisů jsou to „chemické aromatické látky, které mohou mít přírodní i syntetický původ“.

Což je velmi široký pojem, kam se vejdou jak látky přírodní, které se získávají třeba z ovoce, tak látky, které vznikly čistě chemickou cestou.

Zda jde o první, nebo druhý případ, se z etiket nedozvíme, uvádět druh aromatu totiž není povinné. Můžeme jen předpokládat, že pokud by bylo aroma přírodní, výrobci se s tím rádi pochlubí. A druhá jistota je, že přírodní aromata jsou velmi drahá, takže se používají mnohem méně než aromata „umělá“.

Přírodní, nebo umělá?

Jaký je mezi nimi rozdíl? Přírodní aromata se vyrábějí z přírodních, rostlinných nebo živočišných surovin. Umělá se vyrábějí chemickou cestou, ale k výrobě se smějí používat jen potravinové suroviny. Rozeznat, které z nich je ve výrobku, je pro spotřebitele velmi obtížné.

„Přírodní malinové aroma“ znamená, že 95 % složek pochází z malin. Když je ale na obale vody s malinou jen „přírodní aroma“ bez bližšího upřesnění, jaké je tam ovoce, znamená to, že aroma bylo vyrobeno z přírodních surovin, ale už to nemusí být z maliny. Může to být třeba extrakt z kosatce nebo z řepy. Nemá s malinou kromě malinové chuti dodané uměle nic společného.

Pokud by výrobce použil malinovou šťávu nebo alespoň přírodní aroma, určitě by se tím na etiketě pochlubil. Pokud je tedy na obale „malinové aroma“ bez slůvka „přírodní“ s velkou pravděpodobností se bude jednat o aroma umělé.

Tisíce druhů

Výrobci potravin mají k dispozici zhruba 2 500 schválených aromat, což je asi sedmkrát víc než schválených přídatných látek, „éček“.

A také je hojně používají. Najdete je v hotových pokrmech, různých ovocných jídlech, nápojích i masných výrobcích. Dodávají jim vůni a chuť, nebo ji zesilují, ale také mohou zamaskovat nízkou kvalitu surovin, nebo je dokonce úplně nahradit. Aroma může dodat meruňkovou chuť ovocným knedlíkům, které jsou sice plněny náplní z meruněk, ale k těm jsou kvůli ceně hojně přidána i jablka, jejichž chuť je třeba zamaskovat.

Z čeho se aromata skládají? A co tedy vlastně konzumujeme? Těžko říct. Z etiket se to nedozvíme. A možná to přesně nevědí ani výrobci potravin, kteří si je kupují hotové od specializovaných firem.

Výrobky, které uspěly v testu

Korunní Malinovka

Korunní Malinovka

Výrobce:
Karlovarská Korunní

ochucení: aroma
voda: minerální
sladidlo: cukr, sladidlo (cyklamát sodný, sacharin, acesulfam K, aspartam)
energetická hodnota: 53 kJ/100 ml

Běžná cena 9,90

Co zjistil test

Vůně příjemná
chuť dobrá
nízký obsah cukru

Hodnocení

obsah cukru: 23 g/l Voda je slazena cukrem i sladidly, obsah cukru není tak vysoký jako u ostatních. Středně aromatizovaná.
Porota: Vůně příjemná, ovocná příchuť střední, sladkost průměrná, chuť dobrá. Vodu by si koupilo 9 lidí ze 16. Známka 2,2.

2 Známka testu

Hanácká kyselka Pomeranč

Hanácká kyselka Pomeranč

Výrobce:
Hanácká kyselka

ochucení: pomerančové aroma
voda: minerální
sladidlo: cukr, sladidlo (sacharin)
energetická hodnota: 54 kJ/100 ml

Běžná cena 10,60

Co zjistil test

Vůně příjemná

Hodnocení

obsah cukru: 23 g/l Voda je slazena cukrem i umělým sladidlem, obsah cukru není tak vysoký jako u ostatních. Slabě aromatizovaná.
Porota: Vůně příjemná, příchuť málo výrazná, sladkost střední, příjemná, bez pachutí, chuť dobrá. Vodu by si koupilo 9 lidí ze 16. Známka 2,6.

