Spotřebitelské testy

Sekty

Sekty

Šumivá vína vyrobená v Čechách nebo na Moravě klasickou metodou, tedy kvašením v lahvi, nejsou sice úplnou novinkou, ale donedávna představovala jen malý zlomek z tuzemské produkce bublinek. Dnes se jim však věnuje čím dál více vinařů. A zdá se, že jim to jde poměrně dobře. Na to, že nemají s výrobou šumivých vín žádné zkušenosti, až překvapivě dobře. Prokázal to test MF DNES, v němž se potkalo 18 šumivých vín tuzemské produkce té nejvyšší cenové kategorie. V obchodech za ně zaplatíte od 250 do 500 korun. Klasická metoda kvašením v lahvi je totiž náročnější než jednoduchá tanková metoda. Odborníci, kteří vína hodnotili v Národním vinařském centru ve Valticích, byli většinou s jejich kvalitou spokojeni.

Majonézy

Majonézy

Teoreticky se průmyslová majonéza nemusí lišit od té, kterou si připravíte doma. Základem jsou čtyři hlavní složky – vaječné žloutky, olej, voda a ocet nebo citronová šťáva. „Když je poctivá, to znamená, že má kolem 80 procent oleje, pět až šest procent žloutků a nejsou v ní žádné přídatné látky, tak je to naprosto srovnatelné,“ uvádí Kamila Míková z Vysoké školy chemicko- technologické v Praze (VŠCHT). Jsou ale takové majonézy, které si kupujeme v obchodech? Odpověď na tuto otázku měl dát společný test MF DNES a Potravinářské komory ČR, který hodnotil 16 výrobků.

Robotické vysavače

Robotické vysavače

Nedostanou se všude, zaplétají se do kabelů, dlouho se nabíjejí, málo vydrží... Slabin mají robotické vysavače hodně, hlavně ty levné. Ani drahé přístroje však klasický vysavač nenahradí. Je roztomilý, elegantní, majiteli šetří námahu a hlavně čas. Tak vnímá robotické vysavače mnoho lidí, kteří se chystají nahradit svůj starý klasický lux novým modelem jako ze sci-fi filmu. Měli by ovšem vědět, že roboty mají své limity a slabiny.

Reklama
Knedlíky

Knedlíky

Na to, že jsme knedlíková velmoc, je to úplná tragédie, prohlásil známý gastronomický publicista Pavel Maurer po degustaci kupovaných knedlíků, které se zúčastnil spolu s dalšími odborníky na kuchařské umění. Pozvali jsme je, aby ohodnotili 16 houskových a bramborových knedlíků, které jsme koupili v hypermarketech a doplnili několika vzorky od menších řemeslných výrobců. Moc spokojeni s tím, co jsme jim předložili, nebyli. Ba naopak, kritiky bylo víc než chvály. Mířila zejména na adresu bramborových knedlíků, houskové dopadly lépe.

Aku šroubováky

Aku šroubováky

Čtrnáct aku šroubováků v redakčním testu. Ani jeden z nich není úplně k zatracení. Liší se v tom, jak dlouho vydrží nabité a co všechno zvládnou. Čtrnáct takových aku šroubováků jsme společně s Pražskou energetikou prověřili v testu. Zajímalo nás především, co všechno dokážou, jak dlouho vydrží s dechem, jak se s nimi pracuje, zda jsou bezpečné a jakou mají životnost. To všechno ověřila akreditovaná zkušební laboratoř Strojírenského zkušebního ústavu v Jablonci nad Nisou.

Test balených salátů

Test balených salátů

Balený salát je choulostivý stejně jako mleté maso. Udělat si doma salát z několika druhů zeleniny je docela pracné. Nakoupit, umýt, nakrájet... U salátů ze sáčků stačí jen obsah vysypat do mísy, ochutit po libosti a pustit se do jídla. Není divu, že si našly své příznivce.

Radlery

Radlery

Míchat pivo s limonádou. Pro českého pivaře donedávna nemyslitelná věc. „Ještě před pár lety jsme si v Česku neuměli takový typ nápoje představit. A v loňském roce se s nimi roztrhl pytel a vyrábí je kdekdo,“ říká Vlastimil Ševčík, obchodní sládek Heinekenu, firmy, která radlery bez většího úspěchu vyráběla už před deseti lety. „Díky životnímu stylu mladé generace, která se ubírá jiným směrem, než je vysedávání v hospodách, se tento druh nápoje uchytil na českém trhu jako letní osvěžení.“ Počet beermixů, jak se jim říká, nebo radlerů po německém vzoru, stále roste. Šestnáct z nich jsme pro vás otestovali společně s Potravinářskou komorou České republiky. Do testu jsme zahrnuli především letošní novinky.

Špekáčky

Špekáčky

V laboratoři uspěly, ale na ohni se moc nepředvedly. Kvalitu špekáčků sledují v MF DNES dlouhodobě. Od dob před dvanácti lety, kdy se nedaly vůbec jíst, protože se na ohni vysušily nebo rozpadly, až po současnost, kdy je Evropa připsala na seznam zaručených tradičních specialit. Jaké jsou špekáčky v roce 2013? Předpisy splňují, masa mají tolik, kolik mají mít, vypadají dobře... Přesto nechutnají tak, jak bychom si u české tradiční pochoutky představovali. Žádná sláva.

Dětské ovocné nápoje

Dětské ovocné nápoje

Ovocná pitíčka mají děti ve velké oblibě. Rodiče jim je mnohdy kupují v domnění, že jsou lepší než sladké limonády. Jenže pravda je to jen částečně. Dali byste svému potomkovi k pití sklenici se třemi deci vody, do které byste rozpustili osm nebo devět kostek cukru a zamíchali dvě lžíce nějakého rozmixovaného ovoce? Těžko. Jenže pokud mu koupíte malou lahev ovocného nápoje, servírujete mu vlastně něco podobného. 

Odšťavovače

Odšťavovače

Udělají vám džus z ovoce nebo zeleniny, ale také vyprodukují hodně odpadu a nadělají dost rámusu. Některé zase nevydrží dlouho s dechem. Celkový výsledek společného testu MF DNES s Pražskou energetikou však není tak špatný. Devět přístrojů ze čtrnácti si z testu, při němž jsme zkoušeli, jak se poperou s jablky, mrkví, rajčaty a hrozny, odneslo známku do 2,5. Horší než trojku si vysloužily jen tři vzorky.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s.