2,1 Známka testu

Rio H2O s pomerančovou dužninou

Rio H2O s pomerančovou dužninou

ochucení: pomerančová šťáva z koncentrátu 5 %, pomer. dužnina 1,5 %, aroma
voda: pramenitá
sladidlo: cukr, fruktóza, sladidlo (stéviol-glykosidy)
energetická hodnota: 42 kJ/100 ml

Běžná cena 18,60

Co zjistil test

Vůně příjemná
ovocná příchuť výrazná

Hodnocení

obsah cukru: 26 g/l Nápoj se liší od všech ostatních, je v něm víc ovocné šťávy a není úplně čirý. Slazen je sladidlem ze stévie, ale i řepným cukrem, celkový obsah cukru je nižší. Silně aromatizovaný.
Porota: Vůně příjemná, ovocná příchuť výrazná, sladkost příjemná, chutí připomíná ředěný džus. Vodu by si koupilo 12 lidí ze 16. Známka 2,4

2,2 Známka testu

Aquila Aquabeauty Jahodová

Aquila Aquabeauty Jahodová

Výrobce:
Karlovarské min. vody

ochucení: jahodová šťáva 1 %, výtažek z anan. stvolu 0,1 %, šťáva z aloe 0,05 %, aroma
voda: pramenitá
sladidlo: fruktóza
energetická hodnota: 50 kJ/100 ml

Běžná cena 12,60

Co zjistil test

Vůně příjemná

Údaje na obalu jsou téměř nečitelné

Hodnocení

obsah cukru: 24 g/l Silně aromatizovaná. Obsah cukru je ve srovnání s ostatními lehce pod průměrem. Údaje na obalu jsou téměř nečitelné.
Porota: Vůně příjemná, jahodová příchuť dobrá, sladkost velmi slabá, příjemná, chuť dobrá, bez pachutí. Vodu by si koupilo 9 lidí ze 16. Známka 2,7.

2,2 Známka testu

Mattoni perlivá s příchutí pomeranč

Mattoni perlivá s příchutí pomeranč

Výrobce:
Karlovarské min. vody

ochucení: pomerančové aroma
voda: minerální, středně mineralizovaná
sladidlo: cukr
energetická hodnota: 86 kJ/100 ml

Běžná cena 11,30

Co zjistil test

výrazná pomerančová příchuť

Obsah cukru je hodně vysoký
Údaje na obale jsou špatně čitelné

Hodnocení

obsah cukru: 46 g/l Středně aromatizovaná. Obsah cukru je hodně vysoký. Údaje na obale jsou špatně čitelné – velmi malé písmo.
Porota: Vůně příjemná, pomerančová příchuť výrazná, sladkost příjemná, chuť dobrá. Vodu by si koupilo 12 lidí ze 16. Známka 2,3.

2,3 Známka testu

Saguaro Jablko neperlivá

Saguaro Jablko neperlivá

ochucení: jablečná, hroznová a citronová šťáva z koncentrátu 1 %, přírodní aroma, jablečné aroma
voda: pitná
sladidlo: cukr
energetická hodnota: 89 kJ/100 ml

Běžná cena 7,90

Co zjistil test

vůně příjemná

vysoký obsah cukru

Hodnocení

obsah cukru: 46 g/l Silně aromatizovaná. Obsah cukru je hodně vysoký.
Porota: Vůně příjemná, ovocná příchuť výrazná – chuť jablka ale rozeznal málokdo, hodně sladká, bez pachutí, chuť dobrá. Vodu by si koupilo 12 lidí ze 16. Známka 2,2.

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test Dnes: Bezové sirupy

Test Dnes: Bezové sirupy

Vůně a chuť sirupu nebo limonády z černého bezu symbolizují začátek léta. Než keře rozkvetou, můžete ochutnat sirup z obchodu. Jen pozor na štíhlou linii. Lidově se mu říká kobzinky, smradinky, habzina, jidášovy uši, kozíček, smradlavka či smrdibez. Tedy žádná velká laskavost a respekt vůči aromatickým květům bezu černého, které jsou tak prospěšné pro naše trávení, vylučování, imunitu či dýchací cesty.

Test Dnes: Ledové čaje

Test Dnes: Ledové čaje

Jeden šálek čaje na litr, k tomu patnáct kostek cukru. Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný dryák, trochu šťávy z citrusů a cukru jenom na chuť. Většinou však pijete hlavně oslazenou vodu, v níž je čaje i ovoce jen pomálu.

Test DNES: Lehké colové limonády

Test DNES: Lehké colové limonády

Dvoulitrová lahev nejlevnější light coly stojí neuvěřitelných 5,50 Kč – sklenička tak přijde na 70 haléřů. Jenže ceně odpovídá i obsah: mix sladidel, barviv a konzervantů porotci při degustaci ztrhali.

Test DNES: Fanta z celého světa

Test DNES: Fanta z celého světa

Někde je plná šťávy, jinde cukru, bublin nebo chemie. Ve světě dozrává 500 odrůd pomerančů, byť jich v Evropě známe sotva dvacet. I pomerančová fanta, již koupíte v Česku, je jen jednou z mnoha existujících variant.

Test DNES: Colové limonády

Test DNES: Colové limonády

Pravá chuť cukru? Ne, coly jsou přeslazené sirupem. Půl litru „plnotučné“ coly stačí na to, aby si většina lidí vyčerpala doporučovaný limit na denní příjem cukrů. Naopak kofein ve sklenici coly asi nikoho neprobudí, odpovídá jen čtvrtince espresa.

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných složek, přesto skončil v nákupním košíku, neboť složení výrobku si ani jedna z žen nečetla.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.